Strona główna Blog Porady HR eRecruiter News: raporty warte nieprzeoczenia #10

eRecruiter News: raporty warte nieprzeoczenia #10

Dzień dobry w nowym, miejmy nadzieję lepszym, 2021 roku! Nasze zeszłoroczne postanowienie noworoczne nie poszło w las – nadal regularnie przychodzimy do Was z najciekawszymi raportami z rynku pracy 😊 A oto i najciekawsze, które znaleźliśmy ostatnio – zapraszam do lektury!

Raport „Praca z domu 2020”

Raport: Kinnarps

Kinnarps i Akademia Leona Koźmińskiego przeprowadziła badanie, dotyczące produktywności w dobie pracy zdalnej. Efektem jest raport „Praca z domu 2020”. Respondenci zapytani o to, jak oceniają swoją produktywność pracując z domu, mieli podzielone zdania. 1/3 ankietowanych ocenia, że produktywność spadła, 1/3, że pozostała bez zmian, a także 1/3, że wzrosła. Aż 69% spośród ankietowanych nie miało możliwości korzystania z wygodnego, ergonomicznego fotela w trakcie pracy zdalnej, a 25% ze stołu lub biurka.

Raport „Rynek pracy po koronawirusie”

Raport: Bigram i Think Tank

Z raportu przygotowanego przez Bigram i Think Tank wynika, że szalejąca w ubiegłym roku epidemia koronawirusa wpłynęła negatywnie na działalność aż 8 na 10 spośród ankietowanych firm. Pociesza jednak fakt, że tylko 15% z nich określa swoją sytuację mianem kryzysowej. Co jeszcze zmienił koronawirus? Spośród respondentów, aż 50% firm zdecydowało się w dużym stopniu zmienić swoją strategię biznesową, w związku z konsekwencjami jakie niesie ze sobą Covid-19.

Rutyna czy dopasowanie? Jak rekruterzy tworzą zawartość ofert pracy.

Raport: Pracuj.pl

Portal Pracuj.pl zapytał rekruterów, jak ich zdaniem ogłoszenie o pracę wpływa na finalny wynik rekrutacji. 8/10 ankietowanych uważa, że konstrukcja i wygląd ogłoszenia ma ogromny wpływ na to, z jakim efektem zostanie zakończona prowadzona rekrutacja. Mając tę świadomość, rekruterzy jednak częściej niż specyfikę kandydata i stanowiska, przy tworzeniu ogłoszeń biorą pod uwagę to, jakie są firmowe wytyczne względem ich tworzenia. Więcej na ten temat w pełnej wersji raportu 😊

Raport „Praca zdalna. Pierwszy krok na drodze do nowoczesnego środowiska pracy?”

Raport: DGTL

Raport od DGTL został przygotowany w oparciu o cenne źródło informacji, jakim było 50 wywiadów przeprowadzonych z zarządzającymi największymi firmami w Polsce. Jak pokazuje przeprowadzone badanie w 4/10 firmach w Polsce, już przed pandemią były wprowadzone pewne regulacje wewnętrzne, umożliwiające pracę zdalną, a 6/10 pracodawców nie monitorowało w żaden sposób pracowników, wykonujących swoje obowiązki zdalnie.

Global Employee eXperience Research

Raport: Kincentric

Według badania Kincentric przeprowadzonego we współpracy ze specjalistami HR i dyrektorami zarządzającymi z 42 krajów,  aż połowa uważa, że epidemia przyspieszyła obowiązujące w ich firmach procesy korporacyjne. To przyspieszenie i ciągłe zmiany nie przekładają się jednak na testowanie nowych rozwiązań, również technologicznych, które mają korzystny wpływ na doświadczenia pracowników. Tego podejmuje się jedynie 35% ankietowanych. Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu.

The future of HR 2020 global survey

Raport: KPMG

Według globalnych badań przeprowadzonych przez KPMG, możliwe jest określenie czterech wiodących kierunków, które wpływają na zmiany roli HR: 1) kształtowanie doświadczeń pracowników, 2) tworzenie kultury, skupionej na celu, 3) tworzenie zespołów nakierowanych na przyszłość, 4) wdrażanie i wykorzystywanie analityki. Według raportu 35% respondentów spośród badanych firm, planuje więcej eksperymentalnych zmian w zakresie HR-owych działań, w tym – wykorzystanie sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych 2-3 lat.

Możecie już wypatrywać kolejnego wydania raportów wartych nieprzeoczenia!

Monika Różycka

Monika Różycka

Marketing Specialist