Strona główna Blog Jak to zrobić w eRecruiter #tagi – w eRecruiter baza kandydatów jest pod Twoją kontrolą

#tagi – w eRecruiter baza kandydatów jest pod Twoją kontrolą

Zastanawiasz się czasami jak oznaczyć kandydata, do którego chcesz wrócić w przyszłości? Już za chwilę poznasz na to pytanie odpowiedź!

eRecruiter umożliwia stworzenie bazy kandydatów w prosty i szybki sposób, wystarczy że zaczniesz używać tagów. Tagi to słowa kluczowe, znaczniki które można przypisywać do aplikacji kandydatów. Przypisany tag „wędruje” z kandydatem przez cały system, niezależnie od stanowiska na jakie zaaplikuje. Wszyscy rekruterzy będą widzieli przypisane tagi.

 

Tagujesz ⇒ zyskujesz:

wyróżnienie kandydata na liście aplikacji

# możliwość filtrowania kandydatów za pomocą tagów w całej bazie

bazę kandydatów, do której zawsze możesz wrócić

efektywniejszą pracę dzięki automatycznemu przypisywaniu tagów

Co tagujemy? Lokalizacje, konkretne umiejętności, charakter pracy, kompetencje techniczne, branże, z której pochodzi kandydat itp. Zależy nam na tym, aby potem móc skutecznie wyszukiwać kandydatów w bazie, dlatego zdecydowaliśmy, że kompetencje muszą być tutaj kluczowe. – Janina Tabernacka, Lider Działu Rekrutacji, ForManWay

Jakich tagów używać?

Rekruterzy używają tagów w systemie eRecruiter w przeróżny sposób. Każda firma może stworzyć swoją listę tagów, dopasowaną do potrzeb. Do najbardziej popularnych należą tagi związane:

 • ze znajomością języka obcego
  np. j. angielski – zaawansowany, j. chiński – komunikatywny
 • ze znajomością konkretnego systemu, języka programowania
  np. SAP, Symfonia, PHP, SQL, Java
 • z posiadanymi uprawnieniami
  np. uprawnienia – wózki widłowe, prawo jazdy kat. C+E
 • z doświadczeniem w konkretnej branży
  np. FMCG, budownictwo
 • z doświadczeniem na danym stanowisku
  np. Przedstawiciel handlowy, Kierownik budowy

 

Jak zacząć tagować?

Krok 1 – stwórz listę tagów

Wraz ze swoim zespołem zastanów się, jakie tagi będą dla Was przydatne. Stwórz listę tagów dla Waszej firmy, tak żeby były one spójne i jasne dla wszystkich. W ustawieniach systemu znajdziesz pełną listę tagów, która jest wprowadzona do systemu. Możesz ją przejrzeć, uporządkować i dodać nowe tagi.

Zgodnie z naszymi złożeniami tagi są wykorzystywane przy każdej rekrutacji. Zależało nam, aby ta funkcjonalność była dla nas maksymalnie użyteczna, dlatego zdecydowaliśmy się wspólnie z całym zespołem ułożyć listę tagów, które do dziś wykorzystujemy w ramach prowadzonych projektów rekrutacyjnych. Ze względu na powtarzalność części projektów, które realizujemy podzieliliśmy tagi na podkategorie i w ramach każdej podkategorii mamy od kilku do kilkunastu tagów. – Janina Tabernacka, Lider Działu Rekrutacji, ForManWay

 

Krok 2 – przypisz tag do kandydata

Podczas przeglądania aplikacji przypisz do niej wybrany tag. Tagi znajdziesz w panelu, który znajduje się po lewej stronie CV kandydata. Jeżeli chcesz dodać tag, kliknij w napis Dodaj pierwszy tag.

Zacznij wpisywać nazwę tagu, który chcesz dodać. System wyświetli listę tagów zawierających daną frazę.

Wybierz z listy tag, który chcesz dodać. Tag zostanie przypisany do kandydata i będzie się przy nim wyświetlał.

Jeżeli nie znajdziesz odpowiedniego tagu na liście, to dodaj go z widoku aplikacji. Wpisz nazwę tagu i wybierze przycisk TAB na klawiaturze. W ten sposób dodasz tag do kandydata oraz do listy tagów zdefiniowanych w Twoim systemie.

