Strona główna Blog Candidate Experience Operacja student – jak zaplanować z sukcesem praktyki i staże w firmie?

Operacja student – jak zaplanować z sukcesem praktyki i staże w firmie?

rekrutacja na praktyki i staze

Planujesz rozpocząć program praktyk i staży w swojej firmie? A może posiadasz już uruchomiony projekt? Bez względu na to, czy jesteś na początku drogi, czy na zaawansowanym etapie prowadzenia rekrutacji – mamy dla Ciebie coś specjalnego. Przeczytaj wskazówki Natalii Lankiewicz, koordynatora Programu Rozwoju Młodych Talentów w mBanku. Dowiesz się m.in. jak budować program stażowy oraz optymalizować jego prowadzenie w czasie, by osiągać jeszcze lepsze rezultaty a rekrutacja na praktyki i staże stała się czystą przyjemnością.

 

 

Zacznijmy od 3 „złotych” rad dla firmy, która dopiero zaczyna program praktyk – co Pani zdaniem, jest najistotniejsze?

Gdybym miała stworzyć listę rad, przede wszystkim pierwszą z nich byłoby rozpoczęcie prac od  wyznaczenia celu programu, który będzie spójny z potrzebami i celami firmy. Powinniśmy wiedzieć, dlaczego zapraszamy młodych ludzi do współpracy, w jaki sposób ich potencjał będzie wspierał realizację naszej strategii i co możemy im zaoferować. Po drugie, uczenie się pracy z młodymi osobami. Nowe pokolenia to odmienne wartości i styl pracy. Dlatego zarządzanie i współpraca z młodymi ludźmi mogą stanowić pewne wyzwanie dla obecnych pracowników firmy. W mBanku namawiamy menadżerów do angażowania się w program już na etapie procesu rekrutacji. Zachęcamy, by uczestniczyli w przygotowaniu i wdrażaniu młodych osób, poznawali ich motywacje i predyspozycje, by wiedzieli, jak z nimi pracować. Po trzecie, monitoring. Jest on istotny przede wszystkim na etapie wdrażania programu. Warto badać: jak oceniana jest praktyka zarówno przez praktykanta, jak i biznes, jakie zadania realizują praktykanci oraz jak przebiega współpraca. Zazwyczaj pierwsze edycje programów mają charakter pilotażowy – na ich podstawie możemy wprowadzać zmiany, które usprawnią działania i podniosą jakość programu.

Podsumowując Pani dotychczasowe doświadczenia – na co warto zwrócić uwagę, by uatrakcyjnić program praktyk i staży oraz przyciągać najlepszych kandydatów?

Studenci chcą być wynagradzani i doceniani za swoją pracę, dlatego atrakcyjny program to dla nich bez wątpienia program płatny. W mBanku oferujemy umowę o pracę (na praktykach i na stażu), wynagrodzenie oraz pakiet benefitów.

Dla młodych osób ważne jest także poważne traktowanie. Chcą się czuć pełnoprawnymi członkami zespołu. To buduje ich zaangażowanie oraz powoduje, że lepiej identyfikują się z firmą i są w stanie dać od siebie więcej. Niemniej ważna jest struktura programu. Studenci bardzo chwalą sobie rotacyjne programy stażowe, w których mają możliwość pracy w kilku różnych departamentach. Już na etapie aplikowania do programu wybierają ścieżkę tematyczną. U nas to np. ścieżka analityczna, zarządzania ryzykiem czy marketingowo-komunikacyjna.

Dlaczego to takie ważne?

Bo to dobre rozwiązanie dla osób, które wiążą swoją przyszłość z daną dziedziną, ale mają jeszcze zbyt małe doświadczenie, żeby zdecydować w jakim departamencie czy na jakim stanowisku chciałyby pracować. W trakcie takiego stażu nie tylko zdobywają różnorodną wiedzę merytoryczną i praktyczną, poznają różne punkty widzenia, ale także budują sieć kontaktów, która ma ogromną wartość w późniejszej pracy na samodzielnym stanowisku.

