Strona główna Blog Candidate Experience 4 zasady rekrutacji kandydata… i pracodawcy

4 zasady rekrutacji kandydata… i pracodawcy

Transition 4 zasady rekrutacji

Rynek pracy w branży IT przestał już być rynkiem pracodawcy, a w coraz większym stopniu staje się rynkiem pracownika. Im wcześniej firmy zdadzą sobie z tego sprawę tym lepiej. I nie chodzi tutaj tylko o to, co firma może zaoferować przyszłemu pracownikowi w postaci atrakcyjnego wynagrodzenia, programu benefitów czy przyjaznej atmosfery. Szalenie ważne jest pierwsze wrażenie, mające miejsce podczas rozmowy rekrutacyjnej. I o dziwo nie mówimy tutaj o wrażeniu, które kandydat robi na potencjalnym pracodawcy – to jest sprawą oczywistą.

Obecnie coraz większe znaczenie ma to, jakie wrażenie na kandydacie zrobi firma, do której aplikuje. Jako rekruterzy w firmie Transition Technologies doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Transition Technologies jest polską firmą informatyczną, która tworzy systemy informatyczne oraz rozwiązania techniczne. Obecnie zatrudniamy ponad 600 pracowników – od 2011 roku ich liczba została podwojona. Stale poszukujemy najwyższej klasy specjalistów do swoich 8 biur w całej Polsce, dlatego stawiamy na otwartą i przyjazną rekrutację, a w swoich działaniach kierujemy się 4 zasadami.

1. Przejrzysta i intuicyjna zakładka „Kariera” na firmowej stronie

Często jednym z pierwszych kontaktów, jakie kandydat ma z firmą jest odwiedzenie jej strony www. Kluczową rolę odgrywa tutaj wygląd zakładki „Kariera” w naszym serwisie.

Transition zakladka kariera przyjazna rekrutacja

Powinna ona być przyjazna dla użytkownika, umożliwiać szybkie i wygodne poruszanie się, a także zawierać podstawowe informacje, jakie na tym etapie powinien posiadać ubiegający się o pracę. W przypadku Transtition Technologies istotne jest, aby kandydat od razu mógł wybrać, czy interesują go oferty do konkretnego biura i aby miał szybki podgląd jakiej specjalizacji dotyczy oferta. Rozwiązaliśmy tę kwestię to za pomocą przyjemnych dla oka grafik – symboli.

Transition ofeerty przyjazna rekrutacja

Każda z ofert pracy w jasny i precyzyjny sposób opisuje co firma może zaoferować, jaki jest zakres obowiązków, jakie są wymagania oraz jakie dodatkowe umiejętności będą mile widziane. Ułatwia to podjęcie decyzji o zainteresowaniu danym stanowiskiem oraz w późniejszym etapie przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Platforma aplikacyjna ułatwia także kandydatom intuicyjne i szybkie przesłanie CV, również z urządzeń mobilnych.

2. Rozmowa kwalifikacyjna szansą na wzajemne poznanie swoich potrzeb

Przez wielu kandydatów rozmowa kwalifikacyjna postrzegana jest jako bardzo stresująca procedura, swoiste zło konieczne na drodze do upragnionej pracy. Stereotyp ten pogłębia wiele firm, które rekrutację traktują jak moment na przesłuchanie kandydata, który najprawdopodobniej chce coś ukryć, a celem rekrutujących jest „złamanie” go. W Transtion Technologies stoimy na zupełnie innym stanowisku. Rekruterzy bowiem podchodzą do rozmowy kwalifikacyjnej jak do możliwości poznania się przez obie strony – wybadania wzajemnych oczekiwań i sprawdzenia, czy pokrywają się one ze sobą. Rozmowy przebiegają zatem w przyjaznej atmosferze. Jako pracodawca dokładamy także wszelkich starań, żeby przedstawić się z jak najlepszej strony i rozwiać wszelkie wątpliwości kandydata. Rekrutujący nie występują z pułapu przewagi siły, a wręcz przeciwnie, kreują atmosferę równości – zależy nam na zrobieniu pozytywnego wrażenia i pozyskaniu nowego utalentowanego pracownika. Od niedawna dział HR dokłada wszelkich starań, by rozmowy rekrutacyjne zaczynały się od zdania „ My poszukujemy pracownika, ale pan/pani również poszukuje pracodawcy, dlatego oboje jesteśmy rekrutowani i oboje możemy zadawać pytania”.

