Strona główna Blog ATS Rozmowy rekrutacyjne online – za i przeciw

Rozmowy rekrutacyjne online – za i przeciw

rozmowy rekrutacyjne online

Od jakiegoś czasu rozmowy rekrutacyjne prowadzone online są na językach branży HR i coraz częściej specjaliści od rekrutacji korzystają z tego narzędzia rekrutacyjnego. Szczególnie przyciągają uwagę rekruterów w Stanach Zjednoczonych, gdzie ogromne odległości stanowią barierę w wykonywaniu codziennej pracy.Oprócz niewątpliwych zalet takiego rozwiązania, wymienia się także jego niedoskonałości. Wideorozmowy są nowoczesnym, wygodnym i użytecznym narzędziem HR, pozwalającym zaoszczędzić wiele czasu oraz obniżyć koszty rekrutacji.

Rozmowa rekrutacyjna online – zalety

Oto najważniejsze zalety tego rozwiązania:

  1. Oszczędność czasu. Dzięki możliwości prowadzenia spotkań online, zarówno rekruter jak i kandydat mogą zaoszczędzić czas, który byłby potrzebny na organizację spotkania oraz dojazd na miejsce. Ale to nie wszystko! Prowadząc rozmowy kwalifikacyjne online rekruter może w krótszym czasie przeprowadzić więcej spotkań, ocenić większą liczbę kandydatów, co w rezultacie pozwala skrócić czas całego procesu rekrutacyjnego.
  2. Wygoda. Dzięki spotkaniom online, zarówno rekruter jak i kandydat zyskują większą swobodę w wyborze terminu rozmowy kwalifikacyjnej. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy nasz kandydat jest jeszcze zatrudniony u innego pracodawcy.
  3. Pokonanie bariery czasu i odległości. Ta zaleta odnosi się w szczególności do angażowania praktykantów na letnie staże oraz pracowników sezonowych zatrudnianych na krótkoterminowe zlecenia w oddziałach oddalonych od siedziby firmy. Zatrudnienie pracownika na krótkoterminową umowę z pewnością nie wymaga aż tak wieloetapowej oceny kandydata, jak w przypadku poszukiwania pracowników na stałe. W większości przypadków może się to odbyć na podstawie rozmowy online.
  4. Nowoczesne metody rekrutacji. W czasach szybkiego rozwoju technologii i jednocześnie wciąż marginalnego wykorzystywania jej do usprawniania pracy, stosowanie narzędzia rekrutacji do rozmów online stanowi wielką zaletę firmy w oczach kandydatów. Osoby aplikujące na ogłoszenie, szczególnie te z młodszego pokolenia, poszukują nowoczesnych firm, które umożliwiają pracownikom wykorzystywanie ich umiejętności w zakresie technologii i dobrze rokują w perspektywie dalszego rozwoju kariery. Stosując nowoczesne narzędzia firma zdecydowanie zyskuje w oczach kandydatów.

Spotkanie rekrutacyjne online – wady

Nie jest jednak tajemnicą, że spotkania online nigdy nie zastąpią spotkań twarzą w twarz. To narzędzie, choć skuteczne, ma kilka barier, o których warto wiedzieć:

  1. Opóźnienia czasowe. Należy pamiętać, że podczas rozmowy z kandydatem mogą wystąpić opóźnienia czasowe w przekazie głosu i obrazu. Taka niedogodność może wynikać ze słabego łącza internetowego oraz odległości pomiędzy miejscami, z których prowadzona jest rozmowa.
  2. Zmienna jakość połączenia i przekazu audiowizualnego. Podobnie jak przy opóźnieniach czasowych, zła jakość połączenia i odbieranego obrazu może być przyczyną zbyt wolnego łącza internetowego, ale nie tylko. Powodem złej jakości mogą być: źle wybrane miejsce na rozmowę (pomieszczenie), nieodpowiedni sprzęt komputerowy (stara kamera internetowa, zepsuty mikrofon).
  3. Stres przed kamerą. Spotkania online nadal są nowością na polskim rynku. Choć może nam się to wydawać zabawne, rozmowa online jest dla obu stron wystąpieniem przed kamerą i może powodować dodatkowe zdenerwowanie. Obie strony mogą się zatem poczuć skrępowane obecnością kamery i tym, jak wypadną w szklanym oku.
  4. Presja czasu i skupienia. Rozmowa kwalifikacyjna w wirtualnym pokoju może u niektórych wywołać poczucie presji czasu i wytężonego skupienia podczas spotkania. Takie uczucie może się zrodzić już w trakcie oczekiwania na rozpoczęcie spotkania, kiedy to obie strony wyczekują pojawienia się rozmówcy na ekranie monitora. Niemożność uściśnięcia ręki czy zapoznania się z otoczeniem biura blokuje możliwość przełamania pierwszych lodów. Elementem, który może stresować kandydata podczas spotkania online, jest także presja szczególnego skupienia na rozmowie. Chodzi tu chociażby o koncentrowanie uwagi na tym czy dobrze usłyszy pytanie i czy wystarczająco wyraźnie na nie odpowie. Pomimo tego, że często kandydat nie powinien mieć powodów do zmartwień, to czynniki te mogą finalnie wpłynąć na obraz kandydata jako zdenerwowanego.

Podsumowując, można stwierdzić, że rozmowy kwalifikacyjne online z pewnością mają wiele zalet i stanowią duże ułatwienie w pracy rekrutera. Tak jak każde rozwiązanie mają jednak również swoje wady. W obliczu tych niedogodności pocieszające jest jednak to, że większość z nich można wyeliminować poprzez odpowiednie przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej, przesłanie kandydatowi dokładnych wytycznych i wskazówek dotyczących wymagań technicznych etc. Na zakończenie warto dodać, że tak, jak ze wszystkimi nowymi rozwiązanymi, niedogodności czy problemy znikają same w miarę nabierania doświadczenia oraz ciągłego udoskonalania narzędzi.

Katarzyna Trzaska

Młodszy Specjalista ds. Marketingu B2B, eRecruiter