Strona główna Blog ATS Oprogramowanie do rekrutacji online – fakty i mity

Oprogramowanie do rekrutacji online – fakty i mity

oprogramowanie rekrutacyjne

W ostatnich latach oprogramowanie do rekrutacji wykorzystywane przez zespoły HR znacząco zmieniło swoją postać. Większość firm, które dotychczas produkowało programy instalowane na komputerze stacjonarnym, stara się je przenosić do tzw. chmury (ang. Cloud).Coraz częściej dotyczy to nie tylko oprogramowania specjalistycznego, takiego jak nasz system do rekrutacji eRecruiter. Obejmuje także powszechnie stosowane narzędzia do prywatnego użytku. Nie dzieje się to bez przyczyny. W ten sposób otwierane są nowe możliwości współpracy i udoskonalania produktu, poprawy efektywności. Nowoczesne technologie to także zupełnie inna jakość i poziom bezpieczeństwa informacji. Ale o tym za chwilę. 

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Czym jest oprogramowanie rekrutacyjne dostępne online w modelu SaaS?
  • Czym oprogramowanie do rekrutacji w chmurze różni się od tradycyjnego oprogramowania?
  • Jakie korzyści niesie ze sobą wykorzystanie nowoczesnego oprogramowania do rekrutacji pracowników?

Czym właściwie jest oprogramowanie do rekrutacji oparte o Cloud comupting? Co to jest SaaS?

Zasadnicza różnica między tym, do czego byliśmy  przyzwyczajeni jeszcze kilka lat temu, a oprogramowaniem w chmurze (ang. Cloud computing) jest taka, że to drugie nie jest instalowane na naszym komputerze, a na serwerze firmy, która nam to rozwiązanie dostarcza. Dostęp do takiej aplikacji do rekrutacji pracowników odbywa się przez zwyczajną przeglądarkę internetową, logując się bezpiecznie na przydzielone nam konto. Tego typu oprogramowanie do rekrutacji stanowi bardziej usługę niż produkt i nazywane jest SaaS (ang. Software as a Service). Wynika to z tego, że nie dostajemy produktu instalowanego na naszym komputerze, a usługę.

Dlaczego SaaS w rekrutacji staje się tak popularny?

Wiele osób sądzi, że skoro oprogramowanie do rekrutacji nie jest instalowane na ich komputerze, to może być bardziej zawodne. Nic bardziej mylnego. Oprogramowaniem rekrutacyjnym typu SaaS opiekuje się sztab informatyków, stale monitorujących pracę systemu i serwera, reagujących natychmiast w przypadku jakichkolwiek problemów. Według statystyk usługi tego typu umożliwiają dostęp do aplikacji przez nawet 99,99% całego czasu. Takimi wynikami nie może poszczycić się żaden firmowy komputer. Takie podejście do oferowanej usługi pozwala na osiągnięcie niezwykłej niezawodności systemu.

Dodatkowym atutem tego, że oprogramowanie do rekrutacji znajduje się na serwerach dostawcy usługi, jest stały rozwój możliwości tego typu platformy. Developerzy dostawcy mogą stale pracować nad rozwojem oprogramowania i częściej wprowadzać wszelkiego rodzaju udogodnienia dla użytkownika bez potrzeby instalowania aktualizacji na wszystkich komputerach klientów. W interesie dostawcy oprogramowania dla rekruterów jest sprostanie oczekiwaniom użytkowników, a tym samym wprowadzenie coraz to nowych funkcjonalności, które te oczekiwania zaspokoją. Dlatego też korzystając z oprogramowania SaaS otrzymujemy stale udoskonalany i rozwijany system. Nie ma potrzeby kupowania nowszych wersji oprogramowania, ani przejmowania się problemami związanymi z instalacją i aktualizacją.

Takie podejście redukuje koszty związane z obsługą IT, gdyż aktualizacja jest całkowicie po stronie świadczącego usługę i to on odpowiada za to, żeby wszystko działało jak należy.

Kolejna korzyść posiadania dostępu do oprogramowania rekrutacyjnego w wersji Saas to dostęp do wszystkich prowadzonych przez rekrutera procesów rekrutacyjnych i kandydatów z dowolnego miejsca. Jest to szczególnie istotne przy pracy zdalnej lub w czasie służbowych wyjazdów. Wystarczy laptop z dostępem do internetu lub telefon z aplikacją mobilną systemu i nic nie stoi na przeszkodzie efektywnej pracy z kompletem informacji pod ręką.

Czy moja baza CV i inne dane są na pewno bezpieczne w oprogramowaniu do rekrutacji?

