Strona główna Blog ATS Mobilna przewaga w kontakcie z Klientem z systemem ATS

Mobilna przewaga w kontakcie z Klientem z systemem ATS

Mobilna przewaga z systemem ATS

Rynek agencji zatrudnienia w Polsce nieustannie rośnie. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia, w połowie listopada tego roku było ich blisko 4,5 tys., podczas gdy rok wcześniej nieco ponad 3,9 tys.

Na tak konkurencyjnym rynku walka o klienta jest szczególnie trudna, warto więc rozważyć wdrożenie rozwiązań, które usprawnią pracę i pozwolą w możliwie najkrótszym czasie znaleźć najlepszych kandydatów. Jednym z nich jest bez wątpienia system do rekrutacji on-line. Jednak z różnego rodzaju systemów ATS korzysta w naszym kraju już coraz więcej ADP-ów, pytanie więc, jak zdobyć przewagę konkurencyjną w tym obszarze? Odpowiedzią może być korzystanie z aplikacji mobilnej takiego systemu rekrutacyjnego. Jak pokazują dane firmy Bullhorn znajdowanie i przeglądanie informacji o kandydacie jest jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcjonalności takiej aplikacji. Ta opcja daje rekruterowi z agencji zatrudnienia możliwość wygenerowania informacji o kandydacie (nawet tym, który zgłosił się przed chwilą) właściwie na oczach klienta, co bez wątpienia może zrobić na nim wrażenie.

Korzyści aplikacji mobilnej w systemie rekrutacji

Korzystając z aplikacji mobilnej programu do rekrutacji online mamy:

  • Ciągły dostęp do informacji o postępie projektów rekrutacyjnych prowadzonych dla rożnych klientów: etapach selekcji, ocenach kandydatów, itp.;
  • Informację o liczbie i nazwach projektów prowadzonych dla danego klienta;
  • Szybki dostęp do bazy wszystkich kandydatów, którzy zaaplikowali na wszystkie oferty agencji;
  • Możliwość szybkiego odnalezienia w swojej bazie kandydata/ki pasującego do wymagań wybranego klienta;
  • Informację o tym, że kandydat zgłosił się na wiele ofert pracy proponowanych przez agencję, wraz z informacją na jakie;
  • Przewagę szybkości nad konkurencja, która nie korzysta z narzędzi rekrutacyjnych on-line.

Myślę, że wymienione powody są wystarczające, by mieć wszystkie prowadzone rekrutacje „zawsze pod ręką” i zostać w pełni mobilnym rekruterem. O tym jak działa rekrutacja mobilna w naszym systemie ATS można przeczytać tutaj.

Krzysztof Nowacki
Senior Project Consultant
eRecruitment Solutions