Strona główna Blog Candidate Experience Jak speed recruiting i program onboardingu „Welcome to DSV!” pozwoliły odpowiedzieć na potrzeby kandydatów?

Jak speed recruiting i program onboardingu „Welcome to DSV!” pozwoliły odpowiedzieć na potrzeby kandydatów?

potrzeby kandydatów

W ostatnich latach zarówno pracodawcy, jak i kandydaci zyskali dużą świadomość w zakresie działań candidate experience, stosowanych praktyk i wzajemnych oczekiwań. Zwyczajna troska o kandydata w procesie rekrutacji, jak miła atmosfera podczas rozmowy oraz kontakt na każdym etapie procesu, mogą nie wystarczyć, by zbudować pozycję firmy, dla której ważne są wysokie standardy rekrutacji i pozytywna opinia na rynku. Doskonale wie o tym zespół rekrutacyjny firmy DSV International Shared Services, dlatego oprócz standardowego dbania o kandydatów w prowadzonych przez siebie rekrutacjach, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom grup docelowych, zaskakując ich niespotykanym dotąd podejściem do rekrutacji. O tym, czym jest speed recruiting i dlaczego DSV zdecydowało się dołączyć do Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji, opowiedziała nam Maria Zemła, Recruitment Team Leader w DSV ISS.

Jakiś czas temu dołączyli Państwo do Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji. Co skłoniło Państwa do przystąpienia do tej inicjatywy?

DSV ISS dynamicznie się rozwija. Każdego miesiąca zatrudniamy nawet do 50 nowych osób. W tym roku, w związku z nowymi procesami i projektami, będziemy też tworzyć kolejne nowe stanowiska, a nawet zespoły. Będziemy także jeszcze bardziej niż dotychczas widoczni na portalach rekrutacyjnych. Obszar rekrutacji jest dla naszej firmy szczególnie ważny. Pamiętamy o tym w codziennej pracy, a na wszystkich etapach procesu dbamy o komfort i dobre samopoczucie kandydatów. Wyznacznikiem sukcesu jest dla nas nie tylko liczba zatrudnionych osób, ale też tzw. positive candidate exprience. Dołączyliśmy do Koalicji, ponieważ jej cele są nam bardzo bliskie i zgodne z naszą codzienną praktyką.

Czy w DSV ISS wypracowane zostały nadrzędne wartości, którymi kierują się Państwo w kontakcie z kandydatami?

Tak. Kluczowe aspekty prowadzonych przez nas rekrutacji to otwartość, szacunek i przyjazne nastawienie do wszystkich uczestników procesu. Priorytetem jest także bezpieczeństwo danych. Wszystkim aplikującym gwarantujemy pełną poufność. Nie tylko po to, by nasze działania były zgodne z prawem, ale także po to, by zbudować z kandydatami relację opartą na zaufaniu.

Bezpieczeństwo danych jest rzeczywiście niezwykle istotne. Szczególnie w kontekście nadchodzących zmian prawa. Czy  wykorzystują Państwo narzędzia, które wspierają rekrutrów w codziennych działaniach?

Oczywiście, korzystamy z systemu do zarządzania rekrutacjami eRecruiter. Poza faktem, że system zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych naszych kandydatów, to sama możliwość wygodnego aplikowania online dzięki formularzom aplikacyjnym jest plusem dla kandydatów i pomaga wywrzeć na nich dobre pierwsze wrażenie. Naszym rekruterom system umożliwia sprawną pracę i zarządzanie aplikacjami, a także sprawdzanie efektywności naszych działań, co również przekłada się na jakość całego procesu rekrutacji. Dzięki formularzom aplikacyjnym pozyskujemy również dodatkowe informacje, jak np. źródło wiedzy o naszej firmie i prowadzonych rekrutacjach – bardzo cenne z punktu widzenia employer brandingu.

Wymieniła Pani troskę o samopoczucie kandydatów, jako rzecz dla Państwa niezwykle ważną. Czy stosują Państwo konkretne działania, aby aplikujący czuli się dobrze i byli zadowoleni z udziału w procesie rekrutacji?

Każdego z kandydatów traktujemy indywidualnie. Zdajemy sobie sprawę, że studenci, absolwenci, czy osoby u progu kariery zawodowej nie mają wielu lat doświadczenia i często również sprecyzowanego planu rozwoju kariery. To zupełnie normalne. Staramy się dopasować kandydatów do pracy, w której naprawdę się sprawdzą i którą polubią.

 

Na początku procesu rekrutacji, a dokładnie na początku rozmów, udzielamy wszystkim kandydatom informacji na temat stanowiska, zespołu i naszej firmy. Zachęcamy do zadawania pytań na temat DSV oraz naszej branży i chętnie odpowiadamy nawet na te najbardziej zaskakujące. Dzięki temu kandydaci mogą sami trafniej ocenić, czy nasza firma jako pracodawca im odpowiada.

 

Oczywiście wszystkich aplikujących traktujemy z szacunkiem, a podczas spotkań staramy się tworzyć otwartą i przyjazną atmosferę. Wszystkim, którzy wzięli udział w rozmowach rekrutacyjnych, udzielamy konstruktywnej informacji zwrotnej. Tych, którzy nie odnieśli sukcesu w danym procesie rekrutacyjnym, zachęcamy do ponownego aplikowania na inne stanowiska.

