Strona główna Blog Candidate Experience Kierownik liniowy – sprzymierzeniec czy „hamulcowy” skutecznej rekrutacji?

Kierownik liniowy – sprzymierzeniec czy „hamulcowy” skutecznej rekrutacji?

skuteczna rekrutacja

Setki aplikacji do weryfikacji (a systemu do rekrutacji brak), zirytowani kandydaci oczekujący już trzeci tydzień na odpowiedź, a do tego jeszcze niezbyt udana współpraca z kierownikami liniowymi – to scenariusz jak najbardziej realny w wielu polskich działach HR. O ile te dwa pierwsze problemy można szybko i skutecznie rozwiązać wdrażając ATS, o tyle współpraca z kierownikami liniowymi wymaga większego zaangażowania, a przede wszystkim dobrej komunikacji.

Jak się bowiem okazuje, menedżerowie biorący udział w rekrutacji czasem nie są po prostu informowani o kluczowych wytycznych dotyczących przebiegu tego procesu. Na przykład, jak wynika z sondy przeprowadzonej ostatnio podczas spotkania członków Koalicji na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji, tylko 4 na 10 rekruterów powiadomiło kierowników liniowych, biorących udział w rekrutacji i selekcji personelu o przystąpieniu do tej inicjatywy. Częściej o tym, że będą realizować zasady przyjaznej rekrutacji i na czym one polegają HR-owcy informowali na przykład zarząd.

Jak istotne jest prowadzenie bieżącej komunikacji pomiędzy działem HR a menedżerami świadczy też to, że blisko połowa przepytanych specjalistów HR przyznała, że kierownicy liniowi chętnie stosują się do zasad Candidate Experience, ale nie zawsze o nich pamiętają. Zapewne nie działo by się tak, gdyby rekruterzy albo/i osoba odpowiedzialna za komunikację wewnętrzną zadbali o to, aby zabieganym kierownikom liniowym raz na jakiś czas przypomnieć o tym, jaką procedurę rekrutacji pracowników przyjęto w organizacji.

kierownicy liniowi w rekrutacji

W tym celu rekruter może wykorzystać stosowany na co dzień w pracy software rekrutacyjny. Nadanie dostępu do niego kierownikowi liniowemu da mu poczucie większego zaangażowania w proces rekrutacji w firmie, a pracownikowi działu HR zapewni lepszy przepływ informacji, również tych dotyczących stosowanych praktyk rekrutacyjnych. To bardzo wygodne i efektywne rozwiązanie szczególnie. Kierownicy liniowi mając stały dostęp do informacji o kandydacie i planowanych rozmowach rekrutacyjnych, będą również pamiętać, o tym, że powinni w określonym terminie się do nich odezwać.

Jak mówi Urszula Pałdyna, HR Business Partner w Grupie Pracuj, model współpracy z wykorzystaniem takiego narzędzia HR może być różny, mniej lub bardziej angażujący menadżera, ale warto zadbać o to, aby przedstawić mu korzyści z udziału w procesie rekrutacji oraz określić jego rolę i ustalić zasady takiego współdziałania.

Koniecznie trzeba mu też uświadomić, że jako osoba biorąca udział w rozmowach kwalifikacyjnych ma wpływ na to, jak firma będzie postrzegana przez kandydata, z jakim wrażeniem opuści mury naszej firmy i czy będzie chciał kontynuować rozmowy – dodaje.

Więcej informacji na temat współpracy z kierownikami liniowymi znajdziesz w naszym e-booku „Skuteczna komunikacja drogą do sukcesu w rekrutacji”.

PS. Kierownicy liniowi mogą być sprzymierzeńcami przyjaznej i skutecznej rekrutacji. Sprawdź, jak eRecruiter pomaga angażować ich w procesy rekrutacyjne. Odbierz swój bezpłatny dostęp do systemu.