Strona główna Blog ATS O czym warto pamiętać wybierając system ATS?

O czym warto pamiętać wybierając system ATS?

Ze względu na złożoność procesu rekrutacji, system wspomagający zarządzanie rekrutacjami powinien jak najlepiej spełniać oczekiwania w nim pokładane, tak, żeby możliwie najbardziej odciążyć rekrutującego. Jaki system ATS wybrać? Przyjrzyjmy się kryteriom, którymi warto się kierować przy wyborze systemu ATS – Applicant Tracking System.

Wsparcie przy użytkowaniu systemu elektronicznej rekrutacji

Bardzo ważnym aspektem jest wsparcie przy użytkowaniu systemu, który chcemy wybrać. Część rozwiązań tego typu ma zapewnione e-mailowe i telefoniczne wsparcie. Niektóre platformy, jak na przykład eRecruiter, mają wbudowany czat, z którego można korzystać podczas pracy w systemie. Dzięki stałemu wsparciu, gdy pojawią się nam pytania lub problemy w trakcie użytkowania oprogramowania rekrutacyjnego, będziemy mogli liczyć na pełną pomoc, nie zostając sam na sam z problemem. eRecruiter posiada także rozbudowaną bazę wiedzy dla swoich użytkowników, którzy w każdej chwili mogą wesprzeć się czytelnymi wskazówkami w niej zawartymi.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy zapewnione jest szkolenie wdrożeniowe związane z korzystanie platformy. Dzięki temu łatwiej możemy poznać możliwości systemu, by wykorzystać jego funkcjonalność w możliwie jak największym stopniu. Jeśli zespół posiądzie wiedzę o sposobie działania narzędzia, samo wdrożenie systemu przebiegnie zupełnie bezboleśnie.

Candidate Experience to odpowiedzialność

Pomyślmy o kandydatach na stanowiska, na które będziemy rekrutowali. Coraz więcej mówi się o właściwym traktowaniu kandydata, dzięki czemu umacniamy swoją markę firmy jako pracodawcy. Dobrze, żeby Twój program do rekrutacji wsparł Cię w komunikacji ze wszystkimi kandydatami, tak żeby wiedzieli jak przebiega rekrutacja, czego się od nich oczekuje i jaki jest jej wynik.

ATS może bardzo odciążyć Cię w pracy w tym zakresie, zapewniając kandydatowi możliwie jak najwięcej informacji we właściwym momencie. Dodatkowym plusem jest przyspieszenie żmudnej pracy związanej z przeglądaniem CV i wybieraniem najlepiej pasującego kandydata, umawianiem spotkań i wielu innych aspektach. Dzięki takim działaniom skróci się znacząco proces rekrutacji, a tym samym kandydaci odbiorą to pozytywnie.

Bezpieczeństwo danych

Bezpieczeństwo danych kandydatów powinno być priorytetem w każdej firmie. Są to dane wrażliwe, dlatego prawo nakłada konkretne obowiązki na to, żeby taka baza danych nie wpadła w przypadkowe ręce. Jaki system ATS wybrać, by mieć pewność, że jest bezpieczny? Szukając platformy rekrutacyjnej dla organizacji warto zapytać, jak wyglądają zabezpieczenia dostawcy np. w zakresie logowania, polityki zmiany haseł, zarządzania dostępami. Konieczne jest też zwrócenie uwagi na poziom bezpieczeństwa danych: czy są szyfrowane, czy tworzone są kopie zapasowe? Zapewnienie bezpieczeństwa ochroni Twoją firmę i Ciebie przed nieprzyjemnymi sytuacjami, więc warto poświęcić temu uwagę.

Raportowanie

Zarówno nasi przełożeni, współpracownicy jak i my sami lubimy wiedzieć co i w jaki sposób się dzieje. Systemy ATS mogą umożliwiać generowanie raportów, dzięki którym dokładnie zobaczymy, jak przebiegała rekrutacja i jakie były jej poszczególne statystyki. Z raportu dowiesz się np. które kanały dotarcia były najbardziej efektywne.. Świadomość w tych aspektach pomoże podejmować trafniejsze decyzje w przyszłości, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i pieniądze. Polepszymy także współpracę z osobami zainteresowanymi naszymi wynikami. Przed wyborem systemu rekrutacji sprawdź jakie możliwości w tej kwestii dają rozważane przez Ciebie oprogramowania.

Koszt utrzymania

Zostawiłam to na koniec, gdyż realny koszt rozwiązania ATS możemy oszacować dopiero, gdy będziemy wiedzieć, w jakim stopniu odciąża nas z wielu czynności. Wówczas będziemy mogli zobaczyć, jakie przynosi oszczędności. Tego znowu możemy dokonać po porównaniu konkretnych funkcjonalności systemów i przetestowaniu ich jak działają i jak dobrze się nam na nich pracuje.

Właściwie dobrany system rekrutacji online, odpowiadający na potrzeby rekrutera, będzie stanowił świetne wsparcie dla wszystkich uczestników procesów. Zwiększy efektywność rekrutacji, zadowolenie wśród menedżerów, którym będą dostarczani właściwi kandydaci oraz samych kandydatów, ze względu na spełnienie ich oczekiwań. Nietrafiony wybór systemu, może natomiast spiętrzyć obowiązki rekrutera, co szybko przeniesie się na inne aspekty związane z rekrutacją w firmie. Przygotuj się właściwie do dokonania wyboru, żeby osiągnąć z tego tytułu jak najlepsze efekty.

Sprawdź jak eRecruiter pomaga oszczędzać czas i usprawnia procesy rekrutacyjne. Przetestuj go za darmo!

Koniecznie przeczytaj także:

Magdalena Derlukiewicz

Magdalena Derlukiewicz

Senior Marketing Specialist, eRecruiter