Strona główna Blog ATS E-rekrutacja ab ovo

E-rekrutacja ab ovo

e-rekrutacja

Wiosnę już mamy (choć na razie tylko w kalendarzu), a za pasem Wielkanoc, czyli czas kiedy wszystko zaczyna się na nowo. My też postanowiliśmy zacząć od początku i przypomnieć Wam skąd wzięła się e-rekrutacja.

E-rekrutacja to proces poszukiwania pracowników przy wsparciu urządzeń elektronicznych, obecnie głównie Internetu. Dziś wydaje się nam to oczywiste i rzadko się już zdarza, że kandydaci roznoszą po firmach swoje odręcznie napisane CV. A jednak, jeszcze dziesięć lat temu było to w Polsce normą.

Jednym z pierwszych portali rekrutacyjnych w Polsce był serwis Pracuj.pl, który powstał w 2000 roku. Stany Zjednoczone wyprzedziły nas o tradycyjne 5 lat – popularny serwis Craigslist ruszył w 1995 roku, najpierw jako elektroniczna lista dystrybucyjna, przekształcając się rok później w stronę internetową i rozszerzając swoje bezpłatne usługi na ogłoszenia o pracę. Zupełnie nowe ścieżki dla e-rekrutacji wytyczył w 2003 roku portal społecznościowy LinkedIn.

Jak wyglądały początki e-rekrutacji z perspektywy rekruterów? Główna zmiana polegała na tym, że zamiast witać kandydatów w progu firmy, dostawali ich CV na maila. Pierwsze elektroniczne CV oferowały takie samo bogactwo wzorów jak dziś. Co prawda powstawały inicjatywy mające na celu standaryzację dokumentów aplikacyjnych (np. standard Europass w roku 2004, w którym kandydat miał podawać dane o wykształceniu, zatrudnieniu, językach w odpowiednim w ściśle sprecyzowanym zakresie i formacie. Żaden z nich nie przyjął się wśród kandydatów.

Aby odciążyć rekruterów i ich skrzynki mailowe od tysięcy CV w dziesiątkach formatów, w 1999 roku powstał pierwszy system typu ATS (Applicant Tracking Solution). Są to narzędzia, które usprawniają i przyspieszają cały proces rekrutacji, zapewniając pełną ochronę danych osobowych kandydatów. W rekrutacji on-line wykorzystuje się elektroniczne formularze, które w przyszłości mogą zastąpić tradycyjne CV. Podobną rolę mogą odegrać profile na serwisach społecznościowych. E-rekrutacja sięga też coraz częściej po takie narzędzia, jak video CV czy komunikatory internetowe.

Z pewnością ta dziedzina będzie się dalej rozwijać, a my ponieważ jesteśmy jej częścią, będziemy śledzić nowinki ze świata e-rekrutacji i oczywiście dzielić się nimi z Wami 🙂

Smacznego jajka!

Edyta Kopczyńska
Product Manager / Team Leader
eRecruitment Solutions