Strona główna Blog Porady HR Trudne rozmowy o wynagrodzeniu – jak rozwiązywać sytuacje kryzysowe?

Trudne rozmowy o wynagrodzeniu – jak rozwiązywać sytuacje kryzysowe?

rozmowy o wynagrodzeniu

Dżentelmeni podobno o pieniądzach nie mówią. Są jednak takie sytuacje, kiedy kwestia finansów musi zostać poruszona. Choć niełatwo czasem o tym rozmawiać, to czy interview bez negocjowania wynagrodzenia spełni swój cel? Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach podczas rozmów o wynagrodzeniu? Kiedy warto podjąć tę kwestię w procesie rekrutacji? I czy branża, w której działamy, ma tu jakiekolwiek znaczenie?

Rekruter, przystępując do negocjacji wynagrodzenia z kandydatem, poza znajomością budżetu, jaki jest przeznaczony na dane stanowisko, powinien też rozeznać się w tym, ile zarabiają osoby zatrudnione na podobnym stanowisku w innych firmach (pomocna może okazać się strona https://zarobki.pracuj.pl/) oraz… ile płaci konkurencja. Dobrze jest też jeszcze przed spotkaniem wypunktować sobie dodatkowe argumenty uzasadniające wysokość płacy, a które to mogą przeważyć na korzyść firmy podczas negocjacji.

Dobrym rozwiązaniem jest podawanie widełek. W niektórych kulturach normalne jest to, że płaca w danym zakresie jest podana na początku i nie podlega już negocjacji. Kandydaci to rozumieją – mówi Anna Krause, HR Manager w Emmerson Realty. – Koniecznością jest także rozmawianie o oczekiwaniach finansowych kandydata na samym początku rekrutacji, bo jest to bardziej efektywne działanie – pozwala zaoszczędzić ewentualne rozczarowania obu stronom – radzi ekspertka.

Podczas II Śniadania Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji zgromadzeni specjaliści ds. HR dyskutowali o trudnych sytuacjach i o tym, jak je rozwiązywać. Oto wybrane z nich:

znak-zapytania„Konkurencja płaci więcej!” – Jak radzić sobie z takim zarzutem ze strony kandydata?

W takim przypadku trzeba mieć świadomość tego, co oferuje konkurencja, aby móc zweryfikować to, czy kandydat nie operuje w tym momencie argumentami bez pokrycia w rzeczywistości. Jeśli orientujesz się, jak wygląda oferta konkurencji, przedstaw kandydatowi, czym różni się ona od Twojej. Nie chodzi tu wyłącznie o inny wymiar, czy różnorodność świadczeń pozapłacowych. Wyjaśnij rzeczowo, że w organizacji, którą reprezentujesz, są np. większe i szybsze możliwości awansu, ponieważ struktura firmy jest bardziej płaska. Spróbuj wybadać, jakie są priorytety kandydata w kwestiach zawodowych – być może akurat spotkają się one z tym, co gwarantuje w ramach zatrudnienia firma. Mogą to być kwestie dotyczące rozwoju osobistego, szkoleń, urlopu, możliwość pracy z domu, przyzakładowe przedszkole i wiele innych czynników, które sprawiają, że praca w Twojej firmie może okazać się dla kandydata bardziej atrakcyjna.

znak-zapytaniaNa finalnym etapie rekrutacji kandydat zmienia wysokość deklarowanych wcześniej oczekiwań finansowych. Co zrobić w takiej sytuacji?

Częstą praktyką wśród pracodawców jest rezygnacja z kandydata, ponieważ zachodzi obawa, że postąpił on celowo, podając na początku (np. w formularzu aplikacyjnym) niższe oczekiwania. Jeśli jednak Twój kandydat ma wysokie, często unikalne kwalifikacje, to warto rozważyć powrócenie do rozmów, by dociec przyczyny zmiany oczekiwań i negocjować rozwiązanie zadowalające dla obu stron.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być też posiadanie w odwodzie drugiego w kolejności kandydata – i tu sprawdza się utrzymywanie dobrych relacji z kandydatami odrzuconymi z procesu rekrutacji. Komunikowanie się z nimi i styl tej komunikacji, oraz – przede wszystkim – informowanie ich na bieżąco o tym, co się dzieje w firmie.

znak-zapytaniaWysokość pensji jest zmienna w zależności od pracy indywidualnej i wyników. Jak rozmawiać o zarobkach w branży nieruchomości czy w handlu?

Trudność rekrutowania w branżach, gdzie oferuje się pensję „bez podstawy”, na zasadzie prowizji, polega na tym, że trzeba spojrzeć na kwestię zarobków nieco inaczej. Należy rzetelnie i wiarygodnie, opierając się na przykładach i statystykach, przedstawić kandydatowi wizję tego, ile może zarabiać. Wytłumacz więc kandydatowi, od czego konkretnie będzie to zależało oraz jakie stawki i prowizje obowiązują w Twojej firmie. W następnym kroku pokaż takiej osobie, że jest to alternatywa np. dla pracy w korporacji i pracy w sztywnych godzinach od 9 do 17.

Rozmowy o wynagrodzeniu bywają trudne dla obu stron, jednak są nieuniknione. Kluczowe w tej kwestii są przede wszystkim: wzajemna uczciwość w formułowaniu wymagań oraz udzielanie prawdziwych i rzetelnych informacji. To nimi w pierwszej kolejności należy się kierować prowadząc rozmowy i negocjacje dotyczące oczekiwań finansowych kandydatów do pracy.