Strona główna Blog Trendy HR Trendy HR 2021 i nowoczesne narzędzia, które warto znać

Trendy HR 2021 i nowoczesne narzędzia, które warto znać

Rok 2020 przyniósł nieoczekiwane zmiany, zburzył wypracowany ład i zachwiał stabilne dotąd gospodarki. Wydarzenia, które miały miejsce wpłynęły na życie prywatne i zawodowe. Nie jest tajemnicą że wywarły także duży wpływ na obszar rekrutacji. Chciałoby się zajrzeć do szklanej kuli, by sprawdzić, czy kolejny rok również czymś nas zaskoczy.

Jakie trendy w HR i rekrutacji 2021 będziemy obserwować? Które narzędzia dla działu HR, techniki i metody rekrutacji warto wdrożyć, by sprostać wymaganiom rynku? Wraz z 16 ekspertami branży, praktykami rekrutacji i znawcami technologii zajrzeliśmy w szklaną kulę i wiemy już, co wydarzy się przyszłości.

Trendy HR na 2021 rok przewidywane przez ekspertów i praktyków HR zebrane zostały w e-booku „Trendy i nowoczesne narzędzia HR, które warto znać w 2021 roku”. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Rok 2020 to dopiero początek technologicznej rewolucji w HR

Dziś wiemy, że powrót do dawnej normalności nie nastąpi z dnia na dzień. Zmiany, które nastąpiły, jak np. rekrutacja zdalna, mogą dzięki swoim dobrodziejstwom zostać z nami już na zawsze.

Przyspieszona rewolucja technologiczna sprawiła, że rekruterzy z większą ciekawością przyglądają się nowym rozwiązaniom. Odważniej też korzystają z niestandardowych metod pozyskiwania i selekcji kandydatów. Niewątpliwie jest to pozytywny aspekt sytuacji, z którą przyszło nam się mierzyć w 2020 roku. Wiele rozwiązań, które do tej pory wydawało się zbyt nowoczesnych, nieznanych, niepewnych, obecnie otwiera przed rekruterami duże możliwości. Nowe metody działania usprawniają codzienną pracę, a także pomagają precyzyjniej dobierać nowych pracowników w czasie rekrutacji zdalnej i nie tylko.

Co dobrego przyniosła branży HR sytuacja pandemiczna?

Zapytaliśmy ekspertów, w jaki sposób poradzili sobie z wyzwaniami ubiegłego roku. Ich odpowiedzi napawają dumą, a wdrożone przez nich rozwiązania i świeże podejście do procesów stanowią godny przykład do naśladowania.

Rok 2020 nauczył nas szybkiego reagowania na zmiany, a także adaptacji do nowych warunków. Musieliśmy przeformułować procesy i dopasować nowe narzędzia tak, aby nie zwalniać tempa pracy i w pełni realizować nasze plany. Zmieniliśmy formę spotkań rekrutacyjnych na video rozmowy. Myślę, że ta forma zostanie z nami na stałe, ponieważ zauważyliśmy, że na spotkaniach online mamy prawie 100% frekwencję. – Magdalena Ornat, Specjalista ds. Rekrutacji i Budowania Wizerunku Pracodawcy w MediaMarktSaturn Polska

Rok 2020, mimo wszystkiego, co wydarzyło się niespodziewanie, potraktowałyśmy w zespole jako szansę na wprowadzenie nowych procesów i usprawnianie tych istniejących. Jednym z elementów, na którym się skupiłam, był proces wdrożenia nowych pracowników w naszej siedzibie. W ramach nowego podejścia do onboardingu pojawiły się rozwiązania, takie jak Manual Managera, czy Buddy’ego, które pełne są m.in. wskazówek i checklist. – Magdalena Gromaszek, Recruitment and EB Specialist w Sephora Polska

Jaki będzie motyw branży HR w 2021 roku?

Ubiegłoroczna rewolucja niewątpliwie zapoczątkowała szereg zmian. Spójrzmy jednak na to, co przed nami! Kolor roku, hasło roku, motyw roku – ile branż tyle pomysłów. Branża HR też może mieć swoje słowo przewodnie, które według przewidywań będzie się pojawiało w kontekście tego obszaru wyjątkowo często. Jakie słowo będzie motywem przewodnim roku 2021? Jakie trendy będzie można zaobserwować?

Trend na rok 2021 to Learning Agility. Koncepcja zwinnego uczenia się zbudowana jest z pięciu wymiarów, które w obecnych czasach VUCA (zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności ogólnych warunków i sytuacji) mają kluczowe znaczenie. Dlaczego badanie poziomu zwinności w uczeniu się jest tak istotne, szczególnie w 2021 roku? Organizacja nie ma szans na zmianę, jeżeli ludzie nie wykazują zdolności uczenia się w oparciu o doświadczenie. Ludzie ze zwinnością w uczeniu się to w obecnych czasach najcenniejszy zasób. Organizacje zatrudniające liderów z wysokim poziomem Learning Agility osiągają wyższe o 25% zyski w porównaniu z firmami konkurencyjnymi. Organizacje, którym zależy na rozwoju powinny koncentrować się na wyłonieniu pracowników z potencjałem, a badanie poziomu Learning Agility powinno być pierwszym krokiem. – Piotr Marciniak, Managing Director w Talent Brigde

Jak maluje się przyszłość rekrutacji w Polsce?

