Strona główna Blog Candidate Experience Ankieta candidate experience, która wyśle się sama? Teraz to możliwe!

Ankieta candidate experience, która wyśle się sama? Teraz to możliwe!

O tym, że dbałość o candidate experience to obszar, którym powinna się interesować absolutnie każda organizacja, otwarcie mówimy nie od dziś 😊 Dbając o nieustanny rozwój systemu eRecruiter, stale wdrażamy nowe rozwiązania, ułatwiające zbieranie niezbędnych rekrutacyjnych danych o kandydatach i zarządzanie nimi. Kolejnym, naturalnym krokiem w tym kierunku jest integracja naszego systemu z Webankietą, której usługi mogą wynieść procesy rekrutacyjne na jeszcze wyższy poziom. Wszystko za sprawą ankiet dostarczających cenną wiedzę na temat słabych i mocnych stron Twoich procesów 😊 Zapewne masz już w głowie kilka pytań. Chętnie na nie odpowiemy!

Czym jest Webankieta?

Webankieta to platforma, która służy do tworzenia internetowych ankiet badających satysfakcję kandydatów, klientów czy pracowników. Ale to nie wszystko! Ten program daje zdecydowanie więcej możliwości, niż tylko tworzenie kwestionariusza z pytaniami 😊 Zacznijmy jednak od początku.

Ankieta internetowa, to innymi słowy ankieta, którą respondent wypełnia za pośrednictwem narzędzia z dostępem do Internetu (komputera, smartfona, tabletu). Dzięki dostępności kwestionariusza online, wysyłający ankietę ma dostęp do jej wyników w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że w dowolnej chwili może sprawdzić m.in. spływ odpowiedzi czy ich rozkład. To bardzo przydatna funkcjonalność, szczególnie wtedy, kiedy informacje potrzebne są natychmiast.

Jak przygotować ankietę dla kandydata?

Samo przygotowanie ankiety badającej candidate experience możesz rozegrać na trzy sposoby: skorzystać z gotowych szablonów (np. badania NPS), użyć gotowego szablonu i łatwo dostosować go do swoich potrzeb (dodać/usunąć, zmienić pytania itd.) lub stworzyć własną, w pełni spersonalizowaną ankietę. Druga i trzecia opcja pozwolą Ci na dostosowanie graficzne formularza z pytaniami, stworzenie lub dodanie do wzoru dodatkowych pytań czy wygenerowanie własnego linku do ankiety, np. z nazwą Twojej firmy w domenie. Innymi słowy, zmodyfikujesz kwestionariusz tak, by odpowiedział w pełni na Twoje potrzeby i był jak najlepiej dopasowany do potrzeb respondenta.

To, co ważne zarówno z perspektywy rekrutera, jak i kandydata to fakt, że ankiety są w 100% anonimowe. Gwarantem tej anonimowości jest korzystanie z zewnętrznych serwisów, jakimi dla Twojej firmy są eRecruiter i Webankieta, które nie przekazują z powrotem do firmy żadnych danych, umożliwiających identyfikację kandydata. Dzięki temu aplikujący nie będą czuli się skrępowani udzielaniem szczerej oceny rekrutacji, a to właśnie te szczere sugestie i opinie są najlepszą podwaliną do modyfikacji procesów. Jeśli zdecydujesz się przeprowadzić badanie wśród nowo zatrudnionych pracowników, oni też ze spokojną głową będą mogli podzielić się opinią, mając świadomość, że w żaden sposób nie wpłynie to na ocenę ich pracy.

Kiedy wysłać ankietę candidate experience i jak to zrobić szybko?

Ok, ankieta już gotowa, czas na wysyłkę, ale kiedy i do kogo powinna trafić? To rekruter podejmuje decyzję o tym, do jakiej grupy i kiedy odbędzie się wysyłka, ale dzięki eRecruiter nie musi tego robić ręcznie. Integracja z systemem pozwala na połączenie wysyłki ankiety, np. z konkretnym etapem rekrutacji. Jak może to zadziałać w praktyce? Przykładowo: gdy prowadzący proces zmienia status kandydata na odrzucony po spotkaniu, system po upływie określonego wcześniej czasu, automatycznie wyśle wiadomość z prośbą o ocenę procesu i linkiem do wygenerowanej ankiety.

Jak raportować wyniki ankiet satysfakcji kandydatów?

W czasach, kiedy wciąż brakuje nam czasu, automatyzacja pracy okazuje się cenniejsza niż kiedykolwiek wcześniej 😊 Jak już wiesz, ankieta wysyła się sama, wystarczy ją tylko przygotować (lub nawet nie 😊 – przecież możesz wykorzystać gotowe szablony), ale to nie jedyna rzecz, która zadzieje się automatycznie.

Raport wygenerowany za pośrednictwem platformy Webankieta

Z punktu widzenia oceny satysfakcji kandydatów, w procesach rekrutacyjnych kluczowe jest nie tyle przeprowadzenie samego badania, ale odpowiednia analiza uzyskanych wyników. O to, by nie zapomnieć o sprawdzeniu, co myślą kandydaci i móc wyciągnąć z ich odpowiedzi właściwe wnioski, również zadba eRecruiter i Webankieta. Jak to możliwe? Raport ze szczegółowym podsumowaniem badania zostanie automatycznie wygenerowany i przesłany na Twoją skrzynkę e-mail. O tym kiedy nastąpi wysyłka raportu, również decyduje rekruter, może to być np. raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie lub raz w miesiącu.

