Strona główna Blog Porady HR Rekruterzy pytają o wideo rozmowy

Rekruterzy pytają o wideo rozmowy

spotkania online

Wideorekrutacja przestała być nowinką, a zaczyna być obowiązującym trendem. Jak pokazały wyniki badania, przytoczone podczas ostatniego webinaru eRecruitera, aż 66% kandydatów uczestniczących w procesie rekrutacyjnym preferuje formę wideorekrutacji jako element rozmowy rekrutacyjnej.

Czy oznacza to, że kandydaci jako pierwszą rozmowę bardziej preferują wideo rozmowy niż osobiste spotkanie? Odpowiedź na te i inne pytania dotyczące tego narzędzia prezentujemy poniżej.

Badanie firmy PGI* opublikowane na łamach serwisu forbes.com pokazało, że większość amerykańskich kandydatów preferuje właśnie tę formę. Uzasadniając swój wybór respondenci odpowiedzieli, że miały na niego wpływ takie czynniki, jak:

  • możliwość odbycia wideo rozmowy w dowolnym momencie;
  • brak konieczności podróżowania;
  • zachowanie wrażenia rozmowy na żywo;
  • ogólna preferencja tego rozwiązania.

Niestety nie dysponujemy badaniami z polskiego rynku. Obserwujemy natomiast, że trendy z Zachodu – choć z opóźnieniem –znajdują odzwierciedlenie także na rodzimym gruncie. W związku z tym można się spodziewać, że odczucia kandydatów w stosunku do wideo rekrutacji są lub w najbliższym czasie będą podobne.

*  źródło: http://www.forbes.com/sites/cherylsnappconner/2013/11/15/how-to-nail-a-video-interview/ 

Czy kandydat musi wyrazić specjalną zgodę na nagrywanie wideo rozmowy?

Nie ma podstawy prawnej, która nakłada obowiązek uzyskania zgody na nagrywanie kandydata podczas wideorekrutacji. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy nagrywający chce rozpowszechnić takie nagranie. Zgodnie z art. 81 ust. 1 Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych, rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby przedstawionej na nagraniu.

W tym miejscu warto jeszcze przypomnieć, że nagrywanie rozmowy telefonicznej bezwzględnie wymaga zgody osoby nagrywanej, czego potwierdzenie można znaleźć m.in. w art. 159 ust. 2 pkt. 2 Ustawy Prawo Telekomunikacyjne.

Jakie programy i aplikacje, dostępne na polskim rynku polecacie do prowadzenia wideo rekrutacji? Jak od strony technicznej wygląda organizacja wideospotkania?

Polecamy korzystanie z systemu, który będzie zintegrowany z wykorzystywanym programem rekrutacyjnym. W ubiegłym roku eRecruiter wprowadził funkcję spotkań online, dzięki której można kontaktować się z kandydatami w formie wideo rozmowy. Rozmowy z kandydatami można umówić za pomocą dosłownie kilku kliknięć w ramach aplikacji. Zachęcamy do bezpłatnego wypróbowania narzędzia – bezpłatny test można zamówić tutaj.

Czy dysponują Państwo danymi mówiącymi o tym, czy wideorekrutacja jest skuteczniejsza (lub nie) od standardowej rekrutacji?

Nie dysponujemy wynikami takiego badania. Warto jednak wziąć pod uwagę, że każda rekrutacja ma swoją specyfikę, więc badanie, które pokazałoby, że skuteczność tego narzędzia w każdym procesie jest większa, nie stanowiłoby rzetelnego źródła informacji. Można jednak z całą pewnością stwierdzić, że wideo rekrutacja jest wygodna i w przypadku prowadzenia rekrutacji np. na odległość, jest bardziej efektywna niż klasyczna rozmowa rekrutacyjna. Stanowi ona również doskonałe wsparcie na pierwszym etapie rekrutacji. Dodatkowym plusem jest oszczędność czasu i kosztów.

Czy wideo rozmowa będzie w 100% trafna, jeżeli poszukuję pracownika do pracy zdalnej? Czy mogę w ten sposób sprawdzić, że wskazany tryb pracy będzie odpowiedni?

W przypadku pracowników pracujących zdalnie, dzięki wideo rozmowie można w prosty i szybki sposób zweryfikować m.in. umiejętności technologiczne kandydata. Oprócz tego, tę technologię można wykorzystać nie tylko do rekrutacji, ale również do współpracy bieżącej z takim pracownikiem, tj. prowadzenie konferencji i bieżące spotkania on-line.

Wideorekrutacja ma wiele zalet, o czym już wielokrotnie wspominaliśmy. Warto rozważyć wdrożenie tego rozwiązania również w kontekście Candidate Experience, bo dla wielu kandydatów możliwość wzięcia udziału w spotkaniu on-line może być szczególnie atrakcyjna. Docenią ją z pewnością poszukiwani na rynku specjaliści IT lub pracujący obecnie za granicą. Wideorekrutacja może też stanowić przewagę konkurencyjną w przypadku specjalistów o unikalnych kompetencjach, którzy nie szukają aktualnie pracy i trudno jest ich przekonać do spotkania.

CTA_spotkania_blog