Strona główna Blog ATS Kreatywny rekruter, czyli zastosowanie nowoczesnych technologii w HR

Kreatywny rekruter, czyli zastosowanie nowoczesnych technologii w HR

wykorzystanie technologii w HR

Słownik języka polskiego osobę kreatywną definiuje jako kogoś zdolnego do tworzenia czegoś nowego, oryginalnego. Ktoś kreatywny winien być twórczy i pomysłowy. Taką osobę musi cechować myślenie w stylu outside the box. Niniejszy wpis będzie traktował o kreatywnym podejściu rekrutetów do pracy w działach personalnych przy wykorzystaniu systemu do wspomagania procesów rekrutacyjnych.

Opisane sytuacje są świadectwem tego, że kreatywne podejście w prowadzeniu polityki zatrudnienia przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi może dać bardzo pozytywne rezultaty.

1. Ankietowanie

Podstawową funkcją każdego narzędzia do wspomagania procesów rekrutacyjnych jest funkcja zbierania i selekcji kandydatów. Nie inaczej jest w przypadku eRecruiter’a, którego przewagą jest intuicyjność, łatwość obsługi i plastyczność. To właśnie dzięki jego elastyczności formularz rekrutacyjny może posłużyć rekruterowi jako ankieta.

Przykład #1 Ankiety wewnętrzne

Pewna firma regularnie organizuje imprezy okolicznościowe dla swoich pracowników. Dział HR przed każdą taką okolicznością przygotowuje ankietę, w której pyta o opinie pracownik w kwestii motywu przewodniego wydarzenia, bufetu, miejsca eventu, a także terminu. Dzięki anonimowej ankiecie firma jest w stanie dostosować wyjazd do oczekiwań swoich pracowników, a to buduje zaufanie do samej organizacji.

Przykład #2 Ankiety zewnętrzne

Ubiegłego lata miałem przyjemność odwiedzić pewną firmę z branży FMCG. Firma w swoich strukturach posiadała sieć sklepów detalicznych, które w ramach obsługi posprzedażowej kontaktowały się ze swoimi klientami/partnerami w celu zebrania feedback’u na temat procesu sprzedaży. Opinia z ankiet przekazywana była dalej menadżerom liniowym, dzięki temu wykorzystanie formularza rekrutacyjnego w roli ankiety dawało realny podgląd na cały łańcuch sprzedaży i finalnie przełożyło się na wzrost efektywności pracy poszczególnych działów.

2. Współpraca z ADP

Bardzo ciekawym i niestandardowym zastosowaniem formularzy rekrutacyjnych okazała się możliwość ich wykorzystania we współpracy z firmami zewnętrznymi. eRecruiter dzięki jednej ze swoich funkcjonalności weryfikuje, czy dany kandydat w przeszłości aplikował już do firmy. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby ten sam mechanizm wykorzystać podczas pracy z Agencjami Doradztwa Personalnego.

Przykład

Jeden z klientów współpracował jednocześnie z wieloma agencjami personalnymi. Aby zaoszczędzić na cennym zasobie, jakim jest czas, założył projekt pt. weryfikacje. Następnie zdefiniował sobie kilkanaście linków dedykowanych różnym agencjom i porozsyłał do swoich partnerów z informacją o zmianie modelu współpracy – od teraz wszyscy kandydaci z agencji mieli przejść przez formularz weryfikacyjny. Wprowadzenie takiego modelu współpracy pozwoliło klientowi bardzo szybko uzyskać informacje, czy dana osoba jest już w systemie, a jeśli tak, to z jakiego oryginalnego źródła pochodzi ta aplikacja. Sytuacja ta rozwiązała również konflikty między samymi agencjami, gdyż czarno na białym widoczna była informacja, o tym, która agencja pozyskała kandydata szybciej.

3. Pracownicy z „bramy”

Przykład

Ostatnim przykładem kreatywnego zastosowania systemu do rekrutacji jest sytuacja, która miała miejsce u klienta z branży przemysłowej. Charakter obsadzanych stanowisk determinował, że firma borykała się z dużą liczbą aplikacji napływających w tradycyjnej papierowej formie. Firma znalazła ciekawy pomysł na dokumenty aplikacyjne zostawiane przez kandydatów na tzw. bramie. Metodą skutecznego zaaplikowania do firmy okazało się zeskanowanie swojego życiorysu na podręcznym urządzeniu skanującym. Takie zeskanowane dokumenty były zapisywane na komputerze, a następnie dodawane do systemu szybką metodą przeciągnij i upuść (drag & drop). Od tej chwili Klient nie musiał obawiać się kontroli GIODO, a Kandydaci mieli pewność, że ich dokumenty trafią do działu HR.

Przedstawione powyżej sytuacje stanowią wspaniały przykład, że kreatywne wykorzystanie systemu wspomagającego procesy rekrutacyjne może przełożyć się na realną korzyść dla Klienta. Warto o tym pomyśleć, szczególnie, wtedy kiedy kolejny raz czeka Cię przeglądanie setek aplikacji na mailu czy przeglądanie tysięcy papierowych podań o pracę.

PS Sprawdź sam, w jaki sposób możesz wykorzystać eRecruitera na swoje potrzeby. Odbierz bezpłatny 21 dniowy dostęp do platformy.

Paweł Brzozowski

Paweł Brzozowski

Konsultant ds. Projektów, eRecruiter