A co jest istotne z perspektywy rekrutera prowadzącego program? Jak eRecruiter pomaga Pani w codziennej pracy?

W tym roku do naszej firmy wpłynęło ponad 1500 aplikacji na program stażowy. Zarządzenie nimi byłoby niemożliwe bez odpowiedniego systemu. Każdy profil ścieżki rozwoju, na który rekrutujemy, ma założoną osobną rekrutację oraz swoje ogłoszenie – już na tym etapie system porządkuje proces i ułatwia pierwszą selekcję kandydatów. Korzystamy także z własnych formularzy, w których prosimy kandydatów o odpowiedź na kilka pytań, np. o dyspozycyjność czy oczekiwania finansowe. Ułatwia nam to późniejszą analizę CV.

Jako że w rekrutacji bierze udział kilku rekruterów, nieoceniona jest możliwość dodawania notatek, tagów i statusów – ułatwiają nam komunikację, sprawiając, że jest bardziej przejrzysta. System upraszcza także współpracę na linii rekruterzy-menadżerowie. Angażujemy kierowników w proces rekrutacji od początku, co jest szalenie istotne w pracy z młodymi pokoleniami, wchodzącymi na rynek pracy.

Wspominała Pani o formularzach – czym te na praktyki i staże różnią się od pozostałych formularzy rekrutacyjnych? Na co warto zwrócić uwagę przy ich budowie?

O osobach z doświadczeniem więcej dowiemy się z samego CV. Z kolei od praktykantów i stażystów poza dokumentami aplikacyjnymi potrzebujemy dodatkowych informacji, które ułatwiają nam pierwszą selekcję. Dlatego formularze rekrutacyjne na praktyki i staże mogą być bardziej rozbudowane, niż te na stanowiska specjalistyczne. Pytania w nich zawarte mogą dotyczyć np. dostępności kandydatów czy doświadczenia w kołach studenckich. Mogą też zawierać pytania otwarte, które wymagają zastanowienia się, uargumentowania swojej opinii czy opisania jakiegoś pomysłu. Jeżeli dany kandydat odpowiada na złożone pytania z formularzy, możemy przypuszczać, że jest to zmotywowana osoba, której zależy na podjęciu pracy w naszej firmie. Sprawdzamy także, czy dany kandydat w ogóle interesuje się naszą branżą, na ile ją zna, czy ma wiedzę  o trendach i jakim językiem się posługuje.

Oczywiście istnieje ryzyko, że wymaganie odpowiedzi na wiele pytań zniechęci niektórych i zmniejszy liczbę zgłoszeń na dane ogłoszenie. Uważam jednak, że lepiej otrzymać mniej CV, ale za to bardziej wartościowych. Mamy dzięki temu większą szansę na znalezienie właściwych kandydatów.

Jakie są długoterminowe profity prowadzenia praktyk z systemem eRecruiter?

Zdarzają się sytuacje, w których sięgamy do aplikacji, które posiadamy już w bazie, by skontaktować się ponownie z kandydatem i zaprosić go do udziału w innych procesach rekrutacyjnych. Korzystamy z systemu także do porównywania aplikacji kandydatów na przestrzeni określonego czasu. Załóżmy, że ktoś  zgłosił się do programu rok temu i wysłał nam swoje CV. Po roku dostajemy od tej osoby ponownie CV i możemy łatwo zweryfikować jak przez ostatni rok zmieniły się kompetencje kandydatów oraz jak różnią się od tych, które prezentowali rekrutując na inne stanowisko po odbyciu stażu. To bardzo przydatne.

Dziękuję za rozmowę!

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat programów praktyk i staży, ich budowy i optymalizacji w systemie eRecruiter? Polecamy Ci e-book „Rekrutacja na praktyki i staże w pigułce”. Pobierz go i korzystaj z praktycznych wskazówek ekspertów.

Magdalena Michałowska

Magdalena Michałowska

Product Evangelist