Z pewnością większość z nas zastanawia się, jaki będzie rynek pracy w 2021 roku? Co się zmieni, a co pozostanie bez zmian? Które rozwiązania technologiczne będą dominowały w rekrutacji? Czy będą to te usprawniające pracę rekruterów, czy te poprawiające wrażenia kandydatów? Być może będą to rozwiązania dostarczające jednocześnie najlepsze wrażenia obu stronom procesu rekrutacji.

W świecie pracy zdalnej, odebrana nam została możliwość niewerbalnego porozumiewania się. Konieczne jest jeszcze dobitniejsze i częstsze komunikowanie się ze sobą dla zapewnienia efektywności, pozytywnych doświadczeń, ale także bezpieczeństwa pracy. Dotyczy to również obszaru rekrutacji. To, co jest konsekwencją wydarzeń z 2020 roku, to nowy wymiar komunikacji z każdym, na każdym etapie i z wykorzystaniem różnorodnych nowoczesnych narzędzi, bez których przepływ informacji byłby niemożliwy. W mojej opinii w kolejnych latach powoli będziemy odchodzić od narzędzi wpierających tylko jedną stronę relacji międzyludzkich. Przenosząc to na grunt rekrutacji, na znaczeniu zyskiwać będą rozwiązania zapewniające najlepsze doświadczenia zarówno rekruterom, wpierając ich w codziennej pracy, jak i kandydatom, zapewniając im maksimum pozytywnych wrażeń z uczestnictwa w procesach rekrutacyjnych. Wszystko to w oparciu o płynny i szybki przepływ informacji, dostosowany do etapu rekrutacji, charakterystyk kandydatów i preferowanych mediów. – Adam Wielebski, Commercial Director w eRecruiter

W dalszym ciągu będzie miał ogromne znaczenie zarówno wizerunek pracodawcy, jak i kandydata. Rynek pracy nigdy nie zmieniał się tak szybko jak obecnie. Opanowanie umiejętności szybkiej adaptacji do zmian, obsługi konkretnych programów to kompetencje, które pozwolą nam przetrwać. Uczestnicy rynku pracy muszą nieustannie aktualizować wiedzę, a nawet łączyć kompetencje. Pod wpływem pandemii zmienia się sposób wykonywania obowiązków i wymaga to zmian w kulturze organizacji i zastosowania innowacji, nowoczesnych rozwiązań, które będą wspierać nie tylko jedną grupę, ale całe przyszłe środowiska firm. – Dominika Sepiół, Specjalista ds. Rekrutacji w FarmaProm Polska

Jakie jeszcze trendy w HR i rekrutacji obserwują eksperci?

Jeśli ciekawi Cię, jakie jeszcze trendy HR przyniesie 2021 rok, jakie metody selekcji kandydatów zdaniem ekspertów przyczynią się do osiągnięcia rekrutacyjnych sukcesów oraz jaki kształt przybierze rynek pracy, pobierz e-book „Trendy i nowoczesne narzędzia HR, które warto znać w 2021 roku”.

W e-booku znajdziesz m.in.:

  • Doświadczenia praktyków HR, które zmieniły podejście do procesów HR w ich organizacjach.
  • Przewidywania ekspertów branży HR na kolejny rok.
  • Praktyczne narzędziowniki i checklisty.
  • Przykłady nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań do szybkiego wdrożenia w rzeczywistości pracy i rekrutacji zdalnej.
  • Narzędzia dla działu HR, które będą zyskiwać na znaczeniu w codziennej pracy.
  • Listę benefitów pracowniczych na miarę zmienionej rzeczywistości.
  • Metody i techniki rekrutacji oraz selekcji, które pozwolą pozyskać i zatrudniać odpowiednich kandydatów.
  • Informacje o tym, jaką rolę w rekrutacji będą odgrywać nowoczesne technologie i dlaczego warto się na nie otworzyć.

Trendy HR 2021 – dlaczego warto za nimi podążać?

Niezależnie od tego, co przyniesie nam 2021 rok, szczerze zachęcam wszystkich do korzystania z nowoczesnych metod rekrutacji i selekcji kandydatów. Szereg korzyści, jakie przynoszą one organizacjom i kandydatom wydaje się być nie do przecenienia. Wzrost efektywności, odciążenie od powtarzalnych działań, szybki dostęp do danych, pozytywny wpływ na candidate experience, precyzyjny dobór kandydatów, to tylko niektóre z korzyści, jakie niosą technologie. Jak pokazał rok 2020, tylko podążając za trendami, można szybko i precyzyjnie reagować nawet na nieoczekiwane zmiany.

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób eRecruiter odpowiada na zmieniające się potrzeby rekruterów i kandydatów w 2021 roku? Już dziś umów się na prezentację systemu.

Katarzyna Trzaska

Katarzyna Trzaska

Marketing Team Leader w eRecruiter