Raport z badania satysfakcji kandydatów dostępny od zaraz

Cykliczne otrzymywanie podsumowań z badania doświadczeń kandydatów to nie jedyna zaleta raportów Webankiety. Poza tymi wysyłanymi bezpośrednio na Twoją skrzynkę, możesz zawsze podejrzeć wyniki, które aktualizują się na żywo lub pobrać je w dowolnym formacie. I tu znalazło się miejsce na personalizację i dostosowanie do potrzeb. W ramach raportów możesz:

 • zdecydować jakie konkretne dane mają znaleźć się w zestawieniu,
 • zastosować filtry, dzięki którym zaprezentujesz tylko wybraną część wyników lub oprócz ogólnych zestawień dodasz do raportu bardziej szczegółowe informacje dotyczące np. tylko danego stanowiska czy osób o określonych oczekiwaniach finansowych
 • dodać objaśniające notatki dla współpracowników, używając dostępnych w raportach pól tekstowych,
 • wykorzystać tabele krzyżowe, rankingi czy trendy do bardziej pogłębionej analizy wypowiedzi kandydatów i na ich podstawie wyciągać wnioski dotyczące np. zmiany oceny rekrutacji w czasie,    
 • ustalić jak będzie wyglądało graficzne przedstawienie danych – wykresy kołowe, słupkowe, tabelki, do wyboru do koloru 😊

Nic tylko analizować i wyciągać wnioski!

Wszystko super, ale jak to działa?

Jeśli po przeczytaniu powyższego akapitu zaczynasz zastanawiać się, jak to wygląda w praktyce, mamy podpowiedź 😊 Najlepiej sprawdzić na przykładzie a więc, klikając tu:

możesz krok po kroku zobaczyć, przez jaki proces przejdzie kandydat, który otrzyma od Ciebie prośbę o ocenę procesu, a także, w jaki sposób prezentowane są wyniki takiego badania. Czyli od przykładowego e-maila, przez pytania, aż po raport z danymi do analizy.

Co dają regularne badania i dlaczego eRecruiter łączy się z Webankietą?

Według raportu Candidate Experience w Polsce 2021, tylko 17% ankietowanych pracodawców pyta kandydatów o wrażenia przynajmniej raz w roku. Świadomość oceny aplikujących, pozwala na optymalizację rekrutacji i wprowadzanie istotnych z perspektywy kandydatów zmian, które realnie wpływają na wizerunek pracodawcy na rynku pracy. Dzięki stałemu monitoringowi, tego jak oceniane są poszczególne rekrutacje na dane stanowiska, możliwa jest bardzo szybka reakcja, np. w odpowiedzi na pojawienie się jakiegoś nieprzyjemnego incydentu. Kandydaci zapytani o wrażenia anonimowo podzielą się odczuciami, a Ty szybko podejmiesz odpowiedni kroki, żeby zapanować nad sytuacją. Wiemy, że natłok obowiązków, które na co dzień spoczywają na barkach zespołów HR, nie sprzyja regularnemu prowadzeniu badań, których wyniki są niejednokrotnie odzwierciedleniem stanu procesów rekrutacyjnych w firmie.

Raport wygenerowany za pośrednictwem platformy Webankieta

Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu eRecruiter łączy się z Webankietą, by wspierać i ułatwiać proces pozyskiwania wiedzy o doświadczeniach kandydatów, przy jednoczesnej oszczędności cennego czasu. Jak to możliwe? Podsumujmy.

To połączenie przyniesie Ci wiele korzyści, ponieważ:

 • Umożliwia prowadzenie regularnych badań opinii kandydatów, poprzez automatyzację wysyłki ankiet, dzięki jednemu kliknięciu 😊
 • Pozwala na dostęp do wyników w czasie rzeczywistym i umożliwia na szybką reakcję, a także przedstawienie najważniejszych danych o każdej porze dnia i nocy, czyli kiedy tylko ktoś Cię o to poprosi.
 • Pomaga zweryfikować, czy zmiany wprowadzone w obrębie rekrutacji są skuteczne czy też nie.
 • Pamięta o regularnym przesyłaniu zestawień danych, które Cię interesują w najbardziej dogodnym dla Ciebie formacie.
 • Pozwala automatycznie generować raporty z badań candidate experience gotowe do prezentacji zarządowi, osobom decyzyjnym czy publikacji na zewnątrz firmy,
 • Pozwala na pełną personalizację ankiet lub szybkie skorzystanie z gotowych szablonów.
 • Nadal wszystko zamknięte jest w jednym systemie – za pośrednictwem eRecruiter możesz szybko przejść do panelu tworzenia ankiet czy analizy danych.
 • Sprawi, że kandydaci poczują się zaopiekowani i zyskają świadomość, że ich opinia jest ważna dla Twojej organizacji. Już samo zapytanie ich o opinię sprawi, że będą rozpatrywać Twoją firmę jako pracodawcę, który liczy się z aplikującymi 😊

Czy warto korzystać z nowych technologii?

Wraz z postępem technologicznym, coraz to nowe rozwiązania i udogodnienia wkradają się w każdą dziedzinę życia – również rekrutację. W eRecruiter wiemy, jak ważne jest za tym postępem nadążać i dbać o to, by praca zespołów HR była jeszcze bardziej efektywna. Dlatego chętnie pokazujemy rozwiązania dostępne na rynku i wybieramy zaufanych i sprawdzonych partnerów z myślą o szeregu korzyści, jakie dla branży mogą przynieść takie połączenia. Nic tak nie przemawia za rozważeniem takiego rozwiązania, jak możliwość zaoszczędzenia jakże cennego czasu, którego w dobie zawsze za mało i jednoczesne zadbanie o potrzeby kandydata. Nie wiem jak Ty, ale my nie widzimy innej możliwości niż sprawdzić, jak to działa! 😊

Monika Różycka

Monika Różycka

Marketing Specialist