Strona główna Blog Nowości w eRecruiter Moduł Poleceń Pracowniczych do wdrożenia od dziś!

Moduł Poleceń Pracowniczych do wdrożenia od dziś!

moduł poleceń pracowniczych

Rekomendacje pracownicze to w wielu firmach bardzo ważny i doceniany kanał dotarcia do wykwalifikowanej kadry. Co ważne pozwala na pozyskiwanie nie tylko specjalistów i ekspertów, ale także pracowników produkcyjnych czy sezonowych. Intuicyjny i dobrze zaplanowany program poleceń pracowniczych przynosi organizacji wiele korzyści, takich jak obniżenie kosztów rekrutacji, zmniejszenie ryzyka rotacji oraz wzrost zaangażowania pracowników. 

Często barierą we wdrożeniu formalnego zdigitalizowanego modułu poleceń pracowniczych jest przekonanie, że proces wprowadzania programu rekomendacji do organizacji jest skomplikowany i wymaga zaangażowania innych działów firmy. W praktyce wdrożenie tego kanału pozyskiwania aplikacji kandydatów nie musi być ani trudne, ani skomplikowane, ani kosztowne. Ale zacznijmy od początku 😊

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie wyzwania możesz napotkać na drodze tworzenia programu poleceń?
 • dlaczego programy poleceń bywają nieefektywne?
 • co zrobić, żeby program poleceń był atrakcyjny dla pracowników i wartościowy dla organizacji?
 • jak błyskawicznie wdrożyć w firmie moduł poleceń pracowniczych?
 • jakie są zalety i korzyści programu poleceń?

Polecenia Pracownicze prowadzimy od lat, głównie w dziale produkcyjnym. Dzięki takiej formie rekrutacji Kandydat przychodzi na spotkanie do firmy z „bagażem wiedzy”: wie już, co robimy, jak pracujemy, jakie są warunki pracy i płacy. Ogromną zaletą jest, że Pracownicy zawsze polecają rzetelnych i chętnych do pracy Kandydatów, co znacząco skraca cały proces rekrutacyjny. Dzięki temu zatrudniamy niemal samych Pracowników zdecydowanych zostać z nami na dłużej.


Magdalena Ratajczak Grala
HR Business Partner / Prokurent Spółki
MAŁKOWSKI-MARTECH S.A.

Gdzie program poleceń znajdzie zastosowanie?

Ten kanał pozyskiwania pracowników sprawdza się w niemal każdym typie organizacji i w każdej branży. Jeśli w swojej firmie dostrzegasz któryś z poniższych problemów, polecenia pracownicze mogą być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Moduł poleceń pracowniczych to rozwiązanie dla firm, gdzie występuje:

 • niska responsywność ogłoszeń i mała liczba pozyskiwanych CV,
 • duża rotacja nowych pracowników wynikająca z tego, że kandydaci z innych źródeł są niedopasowani do organizacji,
 • brak procesów i schematów zarządzania napływem aplikacji z polecenia,
 • niedopasowanie kandydatów do profilu firmy i jej kultury.

Ponieważ są to dość powszechne problemy, z którymi na co dzień mierzą się rekruterzy i rekrutujący menedżerowie, to w wielu organizacjach chęć czerpania kandydatów z polecenia jest bardzo duża. Niestety bez odpowiedniego przygotowania procesu i narzędzi do jego obsługi program poleceń może zawieść pokładane w nim nadzieje.

Jakie są błędy w prowadzeniu programu poleceń i ich konsekwencje?

