Strona główna Centrum Prasowe Przyjazna rekrutacja ma coraz więcej zwolenników

Przyjazna rekrutacja ma coraz więcej zwolenników

Stosowanie zrozumiałych dla kandydatów narzędzi oceniających ich kompetencje, jawność wynagrodzeń w ofertach pracy oraz przyjęcie zasady bezwzględnego odpowiadania kandydatom – to zdaniem uczestników drugiego spotkania Koalicji na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji najważniejsze kwestie, o których warto dyskutować w środowisku HR. Do Koalicji, powołanej z inicjatywy marki eRecruiter, przystąpiło już prawie 100 firm z całej Polski, a kolejne 50 zainteresowanie jest uczestnictwem.

Podczas spotkania podsumowano 10 miesięcy wspólnych działań, rozmawiano o tym, jak dbać o relacje z kandydatami odrzuconymi z procesu rekrutacji, by mimo negatywnej decyzji firmy zostali jej sprzymierzeńcami, a także zastanawiano się nad tym, o co warto zapytać kandydatów w kolejnej edycji badania dot. Candidate Experience. Zdaniem ponad ¾ zgromadzonych warto sprawdzić, co wpływa na decyzję kandydatów o wzięciu udziału w rekrutacji do danej firmy, a 6 na 10 ankietowanych chciałoby wiedzieć, co ubiegający się o pracę zmieniliby w procesie rekrutacji, a także jak oceniają przygotowanie rekruterów do prowadzenia rozmów rekrutacyjnych.

Monitorują, ale jeszcze rzadko pytają

Z ankiety przeprowadzonej wśród uczestników spotkania* wynika również, że większość rekruterów śledzi to, co kandydaci mówią o ich firmach w Internecie (przyznało tak 72% uczestników spotkania), ale jeszcze dość rzadko pytają o opinie kandydatów wprost, np. w formie ankiety telefonicznej lub on-line. Taką potrzebę widzi jednak duża część z nich, bo aż 6 na 10 zamierza wprowadzić tego typu narzędzie. Z powodzeniem funkcjonuje ono już na przykład w firmie Sephora: – Po zakończonej rekrutacji wybieramy w systemie ATS kandydatów i wysyłamy do nich prośbę o opinię z linkiem do ankiety oceniającej. Pytamy zarówno o słabe, jak i mocne strony procesu rekrutacyjnego oraz o ogólne wrażenie kandydata z kontaktu z naszą firmą. Nasze podejście wynika z tego, że zawsze staramy się być rzetelni i uczciwi w podejściu do obecnych i potencjalnych pracowników oraz korzystamy z każdej okazji, aby doskonalić nasze procedury i dzięki temu być jeszcze lepszym pracodawcą – mówi Anna Głogowska, Specjalista ds. Rekrutacji w Sephora.

Sprawne zarządzanie relacjami z kandydatami odrzuconymi z procesu rekrutacji ma szczególne znaczenie w przypadku firm, których klientami są lub w przyszłości mogą być osoby ubiegające się o pracę, ale ich wagę dostrzegają również rekruterzy z firm, które działają w sektorze B2B. Na przykład Meritum Bank, który w bardzo krótkim czasie wdrożył wiele rozwiązań przyjaznej rekrutacji (np. szczegółowy opis procesu na stronie www, udzielanie informacji zwrotnej czy indywidualną konsultację wyniku rekrutacji) zapowiedział, że w najbliższym czasie wprowadzi również narzędzie umożliwiające zbieranie opinii kandydatów.

Firmy będące członkami Koalicji lub aspirujące do tego miana w dużej mierze są też otwarte na niestandardowe potrzeby kandydatów – na przykład 6 na 10 ankietowanych dopuszcza możliwość przeprowadzenia wideorozmowy rekrutacyjnej. Rekruterzy chętnie korzystają z technologii również w zarządzaniu całym procesem, jak wynika z ankiety blisko 60% wykorzystuje w tym celu system ATS, najczęściej od zewnętrznego dostawcy.

Istotna edukacja

Wyzwaniem dość często wskazywanym przez rekruterów podczas pierwszego spotkania, było przekonanie kierowników liniowych do prowadzenia przyjaznej rekrutacji. – Po pół roku okazało się, że rekruterzy nadal borykają się z tą kwestią, ale ich zdaniem wynika to w dużej mierze z tego, że menedżerowie nie mają jeszcze nawyku stosowania wszystkich rozwiązań i po prostu czasem o nich zapominają. Duża rola w propagowaniu idei Candidate Experience leży zatem po stronie działów HR, specjalistów od komunikacji wewnętrznej czy zajmujących się Employer Brandingiem – podkreśla Marcin Sieńczyk z firmy eRecruitment Solutions, która jest inicjatorem Koalicji.

Mimo krótkiego okresu, który minął od wdrożenia zasad przyjaznej rekrutacji, wiele firm-uczestników spotkania, przyznało, że widzi już pierwsze efekty tych działań. W sumie, blisko połowa ankietowanych specjalistów HR wskazała, że kandydaci mają teraz o ich firmie lepsze zdanie, łatwiej im zbudować bazę talentów na przyszłość i dostają znacznie więcej lepiej dopasowanych aplikacji.

* w ankiecie wzięło udział 25 rekruterów

 Przyjaźni pracodawcy - wyniki ankiety

Załączniki:

Zwolennicy-przyjaznej-rekrutacji-infografika (jpg)

2014-05-08_Przyjazna rekrutacja ma coraz wiecej zwolennikow (docx)