Strona główna Blog Trendy HR Rekrutuj społecznie

Rekrutuj społecznie

rekrutacja w social media

Czy tego chcemy czy nie portale społecznościowe zagościły w naszym życiu na dobre. Być może portal nk.pl (choć wszyscy i tak mówią nasza klasa) nie jest już tak popularny jak dawniej, ale jego rolę przejęły już inne serwisy takie, jak wszechobecne Facebook i Twitter. Jeżeli  też ktoś myślał, że nie da się już stworzyć niczego nowego, to jest w błędzie. Co chwila bowiem pojawiają się nowe pomysły, które odnoszą sukces. Na przykład teraz uwagę wszystkich interesujących się social media przyciąga Pinterst, który jest kwintesencją kultury obrazkowej. Tam nie musisz już nawet nic pisać, wystarczy, że zamieścisz zdjęcie, które Ci się podoba lub Cię zainspirowało.

Jest tam więcej niż myślisz

Wbrew pozorom internetowe społeczności to nie tylko rozrywka, zabawne  zdjęcia czy filmy. To odpowiadający duchowi naszych czasów działający 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu multimedialny konglomerat informacyjny, gdzie znaleźć możemy wszystko o wszystkich i wszystkim.

Od tego, że ktoś lubi colę (i o tym donosi na FB) do tego, że mógłby pracować w firmie, która produkuje taki napój już niedaleka droga, warto więc docenić potęgę portali społecznościowych, i założyć tam konto firmowe, czyli np. profil ( zwany też fanpage) na Facebooku!.

Wystarczy wejść na stronę: https://www.facebook.com/pages/create.php

Stworzenie profilu pozwoli  nam monitorować  to, co mówią lub piszą o nas w sieci, ale również inspirować naszych odbiorców i dotrzeć do nich z naszym przekazem. Być może też  do całej rzeszy przyszłych pracowników!

Każdy bowiem użytkownik portalu społecznościowego zainteresowany działalnością naszej firmy, może stać się jej  pracownikiem, jeżeli posiada tylko odpowiednie kwalifikacje. Jest to dość prawdopodobne, bo  strony internetowe firm często odwiedzają osoby pracujące w konkretnej branży.

Skoro poszukują informacji o naszej firmie, a co więcej okazują nam swoją sympatię poprzez „lajkowanie”, to być może warto by mogli od razu zaaplikować do naszej organizacji? Dajmy taką możliwość naszym „fanom” i stwórzmy na portalu społecznościowym stronę kariery naszej firmy. Jej przygotowanie nie jest wcale takie pracochłonne, bo możemy przecież wykorzystać materiały jakie mamy już dostępne na naszej tradycyjnej stronie www.

Mając niezbędne materiały, poczucie humoru oraz zapał by zacząć rekrutować w socialmedia wystarczy wybrać stronę do założenia konta.

Ale o  tym jakie portale społecznościowe wybierać napiszemy w następnym wpisie …a więc cdn. 🙂

Krzysztof Nowacki
Konsultant ds. Projektów
eRecruitment Solutions