3. Jasna i przyjazna komunikacja z kandydatami na każdym etapie rekrutacji

W przeprowadzaniu rekrutacji bardzo ważna jest precyzyjna i otwarta komunikacja z kandydatami podczas całego procesu rekrutacyjnego. Wiele firm swoją komunikację kieruje wyłącznie do osób, którymi jest realnie zainteresowana, chociaż obiecują odezwać się bez względu na wynik rozmowy. Jest to dużym błędem, którego w Transition Technologies nie popełniamy. Kandydaci, którzy w wybranej rekrutacji okazali się nieodpowiedni, mogą w przyszłości okazać się pożądanymi specjalistami. A raz odniesione złe wrażenie i nieprzyjemne odczucia po procesie rekrutacyjnym mogą się ciągnąć za firmą przez długie lata.

Transition poradnik przyjazna rekrutacja

Dlatego kontaktujemy się z każdym kandydatem. Dla osób, którym aktualnie nie udało się otrzymać pracy pracodawca przygotowaliśmy także specjalny poradnik „Jak przygotować się do poszukiwania pracy na rynku IT?”, w którym radzimy m.in. jak przygotować się do rozmowy, jak przygotować dokumenty, jak zachowywać się w trakcie samej rozmowy.

Dodatkowo zachęcamy kandydatów do dalszego aplikowania. Dzięki temu pozostawiamy po sobie przyjemne wspomnienia, bez względu na wyniki rekrutacji.

4. Ciągłe doskonalenie się i dostosowywanie do oczekiwań kandydatów

Chociaż w naszej kulturze funkcjonuje powiedzenie, że „lepsze jest wrogiem dobrego”, to jednak zawsze można i warto się doskonalić. Dlatego w Transition Technologies przeprowadzamy z potencjalnymi kandydatami, po zakończeniu rekrutacji, ankietę satysfakcji z całego procesu. Kandydaci mają szansę w anonimowy sposób wypowiedzieć się na temat zalet i wad obecnego procesu rekrutacyjnego i wskazać na elementy, które ich zdaniem wprowadziłyby znaczącą zmianę na lepsze. Bardzo szanujemy tę komunikację zwrotną i dostosowujemy nasze procedury do oczekiwań kandydatów, aby rekrutacja była dla nich jeszcze bardziej przyjazna.

O firmie Transition Technologies S.A.:

Transition Technologies to polska firma informatyczna, która nieprzerwanie od 1991 roku tworzy autorskie systemy informatyczne oraz nowoczesne rozwiązania techniczne dla krajowych i międzynarodowych klientów – na swoim koncie ma m.in. wdrożenia w Ameryce Północnej, Południowej, w Europie i na Bliskim Wschodzie. Firma specjalizuje się w rozwiązaniach dla wybranych sektorów rynku: energetyki, gazownictwa, przemysłu oraz biomedycyny. Firma swoją siedzibę ma w Warszawie, posiada też 7 ośrodków regionalnych w Polsce – w Białymstoku, Ostrowie Wielkopolskim, Łodzi, Kielcach, Koszalinie, Wrocławiu i Lublinie oraz przedstawicielstwo w Niemczech i filię w Stanach Zjednoczonych. Transition Technologies zatrudnia obecnie ponad 600 pracowników – od 2011 ich liczba została podwojona. Firma posiada status Centrum Badawczo Rozwojowego.

Monika Pobrotyń

Monika Pobrotyń

Dyrektor Zarządzający działu HR i Administracji