Strona główna Blog Przyjazna Rekrutacja Wirtualna rekrutacja, czyli jak technologia wspiera proces rekrutacji

Wirtualna rekrutacja, czyli jak technologia wspiera proces rekrutacji

wirtualna rekrutacja

Czy można rekrutować bez wspierania się nowoczesnymi narzędziami HR? Oczywiście, że tak. Pytanie tylko brzmi: po co?

Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że rozmaite programy i aplikacje online nie tylko pomagają w wykonywaniu wielu czynności, ale mają też przełożenie na oszczędność czasu. Wachlarz dostępnych narzędzi, także tych dla HR-owców, jest szeroki. Nie znaczy to wcale, że wszystkie je trzeba stosować. Warto wybierać te, które wspierają kluczowe zadania. Jest jeszcze jeden powód, dlaczego warto podążać za nowoczesnymi technologiami – będziesz po prostu bliżej Twoich kandydatów, którzy coraz więcej czasu spędzają w wirtualnym świecie. Zdobędziesz też nowe kanały, aby docierać do talentów i się z nimi komunikować, a także przyciągnąć ich uwagę.

Internety robię…

– takimi słowami zaczyna się piosenka-przebój osób zawodowo zajmujących się rozwiązaniami dostępnymi online. Jak więc te „Internety” wykorzystać w procesie rekrutacji i selekcji? Przejrzyjmy rozwiązania, które wspierają i będą wspierać rekruterów w ich codziennej pracy:

1. Strona Kariera

Tradycyjne zakładki na www firm przechodzą powoli do historii. Coraz częściej, aby zatrzymać kandydata na stronie, stosowane są rozmaite zabiegi, takie jak możliwość pozostawienia aplikacji spontanicznej, zintegrowanie zakładki Kariera z systemem do rekrutacji online (przekierowanie z oferty pracy do formularza aplikacyjnego), film Employer-Brandingowy, infografika pokazująca jak wygląda proces rekrutacji w Twojej firmie.

2. Wideorozmowa

Trend, który na świecie robi furorę, u nas dopiero zaczyna zdobywać względy rekruterów. To narzędzie HR pozwala na przeprowadzenie spotkania rekrutacyjnego z kandydatem online. Bez zbędnych dojazdów, kosztów poniesionych na delegację i bez ryzyka, że zmarnowało się czas, kiedy kandydat się nie pojawił. To rozwiązanie dostosowywane jest oczywiście do etapu rekrutacji i poziomu stanowiska, na które prowadzi się nabór. Nie zastąpi spotkania twarzą w twarz, jednak na pierwszym etapie selekcji jest wystarczające.

3. System ATS

Systemy elektronicznego wspomagania rekrutacji pojawiły się w Polsce kilka lat temu i szturmem zdobyły serca rekruterów. Wspomagają w zbieraniu i selekcji aplikacji, pomagają w tworzeniu formularzy aplikacyjnych, tworzą bazę kandydatów, wspomagają komunikację z nimi. Z dumą możemy się pochwalić, że eRecruiter jest najczęściej wykorzystywanym narzędziem rekrutacyjnym tego rodzaju w Polsce! I cały czas się rozwijamy, specjalnie dla Was 🙂

4. Grywalizacja

Jeden z elementów, który pozwoli Ci na przyciągnięcie do projektu rekrutacyjnego talentów. Spraw, by aplikację na Twoje ogłoszenie kandydat potraktował jako wyzwanie. Możesz do tego wykorzystać dedykowaną apkę, rozbudowany formularz, specjalny landing page. Kandydat, aby zaaplikować, będzie musiał wykazać się pewną wiedzą i umiejętnościami. Nawet, jeśli aktualnie jego kompetencje nie są wystarczające, aby przejść do kolejnego etapu selekcji, z pewnością zapamięta taką rekrutację, a razem z nią Twoją firmę. I przypomni sobie o tym być może za kilka lat, kiedy będzie już specjalistą, którego potrzebujesz.

5. Mobile

Nie ma się co oszukiwać: świat zmierza w kierunku, kiedy słynne powiedzenie Hamleta będziemy mogli przetransponować na „To be mobile or not to be at all?” 🙂 Oczywiście nie ma co przesadzać, jednak warto podążać za tym trendem. Twoim kandydatom aplikacje mobilne towarzyszą już w coraz częstszych momentach dnia. Skoro mogą wysłać kwiaty mamie podczas jazdy tramwajem, to oczekują, że będą mogli też zaaplikować na Twoją ofertę pracy ze swojego tabletu lub smartfona. Mobilna rekrutacja staje się powoli rzeczywistością. Jednak nie musisz się martwić, jak to zrobić. Dopytaj swojego dostawcę oprogramowania do rekrutacji online, jakie możliwości w tym zakresie oferuje.

PS Sprawdź, jak z eRecruiter możesz sprawnie monitorować skuteczność i efektywność publikacji ogłoszeń w różnych źródłach. Przekonaj się o tym podczas bezpłatnego testu systemu już dziś!

Paweł Brzozowski

Paweł Brzozowski

Konsultant ds. Projektów, eRecruiter