Strona główna Blog Porady HR 7 sposobów na przyspieszenie rekrutacji i selekcji

7 sposobów na przyspieszenie rekrutacji i selekcji

przyspieszenie rekrutacji i selekcji

Profesjonalnie, ale krótko? Taki proces rekrutacyjny jest jak najbardziej możliwy. Mało tego, potrafi zakończyć się sukcesem! Rekrutowanie nie musi oznaczać ciężkiej i żmudnej pracy. Trzeba jednak umiejętnie dobierać metody i narzędzia – tak, aby rezygnując z czasochłonnych działań przy okazji „nie wylać dziecka z kąpielą”.

Aby rzetelnie ocenić kandydatów, często konieczne jest wieloetapowe przeprowadzanie rekrutacji. A to oznacza mnożące się terminy i dłuższe oczekiwanie na efekt. Nie zawsze jednak możemy sobie na to pozwolić, np. jeśli rekrutujemy przedstawicieli niszowych specjalizacji czy pracowników szczególnie cenionych na rynku (m.in. programiści, specjaliści ds. IT). Wówczas trzeba działać szybko, a jednocześnie efektywnie.

Zanim wybierzemy narzędzia…

– Po pierwsze należy upewnić się, że dysponujemy dokładnym i przemyślanym opisem stanowiska oraz że znamy odpowiedzi na każde pytania dotyczące kandydatów, np. do kogo raportuje poszukiwana osoba, jakie ma możliwości rozwoju, co wchodzi w skład oferty itd. To zaoszczędzi czas na „chodzenie” z każdym pytaniem od menedżera do kierownika – mówi Agnieszka Knoll, HR Manager w firmie Incessio. – Następnie trzeba ustalić z osobami współdecyzyjnymi etapy procesu rekrutacyjnego. Najlepiej planować spotkania w płynny sposób, a jeśli jest możliwość zrealizowania rozmów rekrutacyjnych z osobami współdecyzjnymi oraz decyzyjnymi podczas jednego dnia, tym więcej czasu zostanie zaoszczędzone.

Technologiczne (i nie tylko) przyspieszenie

Oto kilka sposobów na „odciążenie” rekrutera i usprawnienie procesów rekrutacyjnych.

1. Wywiad telefoniczny

Wbrew pozorom, kilkuminutowa rozmowa z kandydatem może przynieść nam wiele istotnych informacji. Przeprowadzając wywiad będziemy mogli rozpoznać np. jaka jest motywacja do pracy kandydata, jego wymagania i oczekiwania względem firmy.

2. Testy online

Pozwalają w szybki sposób ocenić poziom wiedzy i umiejętności kandydatów (np. znajomość języków obcych) oraz zweryfikować deklaracje składane w dokumentach aplikacyjnych.

3. Formularze aplikacyjne

Umiejętnie skonstruowany formularz może w prosty i szybki sposób przynieść nam informacje, których nie znajdziemy w CV. Dzięki nim nie tylko sprawdzimy, czy kandydat spełnia formalne wymogi, ale też poznamy jego preferencje i oczekiwania. W ten sposób zaoszczędzimy czas, przyspieszymy selekcję i umówimy się na rozmowę z kimś, kto faktycznie będzie zainteresowany ofertą.

4. Bazy kandydatów

– Sprawdzonym sposobem na przyśpieszenie rekrutacji i selekcji jest stworzenie rzetelnie opisanej bazy kandydatów zaleca Ewelina Knol, Kierownik ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Meritum Banku.

Dzięki takiej bazie podtrzymujemy stały kontakt z osobami, których profil jest interesujący z perspektywy oceny kwalifikacji przez pracodawcę. Nierzadko nie jest potrzebna publikacja nowego ogłoszenia i otwierania procesu rekrutacyjnego – wystarczy jedynie kontakt telefoniczny z potencjalnym kandydatem na dane stanowisko. Takie działania pozytywnie oceniają także kandydaci, gdyż organizacja w pierwszej kolejności informuje o nowych wakatach tych, którzy są zainteresowani podtrzymaniem z nią relacji. W przypadku braku stosowania takich praktyk, kandydaci nie wracają już tak chętnie. Utrzymywanie ciągłego kontaktu pozwala więc w znaczny sposób skrócić proces rekrutacji.

5. Referencje telefoniczne lub papierowe

Opinie uzyskane od osób z otoczenia kandydata możemy porównać z deklaracjami składanymi w CV. Można potraktować je jako uzupełnienie niezbędnych informacji i źródło wiedzy, do którego dotarcie nie zajmie nam dużo czasu.

6. Decision meeting

Najczęstszym powodem przedłużania się procesów rekrutacyjnych jest brak decyzji. W takiej sytuacji proponuję wdrożenie w firmie tzw. „decision meeting” na którym osoby współdecyzyjne oraz decyzyjne omawiają rekrutowane kandydatury. Takie spotkanie przynosi wiele korzyści, usprawnia proces rekrutacyjny. Możemy dowiedzieć się czy przedstawione kandydatury spełniają oczekiwania, wiemy dokładnie co się dzieje i jakie problemy występują oraz jak je rozwiązać – mówi Agnieszka Knoll.

Katarzyna Klimek-Michno

PS Chcesz przyspieszyć procesy rekrutacyjne w Twojej firmie? Sprawdź, jakie możliwości oferuje w tym zakresie eRecruiter. Przetestuj go za darmo!