Strona główna Blog Porady HR „Wszyscy kłamią, szczęśliwie nie ma to znaczenia, bo i tak nikt nikogo nie słucha…”

„Wszyscy kłamią, szczęśliwie nie ma to znaczenia, bo i tak nikt nikogo nie słucha…”

Kłamstwa kandydatów w procesie rekrutacji

Podobno kłamiemy wszyscy i to w różnych sytuacjach. Kłamiący na rozmowie rekrutacyjnej kandydat? Niestety, i tacy się zdarzają. Dlatego dziś skoncentrujmy się na „kłamstwie rekrutacyjnym” w kontekście kandydatów właśnie.

Wszelkie triki, które kandydaci do pracy mogą zastosować na spotkaniu rekrutacyjnym, rekruterzy znają zapewne z doświadczenia. Omówmy zatem dwa moduły eRecruitera: formularz rekrutacyjny oraz spotkania rekrutacyjne online. Jak zminimalizować ryzyko mniejszego bądź większego kłamstewka lub niezamierzonego wprowadzenia w błąd, co później mogłoby oznaczać czas zmarnowany na spotkanie? Jak mogą nas w tym wesprzeć narzędzia HR?

Formularz rekrutacyjny – jak wyłapać nieścisłości?

Już na etapie wypełniania przez kandydata formularza aplikacyjnego mamy możliwość zmniejszyć ryzyko przekłamań:

  • starajmy się wpleść pytania rekrutacyjne pozwalające kandydatowi pochwalić się wiedzą, fachową terminologią, czy kreatywnością,
  • nawet jeżeli oczekujemy bardzo konkretnych umiejętności i certyfikatów, możemy zaryzykować pytanie otwarte. Taki zabieg pomoże zmniejszyć liczbę kandydatów uzupełniających formularz aplikacyjny metodą „chybił-trafił” (co potrafi się zdarzyć w formularzach naszpikowanych pytaniami jedno- lub wielokrotnego wyboru).

Oczywiście zachęcam do eksperymentowania i „wyciśnięcia” z formularza rekrutacyjnego maksimum. W tej chwili wachlarz pytań dostępnych w kreatorze formularzy w naszym elektronicznym systemie rekrutacji jest tak obszerny, że powinien obsłużyć nawet najbardziej wymagające oferty pracy. Pamiętajmy, że im więcej pracy włożymy w tej wstępnej fazie projektu, tym łatwiej wyłowimy wartościowych kandydatów i tym precyzyjniej przyjdzie nam później filtrowanie danych z formularzy.

Spotkanie rekrutacyjne w formie wideorozmowy sposobem na weryfikację

Kiedy dokonamy już odpowiedniej selekcji kandydatów (w oparciu o nasz doskonale skonstruowany formularz), najpewniej czeka nas spotkanie z kandydatem – rozmowa rekrutacyjna to prawdziwa próba ognia, i to dla obu stron. Zapewne wielu rekruterów może opowiadać anegdoty o kandydatach mylących daty, odwołujących spotkania rekrutacyjne (szczęście, jeśli o tym wcześniej powiadomili!) lub przychodzących bez przygotowania. Wszystko to rachunek wystawiony nam w najcenniejszej walucie – czasie. Dzięki spotkaniom online w formie wideorozmowy, które to rozwiązanie dostarcza nasz system ATS eRecruiter przy współpracy z platformą ClickMeeting, rekruterzy mają możliwość w ciągu kilkunastu minut zweryfikować deklarowane kompetencje kandydata i szybko wyłapać ewentualne nieścisłości. Nie bez znaczenia jest tu czas, który dzięki wybraniu takiej formy, oszczędzają na ewentualnych dojazdach.

Na koniec prośba – nie traktujmy zbyt poważnie samego tematu wpisu: kłamstwo to mocne i dosadne słowo, a kandydaci raczej popełniają błędy ze stresu lub pośpiechu, a nie dlatego że są wirtuozami piętrowych, wzajemnie kryjących się kłamstewek.

Dominik Jabłoński
Specjalista ds. wsparcia technicznego
eRecruitment Solutions

 

CTA_spotkania_blog