Strona główna Blog ATS Czy systemy ATS wpływają na efektywność rekrutacji?

Czy systemy ATS wpływają na efektywność rekrutacji?

Dla właściwego funkcjonowania organizacji ważna jest efektywność wszystkich procesów w niej zachodzących, w tym procesów rekrutacji. Wiele można osiągnąć wprowadzając wewnętrzne procedury, które pozwalają na automatyzację powtarzalnych procesów, na wygodną selekcję czy komunikację na linii HR – biznes. Ustalenie konkretnych zasad, czy terminów podejmowania decyzji sprawia, że cały proces staje się bardziej wydajny. Rozwiązaniem, które może wesprzeć wdrażanie takich zmian i usprawnienie procesów rekrutacyjnych w firmie, mogą być systemy ATS. Według respondentów badania „Efektywność rekrutacji”, to właśnie systemy rekrutacyjne w znacznym stopniu ułatwiają pracę rekruterów.

Przygotowując badanie, chcieliśmy przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: co wpływa na efektywność procesów rekrutacji w organizacjach i jak sprawić by były bardziej efektywne? O aspektach takich jak: ocena efektywności rekrutacji, wskaźniki efektywności i najbardziej czasochłonne elementy procesu rekrutacji pisaliśmy w poprzednich wpisach na naszym blogu – zachęcamy do lektury! Tym razem skupimy się na tym co  o przydatności systemów ATS, myśli branża HR.

ATS – narzędzie zwiększające efektywność rekrutacji

Systemy ATS, takie jak eRecruiter, wspierają rekruterów w wielu obszarach – począwszy od zamieszczania ogłoszeń, poprzez selekcję aplikacji, korespondencję z kandydatami, komunikację wewnątrz organizacji czy przeprowadzanie spotkań online. Zastanawialiśmy się, czy taki asystent jest doceniany przez przedstawicieli działów HR zajmujących się rekrutacją? Dlatego właśnie zadaliśmy to pytanie 250 ankietowanym biorącym udział w naszym badaniu „Efektywność rekrutacji”.

Okazuje się, że blisko 90 procent rekruterów, którzy mają doświadczenie w korzystaniu z systemu rekrutacyjnego, zgadza się ze stwierdzeniem, że jest to niezbędne narzędzie w pracy rekrutera, a 82 procent uważa, że jest to duże ułatwienie także w komunikacji z kandydatami. Nie jest więc zaskoczeniem, że dla co drugiego rekrutera korzystającego z takiego narzędzia, utrata dostępu do niego stanowiłaby bardzo dużą stratę, a dla ponad 30 procent – dużą stratę.

Decyzję o wprowadzeniu zdalnych rekrutacji w Veolia, podjęliśmy jeszcze przed pojawieniem się głosów o panującej epidemii. Dlatego w przypadku naszej firmy, przeniesienie jeszcze większej liczby rekrutacji do trybu online, nie było aż tak ogromnym szokiem jak dla wielu innych organizacji na polskim rynku. Zupełną nowością było dla nas wprowadzenie zdalnych procesów dotyczących stanowisk operacyjnych. W Veolia od dawna praktykujemy spotkania rekrutacyjne właśnie w wersji zdalnej, sprawdzamy również kwalifikacje naszych kandydatów za pośrednictwem testów kompetencji online, co zdecydowanie ułatwia pracę. – podsumowała Monika Tomala, Koordynator ds. rekrutacji, Veolia Energia Polska S.A.

Dobry asystent rekrutacji to korzyść dla całej organizacji

Z raportu „Efektywność rekrutacji” wynika, że korzystanie z narzędzi umożliwiających automatyzację pewnych procesów, wpływa pozytywnie na sprawny przebieg rekrutacji. Zastanawialiśmy się jednak, czy wprowadzenie takiego systemu będzie odczuwalną zmianą dla całej organizacji, czy wpłynie na inne procesy w niej zachodzące. Zadaliśmy to pytanie ankietowanym.

Okazało się, że ośmiu na dziesięciu respondentów deklaruje, że korzystanie z systemu ATS przynosi korzyści całej organizacji, między innymi poprzez skrócenie całego procesu, co pozwala na szybsze i efektywniejsze obsadzanie stanowisk. Dodatkową zaletą jest łatwość zarządzania bazami danych i nadawania różnicy uprawnień dostępu osobom biorącym udział w procesie ze strony organizacji, co jest szczególnie istotne od momentu wprowadzenia RODO.

Co więcej siedmiu na dziesięciu przedstawicieli branży HR twierdzi, że systemy ATS ułatwiają komunikację z menedżerami. Jak? W eRecruiter informacje o wybranych kandydatach można sprawnie przesłać do wszystkich zainteresowanych procesem. Dzięki dostępowi do systemu, zarówno stacjonarnie jak i za pośrednictwem aplikacji mobilnej łatwiejsze staje się bycie na bieżąco z tym co dzieje się w procesie czy umawianie spotkań rekrutacyjnych, w porozumieniu z zaangażowanymi w rekrutację menedżerami.

Myślę, że na podstawie wyników badania można powiedzieć, że system ATS jest pewnego rodzaju asystentem – wspiera nie tylko rekruterów, ale też całe organizacje w dążeniu do jeszcze bardziej efektywnych procesów. Dzięki dużej elastyczności pozwala na jak najlepsze dopasowanie się do potrzeb firmy. Ułatwia dostęp do profili kandydatów wszystkim zaangażowanym w proces osobom oraz pozwala na sprawniejszą komunikację nie tylko z kandydatem, ale również z biznesem.

Najlepsze wsparcie rekrutera

Jeśli szukacie dobrego i solidnego asystenta, który co prawda nie poda kawy, ale ma wiele przydatnych funkcji, to… zastanówcie się czy nie „zatrudnić” systemu do rekrutacji. Dzięki automatyzacji części procesów będzie dla Was istotnym wsparciem w procesie rekrutacji zarówno pod względem sprawnego prowadzenia projektów jak i  poprawy ich jakości oraz lepszej komunikacji między stronami.

Zalety korzystania z rozwiązań takich jak eRecruiter potwierdza Lilianna Mikołajczyk-Piętka, specjalista ds. personalnych w Grupie Raben:

Systemy ATS zdecydowanie ułatwiają pracę. To, co w systemach usprawnia i ułatwia pracę rekrutera, to przede wszystkim możliwość nadzorowania całego procesu od dodania ogłoszenia, poprzez zbiór i selekcję aplikacji, kontakt z menedżerami oraz kandydatem. System umożliwia przesłanie zaproszenia do kalendarza rekrutera i kandydata – wysyłanie automatycznego przypomnienia o spotkaniu. Są to rozwiązania na bieżąco reagujące na wyzwania pojawiające się przed działami HR.

Taki wirtualny asystent wspomagający rekrutację może być szczególnie przydatnym narzędziem w czasach pandemii. Nie tylko pozwala na bezpieczną komunikację pomiędzy wszystkimi uczestnikami procesu (kandydat, rekruter, menedżer), ale też wyraźnie skraca pewne etapy rekrutacji, tym samym zwiększając jej efektywność. Dzięki niemu będziecie choć częściowo odciążeni z rutynowych zadań, co pozwoli Wam skupić się na innych elementach procesu.

Krystian Adamczyk

Krystian Adamczyk

Product Marketing Specialist