Strona główna Blog Jak to zrobić w eRecruiter Nowa firma, nowe wyzwania? System do rekrutacji eRecruiter pomoże Ci w ich realizacji!

Nowa firma, nowe wyzwania? System do rekrutacji eRecruiter pomoże Ci w ich realizacji!

Zmieniasz pracę. To postanowione. W obecnej czujesz, że już wszystko wiesz i nic Cię nie zaskoczy, potrzebujesz nowych wyzwań, „efektu świeżości”, lub masz jakikolwiek inny powód. Gratulacje za podjęcie takiej decyzji! Nie wiesz jeszcze co Cię czeka w nowym miejscu pracy, ale pamiętaj o jednym: eRecruiter chce być zawsze przy Tobie.

Trochę się już poznaliśmy 🙂 Pracujemy ze sobą po kilka (kilkanaście?) godzin dziennie. Wiesz już, jak najefektywniej wykorzystać nasze narzędzie do zarządzania procesem rekrutacji, by osiągnąć sukces – zatrudnienie najlepszych kandydatów. Szkoda byłoby uczyć się wszystkiego od nowa, kiedy eRecruiter znasz na pamięć, prawda?

Przechodząc do nowej organizacji  masz dwa scenariusze: albo będzie tam aplikacja eRecruiter, albo nie. Niezależnie od tego, chcemy Cię prosić o jedno: pamiętaj o nas 🙂

Scenariusz I – „Uff, eRecruiter już tu jest!”

Świetnie! Czujesz się więc jak ryba w wodzie. Spada Ci z pleców ogromny ciężar związany z nauką innych rozwiązań lub (tfu!) powrotu do tabelek i skrzynek mailowych. Może się jednak okazać, że nowa organizacja wykorzystuje nasz system HR nieco inaczej, niż Ty dotychczas. Nie przejmuj się tym! Pamiętaj, że jesteśmy w stanie zrobić dla Ciebie spersonalizowane szkolenie, które uwzględni specyfikę nowej firmy. Jeżeli jesteś nowym Administratorem w organizacji, pomożemy Ci doszkolić załogę lub rozpisać nowy plan na używanie systemu eRecruiter. Chcemy, by nasza platforma do rekrutacji była dla Was jak najbardziej użyteczna. Napisz więc do nas i działajmy razem!

Scenariusz II – „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, czy eRecruiter tu będzie?”

Odpowiedź brzmi: to zależy (między innymi) od Ciebie. Jeżeli Twój nowy pracodawca nie ma jeszcze systemu eRecruiter, to pamiętaj, że możemy zaproponować mu niezobowiązujący test. Po przeprowadzonym wywiadzie z naszej strony, dotyczącym potrzeb Twojej organizacji, skonfigurujemy system według Waszych potrzeb, aby można było komfortowo rozpocząć pracę. Nasi konsultanci przeszkolą wszystkie osoby zaangażowane w proces rekrutacji, uwzględniając to, na co w Waszych procesach rekrutacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę. Twoja praca na systemie jako Superzaawansowanego Użytkownika będzie ogromną wartością dodaną, która może pomóc w podjęciu przełożonemu decyzji o zakupie naszego rozwiązania. Przecież dobrze wiesz, jak łatwa platforma do rekrutacji potrafi uporządkować pracę działu HR i pomóc skrócić czas trwania rekrutacji.

Zastanawiasz się, co myślą rekruterzy, którzy mają już zmianę za sobą? Świetnie się składa! Przeczytaj, co o kontynuowaniu współpracy z platformą eRecruiter mówi Marta Bolanowska, Specjalista ds. HR w firmie AZAGROUP S.A.:

Rekrutacją zajmuję się od czterech lat. W poprzedniej firmie korzystałam z systemu eRecruiter przez ponad rok. Narzędzie to sprawdzało się doskonale do organizowania całego procesu rekrutacji w dużej organizacji, mającej oddziały w całej Polsce, gdzie prowadziliśmy kilkanaście rekrutacji miesięcznie.

W nowej firmie żadne tego typu narzędzie do zarządzania procesem rekrutacji nie funkcjonowało. Powrót do poprzednich metod organizacji pracy był uciążliwy i pochłaniał dużo czasu (np. „ręczna” wysyłka maili z zaproszeniami, „wrzucanie” spotkań do kalendarzy managerów, telefoniczne potwierdzanie spotkań, ściąganie aplikacji kandydatów ze skrzynki mailowej i organizowanie bazy CV w folderach na dysku, mozolne przygotowywanie raportów z rekrutacji itd.) przez co traciłam czas na czynności, które wcześniej zajmowały dosłownie chwilę i wymagały tylko kilku kliknięć.

Mając w pamięci rozwiązania jakie oferował system do rekrutacji eRecruiter (można pracować szybciej, łatwiej, skuteczniej, zgodnie z RODO itd.), z których dotychczas korzystałam na co dzień w pracy, naturalnym wyborem był dla mnie powrót do tej aplikacji. Pomysł od razu poparła HR Manager, która również miała pozytywne doświadczenia w pracy z tą platformą do zarządzania rekrutacjami. Skontaktowałam się ponownie z Olą (Opiekunką eRecruiter, z którą współpracowałam pracując w poprzedniej firmie) i wróciłyśmy do współpracy.

Myślę, że najlepszym komentarzem podsumowującym użyteczność platformy jest spontaniczna reakcja jednego z naszych Managerów po krótkim przeszkoleniu z funkcji systemu: „Uff… Jak to dobrze, że jest ten eRecruiter!” 🙂

Skontaktuj się z Twoim ostatnim Opiekunem eRecruiter, a my zajmiemy się resztą! Nie wiesz, do kogo napisać? Wejdź na naszą stronę www.erecruiter.pl/kontakt i zostaw nam wiadomość. Na pewno się odezwiemy!

W Twojej nowej organizacji jest już narzędzie do zarządzania rekrutacjami, ale to nie system rekrutacyjny eRecruiter? Sprawdź go! Przekonaj się, czy daje Ci takie funkcje i możliwości jak nasze narzędzie. Jeżeli chciałbyś głębszego porównania, skorzystaj z naszej ściągawki (pobierz TUTAJ). Tu też może przydać się testowanie na prawdziwej rekrutacji – zgłoś swoją firmę na test i porównuj do woli :). Jeżeli okażemy się lepsi, może warto będzie pomyśleć o zmianie dostawcy na eRecruiter? Obiecujemy, że dostosujemy system rekrutacyjny do Twojej organizacji, by jak najlepiej odzwierciedlał Wasze procesy. Po to właśnie jesteśmy.

Czy trafisz do firmy, gdzie jest już system rekrutacyjny eRecruiter, czy (jeszcze 😉 ) go nie ma, wiedz jedno: Ty i my dobrze się uzupełniamy. Jak kawa i ciastko. Jak lato i słońce. Jak długa podróż i dobra książka. Czy jest sens, by psuć takie połączenie? 🙂

Krystian Adamczyk

Krystian Adamczyk

Product Marketing Specialist