Strona główna Blog Porady HR Skuteczne zmiany niemożliwe bez…

Skuteczne zmiany niemożliwe bez…

skuteczne zmiany w HR

…kierowników średniego szczebla. Potwierdzi to każdy HR-owiec, który miał do wdrożenia jakąś zmianę w firmowych procesach. Bez odpowiedniego zaangażowania menadżerów liniowych projekt „leży” jeszcze zanim na dobre się rozpocznie.

W nieoficjalnych, kuluarowych rozmowach, podczas różnych konferencji branżowych, słyszę, jak polscy specjaliści HR nie przepadają za projektami, w które muszą być zaangażowane osoby z biznesu. Czują, że każda ich inicjatywa spotyka się z nastawieniem „ci z HR-u znowu coś wymyślili” oraz całkowitym brakiem zrozumienia, że nowy projekt może przynieść wymierne korzyści dla całej organizacji. Druga strona tłumaczy się z kolei, że w natłoku swoich codziennych obowiązków nie ma czasu na stosowanie wytycznych HR-u, uzupełnianie tabelek czy logowanie się do n-tego systemu.

Najprawdopodobniej na pewnym etapie zabrakło świadomości, że projekty HR-owe również wymagają odpowiedniego PR-u. Zaserwowane w odpowiednim „opakowaniu”, z należną marketingową otoczką, są w stanie zdobyć atencję pracowników, również wyższego szczebla, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem.

Jak skutecznie angażować kierowników liniowych w proces rekrutacji? Zobacz nowe narzędzie: Interaktywną Kartę Kandydata.

Julia Matulewicz
Konsultant ds. Projektów
eRecruitment Solutions