Strona główna Blog Candidate Experience Skuteczny biznes nie istnieje bez dobrych praktyk rekrutacyjnych

Skuteczny biznes nie istnieje bez dobrych praktyk rekrutacyjnych

dobre praktyki rekrutacyjne

Zainicjowana przez nas Koalicja na rzecz Przyjaznej Rekrutacji zrzesza już ponad 180 firm. Jesteśmy dumni, że stale do tej inicjatywy dołączają firmy opowiadające się za ideą rekrutacji, w której doświadczenie kandydata jest kluczowe. Niedawno do grona Koalicji dołączyła również firma Sii – zatrudniający ponad 2000 specjalistów, lider usług IT i inżynierii w Polsce.

O przystąpieniu Sii do Koalicji zdecydowały dwa powody: przede wszystkim była to chęć pokazania kandydatom, że jesteśmy firmą, która świadomie ulepsza proces rekrutacji stawiając kandydata w jego centrum, po drugie jest to możliwość uczenia się od innych firm – mówi Joanna Kucharska, Dyrektor ds. HR i Rekrutacji.

Co ważne, chęć ta występuje realnie w każdym oddziale, nie tylko na poziomie deklaracji centralnych – to właśnie z inicjatywy jednego z naszych kierowników – Józefa Orzeszyny, Recruitment & HR Managera z Sii Wrocław – zgłosiliśmy swój udział w Koalicji.

Opracowany przez eRecruiter Kodeks Dobrych Praktyk w Rekrutacji ma być wskazówką dla pracowników HR, jakimi zasadami warto kierować się w procesach rekrutacyjnych. Tego samego zdania jest również Józef Orzeszyna, który w rozmowie z nami na temat głównego argumentu stojącego za poparciem idei Koalicji wymienia chęć budowy wśród rekruterów świadomości doświadczenia kandydata i walki o sam proces – który powinien być przyjemny i wzbogacony o walory edukacyjne.

Nic nie musiało nas „przekonywać”, od dawna jesteśmy w Sii przekonani, że przyjazna rekrutacja jest jednym z kluczowych czynników prowadzenia skutecznego biznesu. Sama Koalicja natomiast ma szansę wspomóc nas i innych pracodawców w dotarciu do szerszego grona odbiorców i w rezultacie wpłynąć na podnoszenie poziomu praktyk na polskim rynku pracy. – dodaje Józef Orzeszyna.

Dobre praktyki rekrutacyjne w Sii

Dział HR Sii opracował także własną listę dobrych praktyk HR, których celem jest zapewnienie pozytywnego i unikalnego doświadczenia kandydatów:

  1. Każdy kandydat przed i po spotkaniu otrzymuje dedykowaną prezentację, która opisuje firmę i te aspekty, które mogą być dla kandydata istotne. Prezentacja jest imienna i zawiera dane osoby rekrutującej.
  2. Dbałość o miejsce, w którym kandydat oczekuje na rozmowę. Recepcje są zawsze przygotowane na przyjęcie osób oczekujących, a osobna procedura reguluje zasady, według których kandydat powinien być przywitany.
  3. Sale spotkań umieszczone są w sposób, który umożliwia kandydatowi zapoznanie się z biurem, obejrzenie jak faktycznie może wyglądać jego miejsce pracy.
  4. Całość spotkania prowadzona jest w przyjaznej atmosferze, podczas której kandydat ma szansę poczuć się jak partner.
  5. Po spotkaniu wręczane są drobne upominki, które mają przypominać o kandydatom o firmie w przyszłości.

Jesteśmy przekonani, że wyznawana w Sii kultura pracy i dobre praktyki rekrutacyjne firmy pozytywnie odbiją się na Koalicji oraz wpłyną na budowanie świadomości idei Candidate Experience pośród polskich pracodawców. Podstawową praktyką wyznawaną przez Sii jest bowiem szacunek dla kandydata, jego czasu i zaangażowania. Szacunek ten w połączeniu ze stosowaniem dobrych praktyk rekrutacyjnych jest z pewnością jednym z czynników wpływających na skuteczność i powodzenie biznesu Sii.

PS Zadbaj o to, by Twoja firma była przyjazna kandydatom na co dzień. Odwiedź stronę Koalicji na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji i dowiedz się więcej na temat standardów przyjaznej rekrutacji.

Katarzyna Trzaska

Katarzyna Trzaska

Brand & Buzz Specialist, eRecruiter