Strona główna Blog ATS Jak ułożyć formularz aby kandydat chciał go wypełnić?

Jak ułożyć formularz aby kandydat chciał go wypełnić?

poprawny formularz aplikacyjny

Czas wysyłania mailem samego CV powoli się kończy. Formularz aplikacyjny staje się standardem, gdyż tak uzyskane dane zdecydowanie łatwiej jest przetwarzać. Także kandydaci zaczynają rozumieć, że warto poświęcić kilka minut na podanie potencjalnemu pracodawcy odpowiedzi na interesującego go pytania. Wiedzą, że ułatwi to wyróżnienie ich kandydatury w gąszczu innych CV. Sprawdziliśmy, o co najczęściej rekruterzy pytają kandydatów na etapie składania aplikacji:

Układając pytania aplikacyjne warto też zadbać o tzw. „candidate experience”. Dobrym sposobem zmotywowania kandydata do wypełnienia formularza jest dodanie pytań o jego oczekiwania wobec pracodawcy. Taka sekcja buduje wizerunek pracodawcy bo sugeruje, że firma chce poznać preferencje swoich kandydatów i wziąć je pod uwagę w procesie rekrutacji.

Można zapytać o:

  • Pożądany poziom wynagrodzenia (najlepiej podać gotowe przedziały do wyboru)
  • Możliwe dni i godziny pracy (ważne przy pracy zmianowej lub gdy szukamy studentów)
  • Dogodną lokalizację (pomocne przy dużych sieciach sklepów czy dystrybucji)
  • Preferowaną formę zatrudnienia (nie wszyscy kandydaci są chętni pracować na umowę zlecenie)
  • Gotowość do wyjazdów służbowych (niektórzy kandydaci preferują pracę stacjonarną)
  • Oczekiwane dodatki pozafinansowe (odpowiedź da nam rozeznanie, jaki poziom świadczeń interesuje kandydata)

Takich informacji nie znajdziemy zwykle w CV a poznanie ich już na etapie analizy aplikacji pozwala oszczędzić dużo czasu – nie marnujemy go na rozmowę z osobami, które nie doczytały w ogłoszeniu, że praca wymaga częstych wyjazdów oraz założenia działalności gospodarczej. Kandydaci dużo chętniej odpowiedzą też na kilka pytań o swoje preferencje niż na prośbę o przepisanie z CV wszystkich swoich miejsc pracy. Zachęcam więc do układania formularzy, które aż chce się wypełniać:)

Edyta Kopczyńska
Product Manager / Team Leader
eRecruitment Solutions