Strona główna Blog Porady HR eRecruiter News: raporty warte nieprzeoczenia #9

eRecruiter News: raporty warte nieprzeoczenia #9

To już ostatnie wydanie raportów wartych nieprzeoczenia w tym roku! 2020 przyniósł nam wiele zaskoczeń, których nie można było w żaden sposób przewidzieć i które najprawdopodobniej jeszcze długo, będą mieć znaczący wpływ na nasze życie i pracę. Z końcem roku przyszedł czas na krótkie raportowe podsumowanie i trochę prognoz na temat rynku pracy. Zapraszam do lektury!

Ponad pół roku rekrutacji i pracy zdalnej.

Raport: Pracuj.pl

Według badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl, mimo upływu czasu pracownicy i kandydaci nadal są pozytywnie nastawieni do pracy w formie zdalnej. Spośród zapytanych aż 87% chciałoby kontynuować pracę z „home office”, nawet po zakończeniu epidemii. Pracownicy obawiają się o swoje zdrowie, w przypadku konieczności powrotu do biura – 3/10 respondentów. Wygląda również na to, że rekrutacja zdalna okazała się nie taka straszna jak się początkowo wydawało – pracownicy i kandydaci deklarują otwartość na tego typu rozwiązanie.

Raport Bezpieczeństwo Pracy w Polsce. “Wpływ pandemii koronawirusa na polski rynek pracy”

Raport: Bezpieczni w Pracy

Według najnowszego raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2020. Wpływ pandemii koronawirusa na polski rynek pracy”, aż 97% pracodawców bardzo szybko zareagowało na nieoczekiwaną zmianę i zaopatrzyło pracowników w dodatkowe środki ochrony. Z przeprowadzonego badania wynika również, że nie wszyscy pracodawcy implementowali rozwiązania związane z nowymi wymogami sanitarnymi – takie odczucia ma aż 46% badanych pracowników.

The Future of Jobs Report 2020

Raport: World Economic Forum

Zmiany, które są konsekwencją panującej pandemii koronawirusa, będą mieć znaczący wpływ na plany reedukacji kadr – wynika z analizy przeprowadzonej przez ekspertów Światowego Forum Ekonomicznego. Według raportu zmieni się również zapotrzebowanie na specjalistów i oczekiwania względem dokładnie sprecyzowanych kompetencji do 2025 roku.

Future of Secure Remote Work Report

Raport: Cisco Secure

62% – według analizy przeprowadzonej przez Cisco, właśnie tyle firm znajduje się w grupie, w której ponad połowa zatrudnionych, aktualnie wykonuje swoje obowiązki zdalnie. Prognozy ekspertów sugerują, że w momencie opanowania pandemii odsetek ten spadnie do 37%, co mimo znacznej różnicy oznaczać będzie, że 19% więcej firm zdecyduje się na ten sposób pracy, niż w czasach przed koronawirusem.

Rynek pracy specjalistów Q1-Q3. Kogo szukali pracodawcy?

Raport: Pracuj.pl

W okresie między styczniem a wrześniem, pracodawcy zamieścili na portalu Pracuj.pl ponad 391 tysięcy ogłoszeń o pracy. Oznacza to, że było ich o niecałe 10% mniej niż w tym samym okresie, w roku ubiegłym. Najczęściej poszukiwano sprzedawców, specjalistów obsługi klienta, ekspertów IT i finansistów. Mimo pesymistycznych scenariuszy przewidywanych na początku pandemii, aktywność pracodawców w między pierwszym a trzecim kwartałem 2020 roku utrzymała się na zaskakująco wysokim poziomie.

Do następnego przeczytania w 2021! 😊

Monika Różycka

Monika Różycka

Marketing Specialist