Obecnie bezpieczeństwo danych osobowych, ale i danych w ogóle jest szczególnie istotne. Zapewnienie odpowiedniego i wieloaspektowego poziomu bezpieczeństwa korzystania z systemu stanowi dla rekruterów najwyższy priorytet przy podejmowaniu decyzji o wdrożeniu oprogramowania do rekrutacji. Dane umieszczane na naszych serwerach są duplikowane i szyfrowane, w celu pewności, że nic nie ulegnie zniszczeniu, zagubieniu lub stanie się z nimi coś innego. Stosowane zabezpieczenia przypominają bardzo zabezpieczenia związane z bankowością internetową, która już udowodniła swoją niezawodność.

Dodatkowo nie musimy się przejmować tym, że zgubimy komputer z wrażliwymi danymi lub zostanie on skradziony. W SaaS w dowolnym momencie można zmienić hasła dostępu, blokując dostęp wszystkim niepożądanym użytkownikom.

Czy wiesz, że oprogramowanie do rekrutacji eRecruiter:

  • ma wdrożoną specjalną politykę haseł i gwarantuje bezpieczeństwo zbieranych danych kandydatów;
  • wspiera pracodawców w realizacji rozszerzonego katalogu praw dla kandydatów, które wprowadziło RODO;
  • ułatwia spełnienie obowiązku informacyjnego wobec kandydatów i pomaga pozyskiwać od nich stosowne zgody;
  • monitoruje czas przetwarzania danych aplikacji i informuje rekruterów, kiedy ten czas dobiega końca.

Korzystanie z tego samego systemu do rekrutacji przez wielu użytkowników to problem? Nic bardziej mylnego!

Nasz system rekrutacyjny jest stworzony z myślą o współdzieleniu informacji i współpracy między użytkownikami wewnątrz jednej firmy. W zależności od potrzeb, usługę można dowolnie skalować, dodając konta użytkowników, którzy mają pełną możliwość współdziałania w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. Taki klarowny przepływ informacji pozwala zwiększyć efektywność i zminimalizować dublowanie zadań przez różne osoby w zespole. Z eRecruiter mogą korzystać nie tylko przedstawiciele działu HR, ale także biznesu. Dla hiring managerów przewidziane zostały dwie ścieżki. Pierwsza to dostęp do oprogramowania do rekrutacji w odpowiedniej roli. Druga to możliwość opiniowania aplikacji poprzez karty kandydatów, które rekruterzy wysyłają z systemu prosto na skrzynkę e-mail managera.

Współpraca na linii rekruter – biznes może być bezpieczna, prosta i szybka, a przez to bardziej efektywna.

wysyłka profili kandydatów do menedżerów

Uzyskanie pomocy będzie trwało wiecznie, a może nie…

Dzięki temu, że oprogramowanie rekrutacyjne znajduje się u dostawcy, wszelkiego rodzaju problemy, które mogą się pojawić, są łatwiejsze do rozwiązania. Programiści firmy mają dostęp do wnętrza systemu u siebie, przez co mogą działać i pomagać bez zbędnej zwłoki. W przypadku kiedy byłaby potrzebna pomoc, użytkownik systemu do rekrutacji w każdej chwili może napisać na chacie lub zadzwonić do usługodawcy i zapytać o rozwiązanie.

Wybierając system ATS (oprogramowanie do rekrutacji) dla swojej firmy warto zwrócić uwagę również na ten aspekt. Jak ważne w pracy jest profesjonalne i szybkie wsparcie potwierdza Karolina Wilkołak, Koordynator ds. Rekrutacji w ITI Neovision:

Wsparcie całego procesu od momentu rozpoczęcia rekrutacji i pełna obsługa w trakcie niespodziewanych sytuacji jest niezwykle cenna. Kiedy prowadzimy rekrutacje na różne szczeble stanowisk, w wielu lokalizacjach i kiedy liczy się czas, wsparcie ze strony dostawcy systemu do rekrutacji jest bardzo ważne.

Oprogramowanie do rekrutacji w chmurze to prosty i bezpieczny sposób, aby usprawnić procesy rekrutacyjne w firmie. Dzięki temu efektywniej wykorzystasz swój czas, a prowadzone rekrutacje będą nie tylko bardziej profesjonalne, ale także skuteczne.

Chcesz wiedzieć, jak jeszcze technologia może wspierać proces rekrutacji  dlaczego warto z niej korzystać? Zapraszam Cię do przeczytania artykułów:

Katarzyna Trzaska

Katarzyna Trzaska

Marketing Team Leader