Strona główna Blog ATS Rozmowy rekrutacyjne online – za i przeciw

Rozmowy rekrutacyjne online – za i przeciw

rozmowy rekrutacyjne online

Rozmowy rekrutacyjne prowadzone online to w ostatnim czasie bardzo gorący temat. W branży HR coraz częściej specjaliści od rekrutacji korzystają z tego rozwiązania. Wideorozmowy to funkcja, którą oferuje również eRecruiter. Obecnie, kiedy procesy rekrutacyjne zostały w całości przeniesione na tryb zdalny, a spotkania w realu są utrudnione – przeniesienie rozmów rekrutacyjnych do wirtualnego świata jest wręcz koniecznością.

Spotkania online są nowoczesnym, wygodnym i użytecznym narzędziem HR, pozwalającym zaoszczędzić czas oraz obniżyć koszty rekrutacji. Jak jednak wiadomo, każdy przysłowiowy kij ma dwa końce. Oprócz niewątpliwych zalet takiego rozwiązania, wymienia się także jego niedoskonałości. W tym artykule zebraliśmy wszystkie „za” i „przeciw” spotkań rekrutacyjnych online.

Rozmowa rekrutacyjna online – zalety

Oto najważniejsze zalety tego rozwiązania:

  1. Oszczędność czasu. Nie raz myślimy o tym, że przydałoby się dodatkowe kilka godzin w ciągu dnia J. Spotkania online zdecydowanie pomogą trochę tego cennego czasu zaoszczędzić, zarówno kandydatowi jak i rekruterowi. Dzięki przeniesieniu rozmowy rekrutacyjnej do wirtualnego świata czas, który byłby potrzebny na organizację spotkania oraz dojazd na miejsce, możemy przeznaczyć na wykonanie innych zadań. Ale to nie wszystko! Prowadząc rozmowy kwalifikacyjne online rekruter może w krótszym czasie przeprowadzić więcej spotkań, ocenić większą liczbę kandydatów, co w rezultacie pozwala skrócić czas całego procesu rekrutacyjnego. Nie bez znaczenia jest też korzystanie ze sprawdzonych narzędzi. Jeżeli np. korzystacie w organizacji z MS Teams, to warto korzystać właśnie z tego narzędzia do umawiania spotkań online, bo wszyscy pracownicy są już z nim obeznani. Integrację z „Teamsami” oferuje również eRecruiter, co znacząco ułatwi proces umawiania i zarządzania rozmowami online z kandydatami.
  2. Elastyczność. Dzięki spotkaniom online, zarówno rekruter jak i kandydat zyskują większą swobodę w wyborze terminu rozmowy kwalifikacyjnej. Można przeprowadzić je w zasadzie o każdej dogodnej porze i w każdym dowolnym miejscu. Wykluczenie konieczności przemieszczenia się zdecydowanie ułatwia znalezienie dogodnego dla obu stron terminu.
  3. Odległość przestaje być wyzwaniem. Spotkanie rekrutacyjne online jest świetnym rozwiązaniem w przypadku kandydatów, którzy aktualnie nie mieszkają wmieście, w którym chcą pracować. Rekrutacja online szczególnie zyskuje na wartości w przypadku angażowania praktykantów na letnie staże oraz pracowników sezonowych zatrudnianych na krótkoterminowe zlecenia w oddziałach oddalonych od siedziby firmy. Zatrudnienie pracownika na krótkoterminową umowę z pewnością nie wymaga aż tak wieloetapowej oceny kandydata, jak w przypadku poszukiwania pracowników na stałe. W większości przypadków może się to odbyć na podstawie rozmowy online. Zastosowanie takiego rozwiązania jest o wiele prostsze i bardziej ekonomiczne – dzięki spotkaniu w świecie wirtualnym, unikamy kosztów związanych z logistyką organizacji rozmowy „face2face”.
  4. Pozytywne wrażenia kandydata. W czasach szybkiego rozwoju technologii, która pojawia się prawie w każdym aspekcie naszego życia, ciężko wyobrazić sobie, że nowoczesne technologie nie znajdują miejsca w procesach rekrutacji. Narzędzia rekrutacyjne skutecznie wspomagają rekruterów w ich codziennej pracy, a także pozwalają zadbać o pozytywne doświadczenia kandydata z procesu. Prowadzenie spotkań rekrutacyjnych online stanowi wielką zaletę firmy w oczach kandydatów. Osoby aplikujące na ogłoszenie, szczególnie te z pokolenia Z, poszukują nowoczesnych firm, które idą z duchem czasu, umożliwiając pracownikom wykorzystywanie ich umiejętności w zakresie technologii, tym samym dobrze rokując w perspektywie dalszego rozwoju kariery. Stosując nowoczesne narzędzia firma zdecydowanie zyskuje w oczach kandydatów.

