Strona główna Blog ATS O czym warto pamiętać wybierając system ATS? (cz. 2)

O czym warto pamiętać wybierając system ATS? (cz. 2)

O czym warto pamiętać wybierając system ATS?

Ze względu na złożoność procesu rekrutacji, system wspomagający zarządzanie rekrutacjami powinien jak najlepiej spełniać oczekiwania w nim pokładane, tak, żeby możliwie najbardziej odciążyć rekrutującego. Jest to już druga część naszego artykułu poświęconego kryteriom, którymi warto się kierować przy wyborze systemu ATS. W pierwszej części artykułu (“O czym warto pamiętać wybierając system ATS? (część 1)”) zwróciliśmy uwagę na takie aspekty jak dopasowanie funkcjonalności systemu do naszych wymagań, łatwość pracy z systemem, wsparcie w budowaniu Candidate Experience oraz sprawdzenie opinii o systemie.

Temat jest bardziej złożony, dlatego też poniżej znajdują się kolejne kryteria, na które warto zwrócić uwagę wybierając oprogramowanie do rekrutacji.

Wsparcie przy użytkowaniu systemu elektronicznej rekrutacji

Bardzo ważnym aspektem jest wsparcie przy użytkowaniu systemu, który chcemy wybrać. Część rozwiązań tego typu ma zapewnione mailowe i telefoniczne wsparcie w ramach swojego oprogramowania do rekrutacji. Co więcej warto też zwrócić uwagę na to, czy zapewnione jest szkolenie wdrożeniowe związane z korzystaniem z ich produktu. Dzięki temu łatwiej możemy poznać możliwości systemu, by wykorzystać jego funkcjonalność w możliwie jak największym stopniu, samo wdrożenie systemu przebiegnie zupełnie bezboleśnie. Dzięki stałemu wsparciu, gdy pojawią się nam pytania lub problemy w trakcie użytkowania oprogramowania rekrutacyjnego, będziemy mogli liczyć na pełną pomoc, nie zostając sam na sam z problemem.

Bezpieczeństwo danych

Bezpieczeństwo danych kandydatów powinno być priorytetem w każdej firmie. Są to dane wrażliwe, dlatego też prawo nakłada konkretne obowiązki na to, żeby taka baza danych nie wpadła w przypadkowe ręce. Szukając systemu ATS warto zapytać jak wyglądają ich zabezpieczenia i czy oby dane, które będziemy gromadzili będą właściwie zabezpieczone. Zapewnienie bezpieczeństwa ochroni Twoją firmę i Ciebie przed nieprzyjemnymi sytuacjami, więc warto poświęcić temu chwilę uwagi.

Raportowanie

Zarówno nasi przełożeni, współpracownicy jak i my sami lubimy wiedzieć co i w jaki sposób się dzieje. Systemy ATS mogą umożliwiać generowanie wielu rodzajów raportów, dzięki czemu dokładnie zobaczymy jak przebiegała rekrutacja, jakie były jej poszczególne statystyki, które kanały dotarcia były najbardziej efektywne itp. Świadomość w tych aspektach może pomóc nam podejmować trafniejsze decyzje w przyszłości, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i pieniądze, a także polepszymy współpracę z osobami zainteresowanymi naszymi wynikami. Przed wyborem systemu rekrutacji sprawdź jakie możliwości w tej kwestii dają rozważane przez Ciebie oprogramowania.

Koszt utrzymania

Specjalnie zostawiłem to na koniec, gdyż realny koszt danego rozwiązania ATS możemy dopiero oszacować wtedy jak będziemy wiedzieć jak bardzo jest w stanie nas odciążyć z wielu czynności i jakie przyniesie nam oszczędności. Tego znowu możemy dokonać po porównaniu konkretnych funkcjonalności systemów i przetestowaniu ich jak działają i jak dobrze się nam na nich pracuje.

Właściwie dobrany system rekrutacji online, odpowiadający na potrzeby rekrutera, będzie stanowił świetne wsparcie zwiększając efekty rekrutacji, zadowolenie wśród menedżerów liniowych, którym będą dostarczani właściwi kandydaci oraz samych kandydatów, ze względu na spełnienie ich oczekiwań związanych z rekrutacją. Niedopasowany wybór systemu natomiast, może spiętrzyć jeszcze bardziej obowiązki po stronie rekrutera, co bardzo szybko przeniesie się na wszystkie inne związane z rekrutacją aspekty w firmie. Przygotuj się właściwie do dokonania wyboru, żeby osiągnąć z tego tytułu jak najlepsze efekty.

PS. Sprawdź jak eRecruiter pomaga oszczędzać czas i usprawnia procesy rekrutacyjne. Przetestuj go za darmo!