Strona główna Blog Porady HR Baza CV to Twoja twierdza!

Baza CV to Twoja twierdza!

Poruszając kwestię budowania bazy kandydatów i sprawnego zarządzania nią, można na wstępie sparafrazować znane powiedzenie: Twoja baza CV to Twoja twierdza. Istotnie tak jest. Dobra, uporządkowana i aktualna baza CV może okazać się ratunkiem dla rekrutera, kiedy na ogłoszenie zaaplikowało niewielu kandydatów, a pracownik potrzebny jest w zasadzie „od zaraz”.

Nawet w chwilach korzystnej koniunktury warto pamiętać, że nie zawsze rynek pracy jest rynkiem pracodawcy, na którym firma może przebierać w setkach chętnych do pracy kandydatur. Kiedy tendencja na rynku zacznie się odwracać, dobrze prowadzona baza kandydatów ze wszystkich Twoich rekrutacji pozwoli Ci uniezależnić się od trendów rynkowych i wrócić do obiecujących kandydatur z przeszłości. Dzięki czemu zaoszczędzisz czas i pieniądze.

W związku z tym, że dobra baza tak samo jak mięśnie na brzuchu nie do końca zrobi się sama staraj się przestrzegać podstawowych zasad:

1. Zawsze oceniaj kandydatów podczas rekrutacji.

Przypisywanie ocen do kandydatów pozwoli Ci na filtrowanie i odnalezienie najciekawszych CV. Sami wiecie ile czasu zajmuje Wam znalezienie pereł. Nie zapominajcie o nich nawet jeżeli aktualnie nie będziecie mogli z jakiś powodów ich zatrudnić.

2. Opisuj kandydatów w bazie.

Dodawaj tagi opisujące słowami kluczami umiejętności bądź doświadczenie kandydatów np. biegła znajomość języka greckiego. Nigdy nie wiesz kiedy przyda Ci się taki kandydat.

3. Dodawaj notatki.

Kiedy tylko możesz dodawaj notatki do kandydatur. Są one doskonałym rozwinięciem ocen i tagów, a w przyszłości pozwolą rozwiać wątpliwości dotyczące np. tego, dlaczego dany kandydat nie został zatrudniony.

4. I jak to się mówi po angielsku „last but not least”!

Podczas rozpoczynania nowych rekrutacji zawsze pamiętaj, że posiadasz coś takiego jak baza CV! Traktuj swoją bazę dobrze, przynajmniej na równi z innymi miejscami, z których pozyskujesz życiorysy. Dobrze prowadzona może Cię zaskoczyć nie jeden raz.

Jak wiesz skuteczny anons rekrutacyjny, to nie taki, który daje setki życiorysów, w jak najkrótszym czasie. Skuteczna rekrutacja w Internecie, to setki życiorysów w jak najkrótszym czasie, ale tylko tych właściwych, spełniających Twoje kryteria. Można to pogodzić z oszczędnościami tylko i wyłącznie wtedy, gdy analizujesz dane z rekrutacji, przygotowujesz podsumowania prowadzonych projektów oraz systematycznie pracujesz ze swoją bazą!

PS Sprawdź, jak eRecruiter pomoże uporządkować Twoją bazę CV, tak by była pomocą przy kolejnych rekrutacjach! Odbierz bezpłatny dostęp testowy!

Krzysztof Nowacki

Krzysztof Nowacki

Customer Intelligence Senior Specialist, eRecruiter