Strona główna Blog ATS Program pocztowy plus arkusz kalkulacyjny czy ATS? Oto jest pytanie!

Program pocztowy plus arkusz kalkulacyjny czy ATS? Oto jest pytanie!

program pocztowy czy system ATS

Podczas gdy część rekruterów wciąż używa tradycyjnych narzędzi do gromadzenia danych kandydatów, takich jak choćby skrzynka mailowa czy arkusz kalkulacyjny, wielu z nich wybrało już nowoczesne narzędzia dedykowane do tego typu zadań, takie jak systemy ATS.

Nawet jeżeli jesteś mistrzem w obsłudze programu pocztowego, potrafisz dodawać reguły i segregować automatycznie maile oraz równie dobrze radzisz sobie z arkuszem kalkulacyjnym, to na pewno często rezygnujesz z gromadzenia wszystkich informacji w jednym miejscu, bo jest to po prostu zbyt czasochłonne. Baza danych, z możliwością ich filtrowania, z pewnością uporządkowałaby wszystkie informacje o kandydatach i pozwoliłaby na lepszą współpracę z kierownikami liniowymi. Szczególnie, że potrzeby rekruterów w tym względzie są różne.

Aplikacje rekrutacyjne kandydatów

Przy klasycznym podejściu do rekrutacji, dziesiątki a nawet setki CV i listów motywacyjnych spływa na skrzynkę pocztową przy okazji każdej rekrutacji. Jeżeli pracujesz w firmie, w której prowadzonych jest kilka projektów rekrutacyjnych równolegle, spływające maile można liczyć nawet w tysiącach. Rzetelne przejrzenie wszystkich przysłanych dokumentów, zwłaszcza jeśli nie mają ustandaryzowanej formy, przypomina w swym ogromie dwanaście prac Herkulesa. Potrzebny jest więc klucz do szybszego wyselekcjonowania najlepszych kandydatów. Niestety robiąc to w intuicyjny sposób w procesie selekcji mogą zostać odrzuceni wartościowi kandydaci. Jeśli już jednak zdecydowaliśmy się na takie działanie, to i tak z pewnością pozostał nam stos aplikacji, który dobrze byłoby jakoś uporządkować, najlepiej w arkuszu kalkulacyjnym, dzięki czemu będzie można porównywać kandydatów między sobą. Jeżeli w Waszej firmie proces selekcji wygląda w ten sposób, to naprawdę Was podziwiamy za trud i zaangażowanie (również czasowe) włożoną w tę pracę.

A przecież można to zrobić zupełnie inaczej! Dzięki dedykowanemu systemowi do rekrutacji możemy ograniczyć do minimum najbardziej żmudne czynności. Kandydaci wypełniając formularz rekrutacyjny wygenerowany przez system ATS, wysyłają swoją aplikację bezpośrednio do bazy danych, która zbiera wszystkie niezbędne informacje o kandydacie i systematyzuje je. Tak stworzoną bazę danych możemy dowolnie modyfikować, bez problemu wybierając właściwą grupę osób do pogłębionej weryfikacji. System umożliwia też współdzielenie uzyskanych wyników z innymi pracownikami firmy.

Candidate Experience

Jeżeli używasz skrzynki mailowej do rekrutacji, to etap zbierania aplikacji pochłania Ci tak znaczną ilość czasu, że najpewniej nie masz go już na przekazanie jakiejkolwiek informacji zwrotnej kandydatom, którzy nadesłali swoje CV. A jest to istotne, jeśli chcemy budować markę firmy jako dobrego pracodawcy. Takie działanie również ułatwi Ci system rekrutacji ATS, w którym jednym kliknięciem wyślesz mail z odpowiednią treścią do właściwej grupy kandydatów.

Porządek i współpraca z innymi

Korzystając z tradycyjnych narzędzi nie tylko trudno jest nam zbierać i przetwarzać dane (nie mówiąc już o ich ochronie!), ale również efektywnie nimi zarządzać. Przy dziesiątkach, a nawet setkach aplikacji ciężko jest kontrolować, które aplikacje już przejrzeliśmy, komu odpowiedzieliśmy i z kim kiedy się umówiliśmy. Natomiast system ATS, taki jak na przykład eRecruiter, pozwala uporządkować te wszystkie czynności i współdzielić wszystkie informacje z członkami zespołu rekrutacyjnego. W tym przypadku, nie ważne też, na jakim etapie przerwałeś pracę przy konkretnej rekrutacji, inna osoba może ją kontynuować bez dublowania wykonanych już przez Ciebie zadań.

Wiedząc to wszystko, sam podejmij decyzję czy sposób, w który rekrutujesz jest efektywny i dla Ciebie wygodny. Być może warto odważyć się i sięgnąć po technologie rekrutacyjne, które wspomogą Cię w tej żmudnej pracy.

P.S. Zastanawiasz się czy system ATS faktycznie pomoże usprawnić procesy rekrutacyjne w Twojej firmie? Możesz to sprawdzić testując eRecruitera przez 21 dni za darmo! Odbierz swój dostęp do aplikacji już dziś!

 

Kryteria_wyboru_dostawcy