Strona główna Blog ATS Wirtualna rekrutacja, czyli jak technologia wspiera proces rekrutacji

Wirtualna rekrutacja, czyli jak technologia wspiera proces rekrutacji

wirtualna rekrutacja, narzędzia do rekrutacji

Czy można rekrutować bez wspierania się nowoczesnymi narzędziami rekrutacyjnymi? Oczywiście, że tak. Pytanie tylko brzmi: po co?

Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że rozmaite programy i aplikacje online nie tylko pomagają w wykonywaniu wielu czynności, ale mają też przełożenie na oszczędność czasu.

Które narzędzia rekrutacyjne warto wybrać?

Wachlarz dostępnych narzędzi rekrutacyjnych i programów dla HR-owców jest szeroki. Nie znaczy to wcale, że trzeba stosować wszystkie. Warto wybierać te, które wspierają kluczowe zadania. Jest jeszcze jeden powód, dlaczego warto podążać za nowoczesnymi technologiami. Korzystając z dobrodziejstw technologicznych będziesz bliżej Twoich kandydatów, którzy coraz więcej czasu są online. Zdobędziesz też nowe kanały, aby docierać do talentów i się z nimi komunikować, a także przyciągnąć ich uwagę.

Internety robię…

– takimi słowami zaczyna się piosenka-przebój osób zawodowo zajmujących się rozwiązaniami dostępnymi online. Jak więc te „Internety” wykorzystać w procesie rekrutacji i selekcji? Przejrzyjmy rozwiązania, które wspierają i będą wspierać rekruterów w ich codziennej pracy:

1. Strona Kariera

Tradycyjne statyczne zakładki na www firm przechodzą do historii. Coraz częściej, aby zatrzymać kandydata na stronie, stosowane są rozmaite zabiegi, takie jak możliwość pozostawienia aplikacji spontanicznej, zintegrowanie zakładki Kariera z systemem do rekrutacji online (przekierowanie z oferty pracy do formularza aplikacyjnego), film Employer-Brandingowy, infografika pokazująca jak wygląda proces rekrutacji w Twojej firmie.

2. Wideorozmowa

Trend, który na świecie od dawna robi furorę, a w czasach pandemii koronawirusa zdobył także względy polskich rekruterów. To narzędzie HR pozwala na przeprowadzenie spotkania rekrutacyjnego z kandydatem online. Bez zbędnych dojazdów, kosztów poniesionych na delegację i bez ryzyka, że zmarnowało się czas, kiedy kandydat się nie pojawił. To narzędzie do rekrutacji dostosowywane jest oczywiście do konkretnego etapu rekrutacji i poziomu stanowiska, na które prowadzi się nabór. Choć jeszcze niedawno uważano, że nie zastąpi spotkania twarzą w twarz i zwykle korzystano z tej funkcji na pierwszym etapie selekcji, to czas lockdownu pokazał, że spotkanie online jest skuteczną i bezpieczną alternatywą dla rozmów na żywo.

3. System ATS

Systemy elektronicznego wspomagania rekrutacji pojawiły się w Polsce kilka lat temu i szturmem zdobyły serca rekruterów. Wspierają w zbieraniu i selekcji aplikacji, pomagają w tworzeniu formularzy aplikacyjnych, tworzą bazę kandydatów, wspomagają komunikację z nimi. Z dumą możemy się pochwalić, że eRecruiter jest najczęściej wykorzystywanym narzędziem rekrutacyjnym tego rodzaju w Polsce! I cały czas się rozwijamy, specjalnie dla Was 🙂

4. Grywalizacja

Jeden z elementów, który pozwoli Ci na przyciągnięcie do projektu rekrutacyjnego talentów. Spraw, by kandydat potraktował aplikację na Twoje ogłoszenie jako wyzwanie. Możesz do tego wykorzystać dedykowaną apkę, rozbudowany formularz, specjalny landing page. Kandydat, aby zaaplikować, będzie musiał wykazać się pewną wiedzą i umiejętnościami. Nawet, jeśli aktualnie jego kompetencje nie są wystarczające, aby przejść do kolejnego etapu selekcji, z pewnością zapamięta taką rekrutację, a razem z nią Twoją firmę. I przypomni sobie o tym być może za kilka lat, kiedy będzie już specjalistą, którego potrzebujesz.

5. Mobile

Nie ma się co oszukiwać: świat zmierza w kierunku, kiedy słynne powiedzenie Hamleta będziemy mogli przetransponować na „To be mobile or not to be at all?” 🙂 Oczywiście nie ma co przesadzać, jednak warto podążać za tym trendem. Twoim kandydatom aplikacje mobilne towarzyszą już w coraz częstszych momentach dnia. Skoro mogą wysłać kwiaty mamie podczas jazdy tramwajem, to oczekują, że będą mogli też zaaplikować na Twoją ofertę pracy ze swojego tabletu lub smartfona. Mobilna rekrutacja staje się powoli rzeczywistością. Jednak nie musisz się martwić, jak to zrobić. Dopytaj swojego dostawcę oprogramowania do rekrutacji online, jakie możliwości w tym zakresie oferuje. Chcąc docierać do kandydatów młodego pokolenia, korzystanie z narzędzia do rekrutacji pracowników, które posiada udogodnienia dla użytkowników mobile, jest na wagę złota.

PS Sprawdź, jak z eRecruiter możesz sprawnie monitorować skuteczność i efektywność publikacji ogłoszeń w różnych źródłach. Przekonaj się o tym podczas prezentacji systemu już dziś!

Paweł Brzozowski

Paweł Brzozowski

Senior Customer Success Manager, eRecruiter