Strona główna Blog Porady HR 6 rzeczy, które musisz wiedzieć o kandydacie

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o kandydacie

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o kandydacie

1. To, że nie ma profilu na Facebooku, nie znaczy, że nie zna się na nowoczesnych technologiach

Na Facebooku świat się nie kończy. Wiele osób specjalnie nie udziela się w społecznościach ceniąc sobie swoją prywatność i anonimowość, co nie oznacza, że nie znają mechanizmów, według których te portale działają.

2. Kandydat ma dostęp również do ofert innych firm

Mówi się, że obecnie mamy rynek pracodawcy. Pamiętajmy jednak, że nie tylko Ty rekrutujesz, a kandydaci trafiają na różne oferty i potrafią je obiektywnie porównać pod względem przekazu, oczekiwań, profitów. Nie spoczywaj na laurach. Twoje ogłoszenie musi wyróżniać się, nawet jeżeli aktualnie w większości branż mamy do czynienia z rynkiem pracodawcy. Zapamiętywalność jaką osiągniesz, będzie niezależna od koniunktury na rynku.

3. Nie tylko firma wybiera kandydata. Kandydat też potrafi wybrać firmę

Niezależnie od warunków na rynku pracy pamiętaj, że Twoja oferta może nie być jedyną z jaką spotka się kandydat, nawet już po przyjęciu Twojej propozycji. Już na starcie zapewnij mu możliwie najlepsze warunki, bo jeżeli przyjmie Twoją ofertę tylko z braku innych propozycji, to i tak ucieknie z firmy przy pierwszej lepszej okazji.

4. Bycie kandydatem nie kończy się po podpisaniu umowy

Pamiętaj, że nowy pracownik może być bardzo dobrym kandydatem w rekrutacji wewnętrznej.

5. Kandydat już wie, że Internet jest od tego by pomarudzić, gdy ktoś potraktuje go źle

Pamiętaj, że nie tylko Ty oceniasz kandydata. Podczas spotkań zarówno Ty, jak i firma, którą reprezentujesz podlega ocenie, którą kandydaci coraz częściej dzielą się w sieci.

6. Kandydat… to Ty

Jeżeli potrafisz odpowiedzieć sobie na pytanie: Co Cię denerwuje lub co denerwowałoby Cię w procesie rekrutacji, to jesteś już na dobrej drodze do tego, by nie popełniać błędów w prowadzonych przez siebie projektach.

Krzysztof Nowacki
Starszy Specjalista ds. Projektów
eRecruitment Solutions

Zbieraj informacje o kandydatach oraz historię ich aplikacji w jednej funkcjonalnej bazie. Sprawdź jakie możliwości oferuje eRecruiter, by szybko i skutecznie zarządzać bazą kandydatów. Odbierz swój dostęp do aplikacji eRecruiter.