Strona główna Blog Porady HR Rekrutacje w branży motoryzacyjnej – jak to robić efektywnie?

Rekrutacje w branży motoryzacyjnej – jak to robić efektywnie?

rekrutacje w branży motoryzacyjnej

Branża motoryzacyjna to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. W związku z tym zapotrzebowanie na personel rośnie, a firmy uruchamiają setki nowych rekrutacji.
W przypadku Exact Systems, firmy kontrolującej jakość części samochodowych, mowa nawet o tysiącach rekrutacji rocznie. Czy przy takiej liczbie prowadzonych projektów da się osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, a przy tym dbać o candidate experience?

– Owszem – mówi Dariusz Dengusiak, dyrektor operacyjny Exact Systems. – Z pewnością byłoby to trudniejsze bez wsparcia nowoczesnych technologii, takich jak platforma do rekrutacji.

Jak rekrutować efektywnie w tej branży? Poznaj rady specjalistów z Exact Systems.

1. Sprawnie zarządzaj procesem

Dziennie firma Exact Systems deleguje do pracy ponad 5000 kontrolerów jakości. W firmie rocznie ponad 60 osób przeprowadza kilka tysięcy procesów rekrutacyjnych. Projekty te w samej Polsce obejmują aż 13 województw i 95 miast. W związku z tym tradycyjne narzędzia pracy takie jak email czy Excel, nie są wystarczające. Dlatego przedstawiciele Exact Systems postawili na elektroniczne wsparcie rekrutacji w postaci systemu eRecruiter.

Lista korzyści, jakie przynosi nam platforma rekrutacyjna eRecruiter, jest długa, a najważniejsze z nich to: uporządkowany zbiór informacji na temat kandydatów, wpływający na skrócenie czasu rekrutacji oraz zgromadzenie wszystkich aplikacji w jednej bazie dzięki czemu m.in. skrzynki e-mail osób zajmujących się rekrutacją są odciążone. Dodatkowo efektywność procesu rekrutacji jest podnoszona dzięki możliwości stałego monitorowania etapów rekrutacji, ich skuteczności, źródeł pozyskiwania największej liczby kandydatów oraz szybkiego generowania wartościowych raportów – mówi Dariusz Dengusiak.

 2. Dbaj o informację zwrotną na każdym etapie

Firma postanowiła wdrożyć kilka zmian dzięki którym przyciągnie wartościowych kandydatów i zostanie pozytywnie zapamiętana. Exact Systems dołączył do Koalicji na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji, a kontakt z potencjalnym pracownikiem utrzymuje na każdym etapie rekrutacji.

– Po otrzymaniu aplikacji, do każdego kandydata wysyłamy maila zwrotnego z podziękowaniami za udział w rekrutacji i informacją na temat kolejnych kroków. Na taką wiadomość może liczyć każda osoba aplikująca do naszej firmy po każdym z etapów rekrutacji, w którym wzięła udział – bez względu na to czy była to rozmowa telefoniczna czy spotkanie rekrutacyjne. Dzięki eRecruiter przygotowanie takich odpowiedzi nie jest wcale czasochłonne, co z punktu widzenia efektywności procesu jest bardzo istotne. Informacje zwrotne stanowią natomiast dużą wartość dodaną dla kandydatów, którzy czują, że dostają od firmy komplet niezbędnych informacji – ocenia przedstawiciel Exact Systems.

 3. Wychodź poza schematy

Firma postanowiła także wyjść poza standardowe formy komunikacji – Exact Systems uruchomił na swojej stronie internetowej usługę LiveChat, przy pomocy którego kandydat zainteresowany pracą może szybko, w czasie rzeczywistym i bez wychodzenia z domu, otrzymać szczegóły ofert współpracy w interesującym go mieście.

exact systems

Innym narzędziem, które wspiera nabór kontrolerów jakości w Exact Systems, jest platforma e-learningowa. Jest to narzędzie skierowane do przyszłych współpracowników firmy, za pomocą którego realizowane są m.in. testy weryfikujące kompetencje pożądane na stanowisku kontrolera jakości (dokładność, sumienność, postępowanie zgodnie z instrukcją i procedurami, dobry wzrok, powtarzalność podejmowanych decyzji) – zgodnie z obowiązującymi w spółce standardami.

Oprócz wsparcia dla procesu rekrutacji platforma e-learningowa zapewnia kontrolerom jakości szkolenia on-line, które wdrażają w standardy działania firmy i obowiązujące procedury, przygotowują do przyszłej pracy oraz wspierają rozwój kompetencji – co pozwala Exact Systems na świadczenie Klientom firmy usług na coraz wyższym poziomie – zaznacza Dariusz Dengusiak.

Kolejnym projektem firmy jest Szkoła Jakości – w jej ramach firma proponuje uczestnikom wachlarz bezpłatnych szkoleń z metod i technologii wykorzystywanych w kontroli jakości w zakładach produkcyjnych jak również autoprezentacji, sprzedaży czy marketingu. Rozwinięciem tej idei jest współpraca grupy z uczelniami – firma, oprócz wykwalifikowanych pracowników poszukuje także kandydatów bez doświadczenia i osób uczących się, dlatego rokrocznie organizuje profesjonalny program stażowy, przygotowujący młode osoby do zdobycia doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji na stanowisku kontrolera jakości, inżyniera jakości, koordynatora czy specjalisty ds. obsługi Klienta.

Rekrutacje w branży motoryzacyjnej nie są prostymi projektami, zwłaszcza, gdy są prowadzone w sposób ciągły, jak w Exact Systems. W związku z dużym popytem na personel oraz dużą dynamiką zamówień od producentów motoryzacyjnych w Exact Systems doświadczenia kandydata, związane z rekrutacją, stają się równie ważne, co efektywność prowadzonego projektu. Odpowiednio zastosowane narzędzia do rekrutacji, które częściowo automatyzują proces, nie zastąpią oczywiście pomysłowości rekruterów, ale mogą znacznie poprawić komfort pracy przy prowadzeniu projektów rekrutacyjnych w tak wymagającej branży jak automotive.

 

Exact Systems S.A. jest liderem w branży kontroli jakości samochodów i części do nich w Polsce i jedną z największych firm w branży w Europie. Klientami firmy są nie tylko zakłady produkujące samochody i części, ale również producenci sprzętu AGD i sprzętu elektronicznego. Firma świadczy swoje usługi dla Klientów na terenie Polski, Rosji, Niemiec, Czech, Słowacji, Rumunii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Węgier, Belgii, Holandii oraz Chin. Codziennie do pracy firma deleguje ponad 5 tys. kontrolerów jakości.

Agnieszka Borkowska

Agnieszka Borkowska

Content Marketing Specialist