Strona główna Blog Porady HR eRecruiter News: raporty warte nieprzeoczenia! #7

eRecruiter News: raporty warte nieprzeoczenia! #7

To już 7. wydanie raportów wartych nieprzeoczenia od eRecruiter. Specjalne dla Was, przewertowaliśmy najciekawsze publikacje dotyczące zmian zachodzących na rynku pracy i zebraliśmy w jednym artykule, żeby mieć pewność, że nic Wam nie umknie 😊 Lektura raportów już czeka!

Kandydaci w obliczu pandemii. Badanie opinii rekruterów

Raport: Pracuj.pl

Pomimo rosnącej liczby ofert pracy i pojawiających się ogłoszeń, na rekruterów czyha wiele wyzwań w tej nowej rzeczywistości. Choć odzew na zamieszczane oferty jest duży, to kandydaci obawiają się o stabilność firm do których aplikują. Jak pokazują dane z badania Pracuj.pl, część ekspertów posiadających unikalne i pożądane na rynku kompetencje, mniej chętnie podchodzi do pomysłu o ewentualnej zmianie pracy.

Pracodawcy apelują o wprowadzenie stałych rozwiązań w zakresie pracy zdalnej

Raport: Randstad

Stwierdzenie, że COVID-19 znacząco wpłynął na sytuację na rynku pracy, dla nikogo nie jest już zaskoczeniem. Jeszcze w marcu pracodawcy stanęli przed wyzwaniem zapewnienia swoim pracownikom bezpiecznych warunków pracy, gdzie w wielu przypadkach idealnym rozwiązaniem okazała się tymczasowa możliwość pracy zdalnej. Jednak czy „tymczasowa” to nadal właściwe określenie tego trybu pracy? Według badań PwC, blisko 74% badanych firm ma w planach zwiększenie zakresu pracy zdalnej po zakończeniu epidemii. Wymaga to jednak zmian, o które już dziś apelują pracodawcy.

Ponad 75% polskich pracowników nie boi się utraty pracy

Raport: Polski Instytut Ekonomiczny

Według badania przeprowadzonego przez Polski Fundusz Rozwoju i Polski Instytut Ekonomiczny, odsetek firm planujących utrzymanie aktualnego poziomu zatrudnienia wzrósł od początku kwietnia z 62% do 79%. Jednocześnie 13% firm planuje otwierać nowe procesy rekrutacyjne.

Jak Polacy żyją w pracy?

Raport: Pracuj.pl

Przychodząc do pracy, przynosimy nasze przyzwyczajenia i postawy z życia prywatnego, co jest naturalne. Poszukując pracy, również szukamy miejsc, które są bliższe naszemu stylowi życia. W najnowszym raporcie „Zawodowy styl życia. Oblicza pracy Polaków” Pracuj.pl prezentuje wyniki badań pokazujące, jak ważną rolę pełni lifestyle w kształtowaniu karier. Odpowiada również na pytanie, jakie zmiany w tym zakresie może spowodować panująca epidemia.

Koronawirus trwa, a pracodawcy czują się na niego coraz mniej gotowi

Raport: Gallup

Nie ma takiego szkolenia z zakresu komunikacji kryzysowej, które mogłoby w pełni przygotować organizacje na dzisiejszą rzeczywistość. Większość pracodawców dokłada wszelkich starań aby pomóc swoim pracownikom, jednak błędnym jest przeświadczenie, że zatrudnieni są lepiej przygotowani i doinformowani, tylko dlatego, że pandemia jest już z nami dłuższą chwilę.

Nowa normalność rekutacji w IT.

Raport: Pracuj.pl

Panująca w najlepsze epidemia odmieniła rekrutacje na polskim rynku. Również te, prowadzone w branży IT. Z danych Pracuj.pl wynika, że w okresie od marca do czerwca, specjaliści IT znacznie częściej (aż trzykrotnie) reagowali na pojawiające się oferty pracy, w porównaniu do ubiegłego roku. Dane te są wyjątkowo interesujące ze względu na specyfikę rekrutacji w tym obszarze, która stanowi wyzwanie, m.in. z powodu deficytu kandydatów.

Do przeczytania w 8. wydaniu!

Monika Różycka

Monika Różycka

Marketing Specialist