Strona główna Blog ATS Rekrutacja w chmurze

Rekrutacja w chmurze

zarządzenie rekrutacjami w chmurze

Wyobraź sobie, że któregoś ranka  ze stojącego na Twoim biurku komputera zniknęły wszystkie dane: skasowane zostały foldery z CV kandydatów, usunięte wszystkie pliki z zestawieniami, ba, ktoś odważył się nawet odinstalować pakiet Office i ulubionego pasjansa. Mija dziewiąta rano, zaraz zaczynasz spotkania z kandydatami, jeszcze trzeba raz rzucić okiem na życiorysy, notatki… a Ty jak gdyby nigdy nic dopijasz, łyk za łykiem, swoją ulubioną latte… Czy to możliwe? Być może jeszcze śpisz, a wyobraźnia płata Ci figle?

Otóż taki scenariusz jest jak najbardziej prawdopodobny. Wraz ze wzrostem znaczenia technologii mobilnych coraz więcej oprogramowań wykorzystywanych, zarówno przez firmy, jak i osoby prywatne zawędrowało do  tzw. chmury i jest dostępnych w zasadzie w każdym miejscu na świecie, za pomocą popularnych przeglądarek internetowych. Ta ewolucja nie ominęła również rozwiązań dla branży HR.

Ok, ale o co chodzi z tą chmurą?

No właśnie, w chmurze czyli gdzie?  Mówiąc krótko – chmura to takie miejsce, gdzieś poza naszą firmą czy domem, gdzie zostały przeniesione dane i oprogramowanie z naszych komputerów.  Na przykład Google w chwili obecnej dysponuje trzynastoma takimi miejscami rozsianymi po czterech kontynentach, w których przechowywane są dane użytkowników. Miejsca te umożliwiają szybki, ale co trzeba podkreślić bezpieczny dostęp do tych danych, jak również korzystanie z oprogramowania. A wszystko za pomocą popularnych przeglądarek internetowych.

Czy to aby bezpieczne?

Dane przechowywane w chmurze zabezpieczone są przez specjalne algorytmy szyfrujące, a centra, w których znajdują się serwery poddawane są częstym audytom i symulowanym atakom hakerskim. Dostawcy oprogramowania HR, mając na uwadze wysoką wrażliwość danych swoich klientów, podchodzą do kwestii związanych z bezpieczeństwem ze szczególną pieczołowitością, także bez obaw – Twoje dane, a raczej Twoich kandydatów,  są w dobrych rękach.

Dlaczego warto rekrutować w chmurze?

Coraz więcej firm decyduje się na oprogramowanie HR w modelu SaaS (Software as a Service – Oprogramowanie jako usługa). Dlaczego? Istnieje długa lista powodów. Oto niektóre z nich:

Przede wszystkim stosunkowo niskie koszty wdrożenia systemów, co przy zwiększonej  wydajności procesów zachodzących w działach rekrutacyjnych pozwalają dosyć szybko osiągnąć wzrost z poniesionej inwestycji. Jak już wspomniałem oprogramowanie dostępne jest za pośrednictwem przeglądarek internetowych, co znacznie obniża koszty adaptacji: nie trzeba bowiem ani  rozbudowywać infrastruktury i modernizować sprzętu, ani specjalnie angażować działów IT we wdrożenie aplikacji .

Kolejny argument to brak kosztów związanych z utrzymaniem systemów i aktualizacją oprogramowania. Wszelkie wgrywanie nowych funkcjonalności czy też poprawek odbywa się zdalnie, bez obciążania użytkowników systemu dodatkowymi kosztami. Bez wątpienia zaletą jest tu także oszczędność czasu – nie musimy bowiem przeorganizowywać swojej pracy i czekać na informatyka, który pojawi się u nas w biurze z dyskietką, aby wgrać aktualizację.

Inny aspekt, na który warto zwrócić uwagę, to fakt , że aplikacje dostępne w chmurze mają zwykle bardzo prosty, nowoczesny i przyjazny interfejs, często już dostosowany do urządzeń mobilnych. Co za tym idzie, nowi użytkownicy bardzo szybko osiągają biegłość w pracy z systemem. Wraz z pojawianiem się chmury odchodzą w niepamięć męki związane z długotrwałym wdrożeniem i adaptacją pracowników.

Zalet rozwiązań dostępnych w chmurze jest o wiele więcej: Rekruterzy doceniają szybki dostęp do bazy danych, spójność informacji  w niej przechowywanych, a także pozytywny wpływ na optymalizację procesów. Może zatem warto zaryzykować  i postawić swój pierwszy krok w chmurze?

Łukasz Łukasiewicz
Project Coordinator
eRecruitment Solutions

Infografika_wpis_19_03

P.S. Ty też możesz rekrutować w chmurze  – skorzystaj z możliwości zarządzania procesami rekrutacji w eRecruiter. Odbierz swój dostęp do aplikacji eRecruiter.