Strona główna Blog ATS Różne technologie, jeden wybór

Różne technologie, jeden wybór

nowe technologie w rekrutacji

Już dawno minęły czasy, gdy Dział Personalny w firmie zajmował się wyłącznie administrowaniem dokumentami pracowników. Obecnie oczekiwania wobec zespołów HR są coraz wyższe i wykraczają poza zwyczajowo pojęte zarządzanie zasobami ludzkimi. W obliczu coraz większej liczby obowiązków i potrzeby ciągłej optymalizacji pracy, działy HR wydają się być skazane na rozwiązania technologiczne, które skutecznie pomagają im porządkować różne procesy.

Jakie więc nowości czekają rynek HR w 2013 roku, a co będzie tendencją na kolejne lata? Z propozycji SmartRecruiters wybraliśmy 3 trendy, które mają największe szanse zagościć nad Wisłą:

1. Koniec z CV – tradycyjny życiorys zaczyna być w obecnych czasach „wyrwany z kontekstu”. Rekruterzy chcą mieć dostęp, i to w zasięgu jednego kliknięcia, do takich informacji o kandydacie, jak: strona poprzedniego pracodawcy lub profil osoby, która udzieliła referencji. Odpowiedzią na te potrzeby może być aplikowanie poprzez profil w biznesowym portalu społecznościowym. To już nie jest kwestia „czy”, ale „kiedy” zamiast tradycyjnego CV kandydaci będą przesyłać link do swojej wirtualnej wizytówki.

2. ATS jak CRM – kandydaci coraz większą wagę przywiązują do wrażeń, jakie wynoszą z procesu rekrutacji. To sprawia, że systemy do zarządzania rekrutacjami ewoluują już w kierunku systemów do zarządzania relacjami z kandydatem. Zapisują historię kontaktów z aplikującymi, umożliwiają prowadzenie korespondencji oraz badanie opinii kandydatów o procesie rekrutacyjnym, w którym właśnie uczestniczą.

3. Mobilność – coraz więcej ruchu w Internecie generują urządzenia mobilne. Według Ericssona, między 2011 a 2012 rokiem podwoiła się liczba osób korzystających z Internetu na smartfonach lub tabletach. Rekruterzy – czy tego chcą, czy nie – muszą za tą tendencją nadążyć, czego dowodem mogą być np. firmowe zakładki „Kariera” dostosowane do wyświetlania na mniejszych ekranach.

Każdy z tych trendów ma już swoje odbicie w narzędziach oferowanych do wspierania nowoczesnej rekrutacji, ale jakie kryteria przyjąć, by podjąć dobrą decyzję?

Zapraszam na kolejny webinar eRecruitera pt. „Technologie w HR – kryteria wyboru narzędzia”, już 22 maja o godz. 10:00.

Julia Matulewicz
Konsultant ds. Projektów
eRecruitment Solutions

 

Kryteria_wyboru_dostawcy