Mimo że wiele firm z powodzeniem korzysta ze sformalizowanych programów poleceń, to wciąż pozostaje spora grupa pracodawców, którzy robią to w nieformalny i nieustrukturyzowany sposób, np.:

 • Przekazywanie dokumentów rekomendowanych kandydatów do HR osobiście przez pracowników
 • Przesyłanie aplikacji rekomendowanych osób na skrzynkę e-mail rekrutera
 • Przekazywanie numerów telefonów do rekrutera w firmie lub do polecanego kandydata
 • Zamieszczanie ofert pracy na firmowej tablicy ogłoszeń
 • Brak integracji firmowej platformy do poleceń z systemem do rekrutacji

O ile takie formy rekomendacji mogą być skuteczne pod kątem zatrudnienia właściwych kandydatów, o tyle ich stosowanie może rodzić negatywne konsekwencje, np.:

 • trudność w raportowaniu wyników i nagradzaniu za polecenia,
 • niewystarczające zabezpieczenie poufności danych i niezgodność z przepisami RODO,
 • zdemotywowanie i zniechęcenie się pracowników do polecania,
 • chaos komunikacyjny,
 • niespójność w standardach procesów rekrutacji kandydatów z różnych źródeł.

Jak widać, negatywne skutki nieodpowiednio prowadzonego systemu pozyskiwania aplikacji z rekomendacji są liczne. Czy to znaczy, że należy porzucić taki sposób pozyskiwania pracowników? Zdecydowanie nie. Warto jednak zastanowić się nad tym, dlaczego obecna forma nie działa i co zrobić, by to zmienić 😊

Dlaczego Twój obecny program poleceń nie działa?

Jeśli w Twojej firmie funkcjonuje już program rekomendacji, ale widzisz, że nie przynosi on spodziewanych rezultatów, przyjrzyj się przyczynom takiego stanu rzeczy.

Najczęstsze powody nieefektywności programu poleceń to:

 1. Niskie zaangażowanie pracowników w polecanie kandydatów.
 2. Zbyt niskie nagrody lub zupełny brak systemu nagród za polecenia.
 3. Skomplikowany/niezrozumiały proces rekomendowania kandydatów.
 4. Brak wiedzy nt. zasad działania programu i procesu zgłaszania kandydatów.
 5. Skomplikowany proces publikacji ofert pracy dedykowanych do polecania.

Co zrobić, by pracownicy polecali kandydatów?

Aby pracownicy mogli polecać kandydatów, w najprostszym modelu muszą wiedzieć, na jakie stanowisko poszukujemy pracowników oraz w jaki sposób zgłosić swoją rekomendację. Brzmi to dosyć prosto, ale żeby program działał efektywnie, warto stosować się do kilku poniższych zasad.

1. Nie komplikuj!

Polecanie kandydatów nie należy do obowiązków pracowników w firmie. Jeżeli wysyłasz do nich taką informację, staraj się to robić w możliwie najprostszy i zrozumiały dla odbiorcy sposób. Przydadzą się do tego zasady spisane np. w formie procedury programu oraz odpowiednia komunikacja wewnętrzna skierowana do pracowników.

O tym, jak stworzyć procedurę programu poleceń pracowniczych, przeczytasz w artykule: Zasady programu poleceń pracowniczych – jak sformalizować rekomendacje pracownicze w firmie.

2. Ułatw polecenie, wykorzystaj Moduł Poleceń Pracowniczych w systemie ATS

Osoba polecająca nie powinna być zmuszona do zbyt dużej ilości pracy, tak naprawdę im mniej będzie ją to kosztować czasu, tym chętniej kogoś poleci. Sprzyja temu rozwiązanie zintegrowane z systemem do rekrutacji w formie modułu poleceń pracowniczych. Dzięki niemu dział HR w prosty i błyskawiczny sposób może stworzyć dedykowaną dla pracowników stronę z listą ofert. Zaś pracownicy równie wygodnie i szybko mogą generować linki do ogłoszeń i udostępniać je rodzinie oraz znajomym, a nawet w szerszych sieciach kontaktów.

Korzystając z takiego rozwiązania pracownik wybiera ofertę, generuje indywidualny link do poleceń i udostępnia ofertę w dowolnym miejscu (oczywiście zgodnie z ustalonymi w firmie zasadami). Na tym jego praca się kończy, a jeśli kandydat zaaplikuje na udostępnioną ofertę, w systemie do rekrutacji widoczna będzie informacja, który pracownik polecił danego kandydata.