 

Ostatnim etapem rekrutacji zewnętrznych jest u nas procesu onboardingu, który w DSV ISS przybiera wyjątkową formę „Welcome to DSV”. Ostatnio w odpowiedzi na potrzeby konkretnej grupy kandydatów, wdrożyliśmy całkiem nową formę rekrutacji pracowników, tzw. „Speed recruiting”.

Wspomniała Pani o nowej formie rekrutacji pracowników. Czym jest „Speed recruiting” i skąd wziął się pomysł na takie podejście do rekrutacji?

Sesja „Speed recruiting” jest nowym elementem naszej rekrutacji. Organizujemy ją dla osób zainteresowanych obszarem finansowym. Podczas eventu „Speed up your career” kandydaci poznają firmę, spotykają się z rekruterami i liderami, wykonują niezbędne zadania i odbywają krótką rozmowę rekrutacyjną. Przechodzą więc wszystkie najważniejsze etapy rekrutacji w zaledwie kilka godzin. Nie tylko oszczędzają czas, ale mają też możliwość zorientować się, jaka atmosfera panuje w naszej firmie, poznać przedstawicieli różnych zespołów, czy napić się kawy z zespołem HR. Informacje zwrotne na temat wyniku rekrutacji przekazujemy uczestnikom eventu już następnego dnia. Event pozwala nam szybko, efektywnie rekrutować, równocześnie budując pozytywny wizerunek naszej firmy.

Jak oceniają Państwo skuteczność tej innowacyjnej formy szybkiej rekrutacji? Czy przyniosła oczekiwane przez Państwa rezultaty?

Podczas dwóch eventów typu „Speed recruiting”, a więc w ciągu kilku godzin, udało nam się zrekrutować do naszych zespołów finansowych blisko 20 osób. Nie zapomnieliśmy też o dobrej atmosferze, informacjach o firmie, uczestnicy wzięli też udział w „Process walk”. Dbamy o to, by te eventy były również naszą wizytówką i mogę śmiało stwierdzić, że odnosimy na tym polu sukcesy. Otrzymaliśmy pozytywny feedback od uczestników, widzimy też ich zaangażowanie podczas wydarzeń. Mamy nadzieję, że eventy są ciekawym, wartościowym merytorycznie i miłym doświadczeniem dla wszystkich uczestników, niezależnie od wyniku rekrutacji.

Chciałabym jeszcze zapytać o „Welcome to DSV”. Jak przebiega proces onboardingu i dlaczego z Państwa punktu widzenia jest on istotny dla oceny całokształtu procesu rekrutacji?

Program onboardingu jest przez nas traktowany jako ostatni, ale bardzo ważny etap rekrutacji do firmy. Nasi nowi pracownicy najpierw biorą udział w dniu wypełnionym prezentacjami o firmie. Przez następne tygodnie wdrażają się do pracy przy wsparciu Buddiego – koleżanki lub kolegi z zespołu. Otrzymują regularny feedback od przełożonego, a sam proces wdrożenia mogą ocenić w ramach anonimowej ankiety online. Dzięki temu możemy doskonalić cały proces. Celem Programu „Welcome to DSV!” jest zapewnienie wszystkim pracownikom efektywnego wdrożenia, które równocześnie będzie dla nich pozytywnym i ciekawym doświadczeniem. Dzięki temu nowo zatrudnione osoby czują się pewniej, bezpieczniej, a także w krótszym czasie odnajdują się w swojej nowej roli i w nowej organizacji. Zyskujemy też większą pewność, że pracownik pozostanie z nami na dłużej. Dopiero wtedy możemy powiedzieć, że proces rekrutacji został zakończony sukcesem.

Czy zauważają Państwo pozytywne efekty tych niestandardowych działań?

Program „Welcome to DSV!” już przynosi pierwsze pozytywne rezultaty – znacznie zwiększył się odsetek osób, które zapoznają się z kursami e-learningowymi dla nowych pracowników, zbieramy też pozytywne opinie dotyczące pierwszego dnia szkoleniowego w nowej odsłonie. Wkrótce będziemy mogli przeanalizować wyniki anonimowej ankiety i porównać je z wynikami sprzed zmian. Czekamy na ten moment z niecierpliwością. W tym miesiącu rozpoczynamy też dodatkowe szkolenia dla Menedżerów Zatrudniających i Team Leaderów, dotyczące programu „Welcome to DSV!”. Będzie to też okazja do zbierania dodatkowego feedbacku od pracowników zaangażowanych w proces zatrudniania i wdrażania.

Stosowane przez Państwa metody rekrutacji i wdrożenia nowych pracowników oraz samo podejście do prowadzenia procesów rekrutacyjnych są godne naśladowania. Cieszymy się, że dołączyli Państwo do grona członków Koalicji na rzecz Przyjaznej Rekrutacji. Dziękuję za rozmowę!

Katarzyna Trzaska

Katarzyna Trzaska

Senior Digital Marketing Specialist