Spotkanie rekrutacyjne online – wady

Rozmowy rekrutacyjne online są zdecydowanie rozwiązaniem bardzo praktycznym i przyspieszającym procesy. Nie jest jednak tajemnicą, że spotkania online nigdy nie zastąpią spotkań twarzą w twarz. To narzędzie, choć skuteczne, ma kilka barier, o których warto pamiętać i je minimalizować:

  1. Opóźnienia. Musimy pamiętać o tym, że podczas spotkań online, mimo tego że rozmowa odbywa się w czasie rzeczywistym, możemy napotkać drobne opóźnienia i przesunięcia czasowe w przekazie głosu i obrazu. Nie zawsze to, co zobaczymy na ekranie, będzie szło w parze z tym, co usłyszymy. Należy również przygotować się na możliwe przerywanie połączenia – wszystko zależy od tego, z jakiej jakości łącza korzysta zarówno rekruter jak i kandydat.
  2. Zmienna jakość połączenia i przekazu audiowizualnego. Podobnie jak przy opóźnieniach czasowych, zła jakość połączenia i odbieranego obrazu podczas spotkań online może być przyczyną zbyt wolnego łącza internetowego, ale nie tylko. Do pogorszenia jakości połączenia mogą przyczynić się również źle wybrane miejsce na rozmowę (pomieszczenie), czy nieodpowiedni sprzęt komputerowy (stara kamera internetowa, zepsuty mikrofon). Aby możliwie ograniczyć niedogodności związane ze sprzętem, warto go przetestować przed właściwą rozmową.
  3. Stres przed kamerą. Spotkania online są dla obu stron wystąpieniem przed kamerą, co może powodować dodatkowe zdenerwowanie. Mimo że tego typu rozwiązania są wprowadzane w wielu firmach, np. do prowadzenia wewnętrznych spotkań zespołów, nie każdy czuje się komfortowo mówiąc do komputera J. Należy więc pamiętać, że obie strony mogą się poczuć skrępowane obecnością kamery i tym, jak wypadną w szklanym oku.
  4. Presja czasu i skupienia. Rozmowa kwalifikacyjna w wirtualnym pokoju może u niektórych wywołać poczucie presji czasu i wytężonego skupienia podczas spotkania. Chodzi tu chociażby o koncentrowanie uwagi na tym czy dobrze usłyszy pytanie i czy wystarczająco wyraźnie na nie odpowiemy. Takie odczucia mogą już w trakcie oczekiwania na rozpoczęcie spotkania, kiedy to obie strony wyczekują pojawienia się rozmówcy na ekranie monitora, jednocześnie zastanawiając się czy wszystko działa jak należy. Niemożność uściśnięcia ręki, czy zapoznania się z otoczeniem biura blokuje możliwość przełamania pierwszych lodów.

Bez dwóch zdań można stwierdzić, że spotkania rekrutacyjne online mają wiele zalet i są nieocenionym ułatwieniem w pracy rekrutera – szczególnie kiedy nie ma możliwości przeprowadzenia rozmowy w „realu”. Tak jak każde rozwiązanie mają swoje ograniczenia. Jednak w obliczu niedogodności związanych z koniecznością przeniesienia procesu w tryb zdalny pocieszające jest to, że większość z nich można wyeliminować poprzez odpowiednie przygotowanie do spotkania. Wpis 10 rzeczy, o których musisz pamiętać w rozmowach rekrutacyjnych online zbiera wszystkie te elementy, w krótką checklistę, która z pewnością pomoże w organizacji. Na zakończenie warto dodać, że tak, jak ze wszystkimi nowymi rozwiązanymi, niedogodności czy problemy znikają same w miarę nabierania doświadczenia. Zatem do dzieła. Polecam przetestować spotkania online w eRecruiter, by przekonać się, że nie taki diabeł straszny 😉.

Monika Różycka

Monika Różycka

Marketing Specialist w eRecruiter