Strona główna Blog Porady HR eRecruiter News: raporty warte nieprzeoczenia #8

eRecruiter News: raporty warte nieprzeoczenia #8

Kolejny miesiąc to kolejna odsłona eRecruiter News! Tym razem trochę o wyzwaniach przed jakimi stoją pracodawcy, w związku z powrotem do nowej normalności po wakacjach, o tym, czy Polacy boją się utraty pracy i jak czy pracownicy w wieku 50+ mają powody do zmartwień. Zapraszam do lektury!

Specjaliści 50+ w pracy

Raport: Pracuj.pl

W obliczu pandemii i tego jakie konsekwencje dla rynku pracy ze sobą niesie, na szczególną uwagę zasługuje sytuacja pracowników, którzy znajdują się w przedziale wiekowym 50+. Według badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl, 54% ankietowanych uważa specjalistów 50+ za najbardziej lojalnych pracowników. Co ciekawe, grupa ta deklaruje, że w przypadku ewentualnych konsekwencji i wymaganych zmian, wolałaby się przekwalifikować w obrębie tej samej organizacji niż zmienić pracę.

Barometr Rynku Pracy – oko w oko z pandemią.

Raport: Work Service

Według badania „Barometru Rynku Pracy”, obawy o utratę zatrudnienia deklaruje najwyższy od 2017 roku odsetek Polaków, ale jest to jedynie 15,9% aktualnie pracujących. W związku z trwającą w najlepsze pandemią i niepewną sytuacją rynkową aż 82% ankietowanych deklaruje, że nie zamierza w najbliższym czasie podjąć kroków w celu zmiany aktualnej pracy.

Jak radzą sobie pracodawcy sektora handlowego kilka miesięcy po rozpoczęciu pandemii?

Raport: Antal

Według badania „Antal Sales & Marketing”, które zostało przeprowadzone na 400 firmach z branż produkcyjnych i handlu w lipcu 2020 r., zdecydowana większość respondentów deklaruje, że nadal aktywnie prowadzi rekrutacje na stanowiska szczebla średniego i wyższego. Co więcej 86% firm z sektora handlowego poszukuje pracowników na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie, a to blisko 40% więcej niż podczas badania przeprowadzonego w kwietniu.

Styl pracy po COVID-19. Wyzwania pracodawców.

Raport: Pracuj.pl

Portal Pracuj.pl, na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził badanie „Praca w dobie koronawirusa”. Pandemia wpłynęła na zmianę niektórych naszych postaw, a także preferencji zawodowych, jednak przede wszystkim postawiła przed pracodawcami sporo nowych wyzwań. Do tych największych zalicza się: nowa rola biur i przestrzeni pracy, integracja rozproszonego zespołu, zmiany w ofercie benefitów i zrozumienie stylu życia różnych grup. Więcej ciekawych wniosków w raporcie.

Po wakacjach pracownicy co dziesiątej firmy zostaną w domu.

Raport: Grafton Recruitment / CBRE

Według analizy przeprowadzonej przez Grafton Recruitment i CBRE, tylko co dziesiąta firma pozostaje przy pracy w pełnym trybie zdalnym po zakończeniu wakacji. Większość pracodawców ponownie otworzyła swoje biura dla pracowników – głównie w trybie mieszanym, który łączy pracę stacjonarną z home office. Z kolei pracę w 100% z biur wykonywać będą zatrudnieni w co trzeciej firmie. Choćby częściowy powrót do biur wiąże się również z odmrożeniem rekrutacji. Na ten moment według ankietowanych 6/10 firm rekrutuje nowych pracowników.

Prognoza jeszcze trudniejszych rekrutacji dla największych graczy.

Raport: Universum Global

Według badań przeprowadzonych przez Universum Global „Employer branding NOW 2020”, aż 56% najbardziej atrakcyjnych, globalnych pracodawców spodziewa się, że w przyszłym roku jeszcze trudniej będzie o pozyskanie nowych pracowników. Pomimo panującej w najlepsze pandemii i licznych zwolnień, które są jej skutkiem, niektóre firmy nadal będą mocno rywalizować o największe talenty obecne na rynku pracy.

Do następnego!

Monika Różycka

Monika Różycka

Marketing Specialist