Strona główna Blog Przyjazna Rekrutacja Przyjazna rekrutacja w Grupie Pracuj – case study

Przyjazna rekrutacja w Grupie Pracuj – case study

Case Study Grupa Pracuj

W Grupie Pracuj ważni są dla nas zarówno obecni pracownicy, jak również kandydaci, którzy wkrótce mogą dołączyć do naszego zespołu. Jako firma wspierająca inne podmioty w rekrutacji pracowników, przywiązujemy wagę do tego, by nasze procesy rekrutacyjne przebiegały sprawnie i kandydaci otrzymywali w ich trakcie wszystkie niezbędne informacje.

Zależy nam na wysokiej ocenie jakości procesu rekrutacji i dobrych opiniach kandydatów, którzy w ten sposób budują również nasz wizerunek jako pracodawcy. Podczas rozmów kwalifikacyjnych pytamy kandydatów o ich wrażenia dotyczące naszych ofert, o to, jak oceniają naszą zakładkę Kariera oraz jakie są ich doświadczenia z wizyty w naszej firmie. Prosimy ich także o przedstawianie swoich uwag i potencjalnych pomysłów na usprawnienie procesu rekrutacji. Monitorujemy także wypowiedzi, które pojawiają się na nasz temat w Internecie. Ponadto, przeprowadzamy indywidualne wywiady z nowozatrudnionymi osobami. Uważamy, że dbanie o dobre relacje z kandydatami znacząco przyczynia się do budowania wskaźnika EVP, dlatego w ten proces zaangażowany jest cały zespół HR oraz osoby biorące udział w procesie rekrutacji.

Staramy się by nasze oferty pracy były przejrzyste w formie i wyczerpujące w treści (np. zaznaczamy na mapie Google siedzibę biura). Zależy nam, by kandydaci znajdywali w ofertach informacje, które zachęcą ich do aplikowania lub przeciwnie pozwolą uzmysłowić, że oferowane stanowisko nie jest dla danej osoby.

Dbamy o to, by na stronie poświęconej pracy w naszej firmie znajdowały się aktualne oferty pracy. Dla ułatwienia podzielone są one według działów w firmie, które są krótko scharakteryzowane, aby przybliżyć kandydatowi specyfikę pracy w danym dziale. Dodatkowo, na stronie „Pracuj z nami” kandydat znajdzie mail kontaktowy do działu HR, dzięki któremu może wysłać aplikację spontaniczną, jeśli nie znalazł interesującej go oferty, a chciałby swoją przyszłość zawodową związać z naszą firmą.

Osoby, które do nas aplikują zawsze otrzymują informację z potwierdzeniem, że ich zgłoszenie do nas dotarło. Na tym etapie kontaktu z kandydatami wykorzystujemy funkcjonalność systemu eRecruiter, który nie tylko pomaga nam w selekcji aplikacji, ale również w komunikacji z kandydatami. Umawiając spotkania z kandydatami proponujemy, że jeśli nie mogą w tej chwili zanotować miejsca spotkania, to prześlemy im tę informację mailem. Kandydaci, których zapraszamy do kolejnych etapów rekrutacji zawsze dostają od nas informację zwrotną dotyczącą ich aktualnej sytuacji w procesie rekrutacji. Po zatrudnieniu pracownika na konkretne stanowisko wysyłamy do wszystkich kandydatów, którzy na nie aplikowali informację o zakończeniu procesu rekrutacji.

Dodatkowo często kandydatom spoza Warszawy proponujemy przeprowadzenie pierwszego etapu spotkań w formie wideo rozmowy. Kandydaci, którzy przyjeżdżają do nas z daleka na rozmowę kwalifikacyjną, mogą natomiast liczyć na zwrot kosztów podróży.

Stale poprawiamy nasze procesy rekrutacji, szkolimy osoby zaangażowane w proces i reagujemy na docierające do nas uwagi i sugestie. Dodatkowo badamy, co nasi pracownicy szczególnie doceniają, pracując u nas i co ich zdaniem nas wyróżnia na tle innych pracodawców. To komunikujemy kandydatom. Aby przybliżyć kandydatom atmosferę pracy w naszej firmie przygotowujemy filmy, a także jesteśmy dostępni na targach pracy.

Agnieszka Bieniak
Senior HR Manager
Grupa Pracuj Solutions Sp. z o.o.
logo_pracuj

P.S. Złego wrażenia tak łatwo nie zatrzesz. Rekrutuj przyjaźnie. – Dowiedz się jak dbać o jakość rekrutacji w Twojej firmie na www.przyjaznarekrutacja.pl