Strona główna Blog Porady HR Wideorozmowy rekrutacyjne online – Twój przewodnik od eRecruiter

Wideorozmowy rekrutacyjne online – Twój przewodnik od eRecruiter

wideorozmowy rekrutacyjne

Mijają kolejne tygodnie pracy w nowej rzeczywistości. Symbolem obecnej sytuacji stały się wideorozmowy rekrutacyjne online. Jak się do nich przygotować? Jak radzą sobie z rekrutacjami zdalnymi inne firmy? Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z kandydatem? Przygotowaliśmy listę naszych artykułów, które odpowiedzą na te i wiele innych pytań. To dobra lektura, by przygotować nie tylko siebie, ale również inne osoby z zespołu HR, czy menedżerów, z którymi współpracujesz w ramach prowadzonych procesów.

Jak przygotować się do wideorozmowy z kandydatem?

Zanim zaczniesz korzystać ze spotkań online, uświadom sobie dwie rzeczy: jakie korzyści płyną z tego rozwiązania oraz na jakie przeszkody możesz natrafić. Dzięki temu od razu skupisz się na najważniejszych dla Ciebie kwestiach. Przeczytaj, co piszemy o zaletach i wadach spotkań online.

Gdy już wiesz, że chcesz rozpocząć przygodę ze zdalnymi spotkaniami rekrutacyjnymi, czas na przygotowania. Zdecydowaliśmy się zebrać garść najważniejszych wskazówek w jednej krótkiej checkliście. Od sprzątnięcia prania, przez przygotowanie biurka, ustawienia kamery po przygotowanie agendy. 😊 Oto 10 punktów, dzięki którym szybko sprawdzisz, czy przed włączeniem kamery masz już wszystko pod kontrolą.

Nie da się ukryć, że rozmowy rekrutacyjne online różnią się od tradycyjnych. Zmienia się między innymi sposób postrzegania i odbioru kandydata. W jaki więc sposób ocenić go podczas rozmowy przez kamerę? Na czym się skupić? Postanowiliśmy odpowiedzieć na te pytania.

Nie bez znaczenia jest też narzędzie, z którego korzystasz. Jeżeli w firmie używacie do spotkań online MS Teams, to być może zainteresuje Cię wiadomość, że eRecruiter jest zintegrowany z tą najbardziej popularną aplikacją do firmowych rozmów online! Zobacz, jakie to proste!

Jak firmy radzą sobie z przeprowadzaniem spotkań rekrutacyjnych online?

Nie ma nic cenniejszego, niż praktyczna wiedza od osób, które wykonują już interesujące nas działania. W przypadku wideorozmów online mamy już duży dorobek w tym temacie. Coraz więcej naszych klientów korzysta z rozwiązania proponowanego przez eRecruiter, czyli spotkań online bezpośrednio w systemie. Spytaliśmy kilku z nich o rady i sprawdzone sposoby działania. Efektem są 3 wpisy obowiązkowe do zapoznania dla każdego „zdalnego” rekrutera!

  1. Krótko i na temat: Eksperci HR z firm Freightliner PL Sp. z o.o.oraz Banku Gospodarstwa Krajowegoprzekazali nam 5 rad dla rekruterów dotyczących spotkań online.
  2. Z HR Coordinator firmy Samsung R&D Institute Poland rozmawiamy o tym, jak zmieniły się ich procesy rekrutacyjne w dobie pracy zdalnej. Dostajemy też odpowiedź na pytanie, jak o wideorozmowach online informować menedżerów i kandydatów. Całość dostępna tutaj.
  3. Praca zdalna to wyzwanie dla wypracowanych wcześniej zasad współpracy pomiędzy HR-em, a biznesem. Specjalistki ds. Rekrutacji z firm Raben Group i Gomez zapytaliśmy o to, jak dbać o komunikację z hiring managerami, budować ich zaangażowanie i zaufanie. Udzieliły nam bezcennych informacji, które przydadzą się nie tylko na czas kryzysu.

Wideorozmowy online, a Candidate Experience i mierzenie kompetencji kandydatów

Musimy pamiętać o tym, że nowa sytuacja dotyczy nie tylko organizacji, ale również kandydatów. Rozmowa online to dla nich często stresująca sytuacja. Jednocześnie budowane przez firmy sposoby dostarczania im jak najlepszych wrażeń podczas tradycyjnych rozmów rekrutacyjnych trzeba na razie „odłożyć na półkę”. Jak zatem potrzymać wysoki poziom Candidate experience (dotyczący także późniejszego onboardingu pracownika) na odległość? Sprawdź nasze rady.

Na koniec mamy dla Ciebie bardzo ciekawy wywiad z CEO firmy Talent Bridge, o tym, jak poprzez rekrutację online rekrutować kandydatów, którzy będą docelowo pracować zdalnie. Pytamy o to, jak przygotować się do takiej rekrutacji, na jakie kompetencje zwrócić uwagę i jak je zbadać. Z artykułu dowiesz się również m.in. jak wyglądają światowe trendy związane z pracą zdalną. Całość dostępna jest tutaj.

Mamy nadzieję, że dzięki przygotowanym przez nas materiałom żadna wideorozmowa online z kandydatem nie będzie Ci straszna 🙂 Warto wiedzieć w tym temacie jak najwięcej. Można się bowiem spodziewać, że zdalne rozmowy rekrutacyjne zostaną z nami już na zawsze, jako stały element wielu procesów rekrutacyjnych.

Krystian Adamczyk

Krystian Adamczyk

Product Marketing Specialist