Strona główna Blog ATS ATS nie tylko w służbie rekrutacji

ATS nie tylko w służbie rekrutacji

system ats

Systemy do rekrutacji on-line od kilku lat podbijają serca polskich HR-owców. Ich przewaga w zbieraniu i przetwarzaniu aplikacji kandydatów, w porównaniu do narzędzi typu poczta elektroniczna czy arkusz kalkulacyjny, jest bezdyskusyjna, ale warto odkryć i korzystać z innych możliwości, jakie dają ATS-y.

Wraz z rozwojem technologii niektóre z nich (np. eRecruiter) udostępniły bowiem funkcjonalności, które pozwalają nie tylko na publikację ogłoszenia czy selekcję dokumentów, ale również na spotkania on-line z kandydatami w formie wideo, komunikację z nimi czy monitoring opinii. Warto o tym pamiętać w kontekście Candidate Experience, bo korzystając z narzędzia wspierającego proces rekrutacji możemy wdrożyć w naszej firmie również zasady przyjaznej rekrutacji i to bez dodatkowych kosztów! Na przykład, wykorzystując formularz można stworzyć ankietę skierowaną do kandydatów, którzy aplikowali do naszej firmy, by zbadać ich wrażenia z procesu rekrutacyjnego. Stworzenie takiej sondy zajmie nam chwilę, a może dostarczyć informacji zwrotnych, dzięki którym – jeśli oczywiście będzie taka potrzeba – łatwiej wdrożymy niezbędne zmiany. Kandydaci z pewnością docenią to, że jesteśmy ciekawi ich opinii, bo jak pokazują wyniki badania Candidate Experience w Polsce tylko 4 na 10 firm pyta kandydatów o ich wrażenia i to tylko raz na jakiś czas.

Ale ATS wykorzystać możemy również po to, by badać nastroje wśród obecnych pracowników firmy, jak również sprawdzić, dlaczego specjalista, w którego rozwój zainwestowaliśmy zdecydował się odejść z naszej firmy. Exit interview, bo o nim mowa, jest rodzajem katalizatora emocji pracownika, który w ten kontrolowany przez nas sposób, może wyrazić swoje zdanie na temat dotychczas wykonywanych obowiązków. Dobrze zaplanowany i przeprowadzony jest źródłem bezcennych informacji dla firmy, dzięki którym można zmienić strategię działań HR. Dodatkowo to narzędzie ma również wymiar wizerunkowy, bo daje pracownikom poczucie, ze firma ich słucha i jest otwarta na ich uwagi.

To jeszcze nie wszystko, bo niestandardowych zastosowań systemu do rekrutacji on-line może być znaczenie więcej, o czym już z resztą kiedyś pisaliśmy. A może Wy wykorzystujecie go jeszcze w innych celach?