Krok 3 – wyszukaj kandydata

Wyszukaj kandydata za pomocą tagów, możesz to zrobić w danej rekrutacji lub w całej bazie kandydatów (zakładka „Moi Kandydaci”).

Wybierz filtr „Tagi” i zacznij wpisywać nazwę tagu, który chcesz wyszukać.

Wybierz z listy nazwę tagu. Lista kandydatów w czasie rzeczywistym zostanie zawężona tylko do tych osób, które mają przypisany wybrane kryterium.

 

Tagowanie w eRecruiter to prosta sprawa, ale to od Ciebie zależy, czy będziesz oznaczać kandydatów, aby mieć przejrzystą bazę. Wiemy, że masz dużo pracy – mamy dla Ciebie #trik, który ułatwi Twoją pracę.

Pozwól, że eRecruiter zrobi coś za Ciebie – tagowanie formularzy

eRecruiter może pomóc Ci w oznaczaniu kandydatów i sam przypisać odpowiedni tag. Wystarczy, że w formularzu zadasz odpowiednie pytanie i ustawisz tagowanie informacji, która Cię interesuje. System sam przypisze tag do kandydata, który odpowie na pytanie zgodnie z zaznaczonymi kryteriami – a Ty zdobędziesz cenny czas!

W naszej organizacji mamy mocno „otagowany” formularz do aplikacji spontanicznej. Dzięki temu kandydaci, którzy aplikowali do firmy w momencie, gdy nie było otwartej rekrutacji, byli możliwi do szybkiego odnalezienia w momencie, gdy konkretny proces się rozpoczynał. Zdarzało się również, że ustawiałam tagi z warunkami łączonymi (spełnienie wszystkich określonych wymagań łącznie było warunkiem pojawienia się tagu przy kandydacie). Co prawda ograniczało to potencjalną listę kandydatów na dane stanowisko, ale pozwalało na znalezienie „idealnej gwiazdy” wśród kandydatów w sposób natychmiastowy – Gabriela Suchomska, Kierownik Oddziału Ochrony Danych Osobowych w firmie ZRE Katowice S.A.

Jakie pytania warto tagować?

Otagować warto pytania jednokrotnego oraz wielokrotnego wyboru, które dotyczą tzw. twardych danych zawartych w CV, np. znajomości języka obcego, posiadanych certyfikatów, przebytych kursów i szkoleń, znajomości narzędzi IT, doświadczenia na konkretnym stanowisku lub w branży.

Jak to zrobić?

Jak ustawić tagowanie formularza pokażemy na przykładzie. Wyobraź sobie, że poszukujesz specjalisty ds. sprzedaży, który posiada prawo jazdy kat. B. W związku z tym w formularzu zadajesz pytanie Czy posiadasz prawo jazdy kat. B? z dwoma możliwymi odpowiedziami Tak oraz Nie. Chcesz aby do każdego kandydata, który odpowie Tak został automatycznie przypisany tag Prawo jazdy kat. B. Nic prostszego!

Podczas tworzenia formularza zwróć uwagę na sekcję, która znajduję się na samym dole strony – „Tagowanie formularza”, a następnie wybierz przycisk „Rozpocznij tagowanie”.

Wybierz z listy tag Prawo jazdy kat. B (lub dodaj tag Prawo jazdy kat B. używając przycisku „Dodaj nowy tag”), a następnie wybierz ikonę tagu przy pytaniu o prawo jazdy.

Zaznacz odpowiedź, która ma być tagowana, czyli w naszym przykładzie Tak i wybierz „Zapisz”.

Ostatni krok to kliknięcie „Zapisz” w sekcji „Tagowanie formularza”.

Efektem Twoich działań będzie automatyczne przypisanie tagu Prawo jazdy kat. B do każdego kandydata, który odpowie twierdząco na pytanie o prawo jazdy. Dzięki tagom możesz przeszukiwać kandydatów i szybko znajdować tych spełniających Twoje kryteria.

Jeżeli masz już gotowe formularze, a chcesz żeby eRecruiter przypisywał tagi za Ciebie, możesz w każdej chwili rozpocząć tagowanie formularza. Wystarczy, że przejdziesz do edycji formularza i otagujesz formularz zgodnie z powyższą instrukcją.

 

Zacznij korzystać z tagów i podziel się z nami swoją opinią 🙂

Zuzanna Wrzosińska

Zuzanna Wrzosińska

Training Consultant