Jeśli proces przebiegnie pomyślnie, pracownik może zgodnie z zasadami otrzymać nagrodę za polecenie kandydata. Przechodzimy tym samym do kolejnego ważnego elementu poleceń pracowniczych – nagród za polecenia.

3. Motywuj pracowników

Jeżeli nie zadbasz o zachęcenie pracowników do uczestnictwa w programie polecania, to bardzo prawdopodobne, że szybko stracą nim zainteresowanie. Z kolei program wzbogacony o system premii czy nagród może być wartościowym benefitem i zachętą do poleceń najlepiej dopasowanych (rokujących na zatrudnienie) kandydatów. Im bardziej atrakcyjna nagroda, tym rzecz jasna silniejsza chęć polecenia kandydata, który pomyślnie przejdzie proces rekrutacji.

W Medicover program poleceń to przede wszystkim możliwość zaangażowania pracowników do budowania wspólnego środowiska pracy dla osób, które cenimy. Polecenia pracownicze z pewnością zachęcają do współtworzenia pozytywnej, wspierającej atmosfery. Wewnętrzne polecenia ułatwiają znalezienie odpowiedniego kandydata na dane stanowisko, bo nikt nie zna firmy lepiej niż jej pracownicy. Dodatkowymi korzyściami tego rozwiązania dla naszej firmy oraz działu HR jest sprawniejszy i wydajniejszy proces rekrutacji, często angażujący osobę polecającą do aktywnego wprowadzenia nowego pracownika w funkcjonowanie firmy. Dzięki temu nowy współpracownik może czuć się od początku częścią zespołu.


Agnieszka Sadecka i Paulina Muła
Rekruterki
Medicover Sp. z o.o.

Zacznij wdrażać swój program pozyskiwania kandydatów z polecenia już dziś!

Wiesz już, że korzystanie z poleceń pracowniczych niesie ze sobą szereg korzyści. Kanał ten jest najbardziej efektywnym pod względem kosztów sposobem pozyskiwania kandydatów. Dodatkowym atutem jest także to, że zwiększa się szansa pozyskania dobrego kandydata, który świadomie podejmuje decyzję o podjęciu zatrudnienia. Rekomendujący go pracownik prawdopodobnie przedstawił mu wartości i kulturę organizacyjną firmy. Właściwie wprowadzony program poleceń może też podnieść morale obecnych pracowników. Polecając kandydatów zyskają większe poczucie wpływu na to, z kim pracują i w jakim kierunku rozwija się biznes.

Co zrobić, by pozyskiwać kandydatów z tego źródła tak szybko, jak to możliwe? Skorzystaj z naszej nowości: dzięki eRecruiter możesz w kilka chwil przygotować i wdrożyć własny Moduł Poleceń Pracowniczych! Pozwoli Ci on m.in. na:

 • błyskawiczne opublikowanie dedykowanej strony z opisem i ofertami pracy,
 • dostosowanie strony do identyfikacji wizualnej Twojej firmy,
 • szybką i darmową publikację dowolnej liczby ofert,
 • określanie wysokości nagród za polecenia per ogłoszenie,
 • monitorowanie efektywności Programu Poleceń jako źródła pozyskiwania kandydatów,
 • raportowanie danych o polecających pracownikach.

To nie jedyne korzyści Modułu Poleceń Pracowniczych w eRecruiter. Po wdrożeniu tego rozwiązania:

 • Dane wszystkich kandydatów, niezależnie od źródła pozyskania aplikacji, znajdą się w jednym bezpiecznym miejscu.
 • Proces wdrożenia i obsługi programu w organizacji będzie szybki i wygodny.
 • Dane będą bezpiecznie przekazywane i przetwarzane (zgodność z RODO).
 • Zyskasz swobodę i elastyczność w zarządzaniu publikacją ogłoszeń udostępnionych do poleceń.
 • Organizacja szybciej zatrudni najlepszych kandydatów, a HR wzmocni swoją pozycję w oczach biznesu.
Agnieszka Otręba

Agnieszka Otręba

Product Marketing Specialist