Strona główna Blog Porady HR eRecruiter News: raporty warte nieprzeoczenia! #1

eRecruiter News: raporty warte nieprzeoczenia! #1

Jak nowy rok, to w eRecruiter nowe pomysły! A jednym z nich jest cykl artykułów, w którym bliżej przyjrzymy się temu, co słychać na rynku pracy i jak wyglądają aktualne trendy, zarówno w Polsce jak i na świecie. Znajdziecie tutaj zbiór najciekawszych raportów, którym naszym zdaniem warto przyjrzeć się bliżej. Bez przedłużania – zapraszam do lektury!


Rok 2019 na rynku pracy

Raport: MPIPS

Zacznijmy od podsumowania poprzedniego roku, który zapisze się na kartach historii jako czas rekordowo niskiego bezrobocia i wzrostu płac. W październiku 2019 roku, stopa bezrobocia wyniosła 3,2%, tak niskiego poziomu nie zanotowano od blisko 30 lat. Tym samym stanęliśmy na podium jako jedno z trzech państw Unii Europejskiej o najniższym bezrobociu. Zadowalające wyniki osiągnęliśmy również w obszarze wynagrodzeń. W sektorze przedsiębiorstw, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w październiku wynosiło 5213,27 zł brutto, co oznacza, że w porównaniu do ubiegłego roku wzrosło o 5,9 %.

Świat HR 2019 w materiałach Grupy Pracuj

Raport: Grupa Pracuj

Skoro podsumowujemy miniony rok, nie może tu zabraknąć zestawienia najważniejszych materiałów przygotowanych przez Grupę Pracuj 😊 W przeciągu ostatnich 12 miesięcy powstało aż 45 tekstów opisujących zmiany, trendy oraz tendencje w świecie HR i rekrutacji.

Nowe technologie w rekrutacji

Raport: Randstad

Co nowego w technologiach? Według raportu przygotowanego przez firmę Randstad, wzrost automatyzacji wpłynie pozytywnie na liczbę dostępnych miejsc pracy. Szacuje się, że automatyzacja zwiększy zatrudnienie o około 0,5% rocznie, w krajach rozwiniętych. Jest to dobra wiadomość, dla wszystkich, którzy obawiają się, że roboty zastąpią tradycyjnego pracownika.

Rynek pracy: zmiana szansą i wyzwaniem transformacji cyfrowej

Raport: Deloitte

Transformacja cyfrowa to zmiana, której w codziennym życiu w zasadzie nie zauważamy, jednak aktywnie korzystamy z rozwiązań jakie przynosi. Chętnie korzystamy z ułatwień, możliwości załatwienia spraw zdalnie, często za pośrednictwem telefonu. Często jednak przychodząc do pracy zderzamy się z brakiem cyfrowych rozwiązań ułatwiających codzienne obowiązki. Dlaczego digitalizacja procesów w obrębie organizacji może okazać się dużym wyzwaniem?

Gartner Top 3 Priorities for HR Leaders in 2020

Raport: Gartner

Jakie są najważniejsze priorytety dla HR w nadchodzącym roku? Nikogo nie zaskoczy fakt, że według ankietowanych liderów, rozwój pozostaje głównym celem biznesowym na poziomie przedsiębiorstwa na 2020 rok. Na drugim miejscu plasuje się poprawa doskonałości operacyjnej w ramach organizacji. Według ankiety Gartner 2020 Future for HR Survey, najważniejszymi priorytetami, które wesprą realizację liderów HR będą: budowanie kluczowych umiejętności, wzmocnienie pozycji lidera i wdrożenie zarządzania zmianami.

W 2019 roku firmy wydały więcej na bonusy świąteczne. Dlaczego?

Raport: Randstad

Jak wynika z 40. Edycji badania „Plany Pracodawców”, co piąta organizacja deklaruje, że na święta planuje wydać ponad 500 zł w przeliczeniu na jednego pracownika. Przez zwiększenie płacy minimalnej, w 2020 roku, pracownicy około połowy ankietowanych firm mogą spodziewać się również podwyżek wynagrodzeń.

Pozyskiwanie talentów: nowy wymiar rekrutacji

Raport: Deloitte

Nie jest tajemnicą, że „dostęp do talentów” w rekrutacji jest ograniczony. Eksperci przewidują, że w najbliższym czasie nastąpi zwolnienie gospodarki, co będzie wymagało od pracodawców zupełnie nowego podejścia do ich pozyskiwania. Każda organizacja będzie musiała zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie, jak zapewnić sobie ciągły i zróżnicowany dostęp do nowego pracownika. Jak wykorzystać różne formy zatrudnienia, wewnętrzne zasoby organizacji, a także technologię w taki sposób, żeby rekrutacja stała się skuteczniejsza.

Nowa definicja roli lidera w erze „reskillingu”

Raport: MCKINSEY

Często te poszukiwane talenty, są bliżej niż się wydaje. Warto rozejrzeć się po swoim „podwórku” i postawić na obecnych pracowników. Możliwość ciągłego uczenia się w miejscu pracy musi stać się normą, jeśli pracownicy i organizacje nie chcą pozostać w tyle. „Kiedy myślimy o przekwalifikowaniu, od razu kojarzy się nam to ze zrobieniem jakiegoś kursu, lub ukończeniem szkolenia, czymś konkretnym, co podnosi nasze kwalifikacje. Dla większości ludzi wynika to z samej pracy.” – mówi Lynda Gratton. I tu kluczową rolą liderów jest znalezienie sposobu na to, aby umożliwić rozwój umiejętności pracowników.

Do szybkiego przeczytania! Już niedługo wrócimy do Was z kolejną porcją raportów, które zdecydowanie warto znać!

Monika Różycka

Monika Różycka

Marketing Specialist w eRecruiter