Strona główna Blog Porady HR Poznaj sposoby na szybszy proces rekrutacji

Poznaj sposoby na szybszy proces rekrutacji

Poznaj sposoby na szybszy proces rekrutacji

W Polsce średni czas projektu rekrutacyjnego to 70 dni. Dłużej od nas rekrutują tylko Niemcy, Francuzi i Skandynawowie (około 90 dni)*.

Rekruterzy wskazują, że procesy rekrutacyjne przedłużają się głównie dlatego, że kandydaci nie spełniają wymagań i przesyłają swoje CV „jak leci”, co powoduje, że firmy otrzymują gigantyczną liczbę aplikacji rekrutacyjnych. Z drugiej jednak strony kandydaci opisują swoje doświadczenia rekrutacyjne jako „niekończącą się opowieść”. Rekordziści potrafią dostać informację zwrotną nawet po pół roku od wysłania CV, choć biorąc pod uwagę wyniki I Polskiego Badania Candidate Experience, to i tak powinni się cieszyć, że otrzymali jakąkolwiek odpowiedź pracodawcy.

Dodatkowo, kierownicy liniowi chcą mieć listę najlepszych kandydatów w jak najkrótszym czasie, najlepiej od razu posortowaną pod kątem dopasowania ich kompetencji. Kadra zarządzająca chciałaby natomiast widzieć w raportach wyniki wskazujące na wysoką efektywność działu zasobów ludzkich. To wszystko sprawia, że praca HR-owców odbywa się pod coraz większą presją…

Jak opanować pędzący czas i spełnić oczekiwania wszystkich interesariuszy procesów HR?

O tym będziemy opowiadać 27 listopada na kolejnym webinarze pt. „5 sposobów na szybszą rekrutację”.

Okazuje się bowiem, że czasem wystarczy jedno słowo napisane inaczej w ogłoszeniu o pracę, aby otrzymać aplikacje bardziej spełniające założenia rekruterów – ale nie tylko. Opowiemy o kilku prostych trikach, które pomogą zwiększyć liczbę dobrych aplikacji, a nawet umożliwią oszczędności.

*źródło: badanie Grant Thornton wśród właścicieli i dyrektorów z 40 krajów świata

Julia Matulewicz
Konsultant ds. Projektów
eRecruitment Solutions