Strona główna Blog ATS 7 błędów, których należy unikać podczas wideorozmowy

7 błędów, których należy unikać podczas wideorozmowy

błędy podczas wideo rozmowy

Często wyjeżdżasz na spotkania z kandydatami i brak Ci czasu na pozostałe zadania? Planujesz zaoszczędzić czas i obniżyć koszty rekrutacji przez zastosowanie w pracy narzędzia do spotkań online? Aby zrobić na kandydacie dobre wrażenie musisz wiedzieć, że oprócz samego narzędzia HR, potrzebna Ci będzie wiedza na temat tego co robić, a czego unikać podczas takich spotkań. Dzisiaj prezentujemy 7 najczęstszych błędów popełnianych w takcie rozmowy kwalifikacyjnej online z kandydatem:

1. Brak pytania o jakość połączenia w trakcie rozmowy rekrutacyjnej

Wideorozmowa się rozpoczęła, widzisz kandydata bardzo dobrze, jednak z jakiegoś powodu on ledwo Cię słyszy, a obraz jest zamazany. Jeśli z Twoich ust nie padnie pytanie o jakość jego połączenia, sam kandydat może nie odważyć się na zasugerowanie, że połączenie uniemożliwia komfortową rozmowę.

2. Źle dobrane miejsce lub nieprzygotowanie otoczenia do wideorozmowy

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na przeprowadzenie rozmowy w pracy, w domu, czy też w kawiarni, zadbaj o odpowiednie przygotowanie otoczenia, które będzie tłem spotkania online. Pamiętaj o wybraniu schludnego, jasnego pomieszczenia, w którym nie występuje pogłos. Nieuporządkowane, zbyt przestronne i zatłoczone miejsce może zaważyć na przebiegu całej rozmowy rekrutacyjnej.

3. Złe oświetlenie

Brak odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniu, które wybrałeś, tj. brak okna, ciemne ściany, przytłumione lub rażące światło powodują, że dla współrozmówcy Twoja postać może być albo ledwo widoczna, albo zbyt jasna. W takim przypadku Twoja mimika będzie na tyle niewyraźna, że kandydat odruchowo zacznie mrużyć oczy i zmieniać pozycję, by lepiej Cię dostrzec.

4. Nadmierna gestykulacja w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Z natury jesteś osobą ekspresyjną i energiczną? O ile podczas rozmowy twarzą w twarz Twoja energia może pozytywnie wpłynąć na rozmówcę i go ożywić, to w trakcie rozmowy online Twoje żywe gesty i szybkie zmiany pozycji ciała mogą być nawet męczące. Nawet niewielkie opóźnienia przekazu mogą wywołać efekt rozmazywania się postaci w ruchu. Pamiętajmy jednak, by nie popadać w skrajności. Widok rekrutera, który praktycznie się nie porusza, też może być dla kandydata nieprzyjemny, a nawet niepokojący 🙂

5. Skupianie wzroku na ekranie komputera

Widzisz kandydata na ekranie monitora – to prawda. Nie oznacza to jednak, że podczas gdy Ty patrzysz w jego oczy na ekranie, kandydat odnosi wrażenie kontaktu wzrokowego. W rzeczywistości to, co zobaczy, wygląda nieco inaczej. Skupiając wzrok na ekranie monitora współrozmówca zobaczy, że patrzysz w dół. Aby zachować „kontakt wzrokowy” z kandydatem, patrz prosto w kamerę.

6. Dotykanie twarzy i włosów

Wielu z nas posiada jakiś nawyk, jak np. dyskretne drapanie się po skroni, czy poprawianie grzywki. Podczas rozmowy online lepiej unikać takich gestów. Kandydat nie widzi bowiem całej Twojej sylwetki, a tylko część, i to na niej będzie się zatem skupiał. Wszelkie gesty, jakie wykonujesz ze zwiększoną częstotliwością, zostaną przez kandydata dostrzeżone podwójnie.

7. Brak uśmiechu

Uśmiech to ważny element każdej rozmowy, również tej online. Leonardo da Vinci powiedział: Najbardziej Ci do twarzy z uśmiechem. Siedząc przed komputerem, a nie przed żywym rozmówcą, możesz mieć poczucie mechaniczności rozmowy. Niech Cię to jednak nie zmyli – nie zapominaj o zachowaniu ludzkiego oblicza, zadbaj o komfort kandydata i obdarz go miłym uśmiechem.

Magdalena Derlukiewicz

Magdalena Derlukiewicz

Senior Marketing Specialist