Strona główna Blog Przyjazna Rekrutacja Przyjazna Rekrutacja – pierwsze spotkanie przy kawie już za nami

Przyjazna Rekrutacja – pierwsze spotkanie przy kawie już za nami

śniadanie Koalciji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji

W ostatni czwartek (24.10.2013) odbyło się długo wyczekiwane i za razem debiutanckie spotkanie członków Koalicji na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji.

Po kilku miesiącach istnienia Koalicji nasi członkowie po raz pierwszy mogli spotkać się, by przedyskutować najważniejsze kwestie związane z Przyjazną Rekrutacją oraz działaniami Koalicji.

Podążając za przykładem Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego słynnych obiadów czwartkowych my także wybraliśmy ten znakomity dzień tygodnia na zorganizowanie czwartkowego śniadania. W połączeniu ze smakowitym porannym posiłkiem, niczym w atmosferze salonu literackiego u historycznego króla, podczas naszego spotkania dyskutowaliśmy o najważniejszych problemach rekrutacyjnych branży HR, barierach przyjaznej rekrutacji oraz przyszłości Koalicji.

Od rana witaliśmy naszych gości pachnącą kawą i francuskimi rogalikami, co stanowiło miłą oprawę naszej mini konferencji, ale było również znakomitym wstępem do dalszych dyskusji i rozmów.

Merytoryczną część spotkania rozpoczęła prezentacja wyników pierwszego badania Candidate Experience poprowadzona przez Julię Matulewicz oraz Marcina Sieńczyka – przedstawicieli eRecruitment Solutions – organizatora akcji Przyjazna Rekrutacja. Raport został stworzony na podstawie dwóch badań ankietowych przeprowadzonych online i zawierał spojrzenie na procesy rekrutacyjne zarówno ze strony pracodawców jak i ze strony osób biorących udział w procesach rekrutacyjnych.

Zaprezentowane wyniki wykazały spore rozbieżności pomiędzy deklaracjami pracodawców a odczuciami kandydatów w kwestii przebiegu procesów rekrutacyjnych, jak również dbania o wrażenia osób aplikujących na oferty pracy.

Przykładowo, okazało się, że choć 78% pracodawców deklaruje, że dba o relacje z Kandydatami na wszystkich etapach procesu rekrutacji, to aż 68% przebadanych Kandydatów ma poczucie, że firmy nie dbają o relacje z nimi i nie interesują się ich zdaniem.

Oficjalny raport z badania Cadidate Experience już wkrótce.

Prezentacja wyników badania stanowiła znakomitą podstawę do dalszej dyskusji. Wspólnie zastanawialiśmy się jakie są przyczyny występowania różnic pomiędzy odpowiedziami pracodawców i odczuciami kandydatów. Naszych gości zapytaliśmy również o to jakie są ich zdaniem metody i szanse na zmianę takiego stanu rzeczy.

Jako, że Koalicję tworzą przede wszystkim jej członkowie, w drugiej części spotkania i inicjatywę przejęli nasi goście. Przy trzech okrągłych stołach uczestnicy spotkania mieli za zadanie wspólnie opracować odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań, a dotyczyły one między innymi:

  • kształtu i zagadnień zawartych w Kodeksie Przyjaznej Rekrutacji,
  • źródeł pozyskiwania wiedzy oraz inspiracji dotyczących dobrych praktyk w rekrutacji, a także możliwości implementacji na rodzimym rynku dobrych rozwiązań stosowanych w zagranicznych spółkach,
  • działań podejmowanych w ramach Koalicji przy wspólnym zaangażowaniu członków i organizatorów Koalicji,
  • barier w stosowaniu dobrych praktyk rekrutacyjnych w Polsce,
  • dbania o Candidate Experience przez Agencje Doradztwa Personalnego w imieniu własnym oraz w imieniu swoich Klientów.

Rezultaty pracy zespołów zostały zaprezentowane przez wybranych przez grupy reprezentantów i dosłownie przerosły oczekiwania organizatorów. Przygotowany materiał stanowi bowiem wspaniałe podsumowanie sytuacji pracodawców i kandydatów, rozszerzył pole postrzegania problemów rekrutacyjnych w polskich firmach i dodatkowo utwierdził nas, że na polskim rynku rekrutacyjnym jest jeszcze wiele do zrobienia.

Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i wspólnie wykonaną pracę.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

Katarzyna Trzaska

Młodszy Specjalista ds. Marketingu B2B, eRecruiter