Strona główna Blog ATS Narzędzia HR – skuteczny lek na przedświąteczną gorączkę

Narzędzia HR – skuteczny lek na przedświąteczną gorączkę

narzędzia hr

Koniec roku to dla wielu rekruterów okres intensywnej i wzmożonej pracy. Zamykanie projektów rekrutacyjnych. Poszukiwanie kandydatów, którzy potrzebni są na już i koniecznie trzeba zdążyć z rekrutacją jeszcze przed świętami. Grudzień wypełniają rozmaite bieżące obowiązki, a na horyzoncie pojawiają się już plany na najbliższe miesiące. Na szczęście są sposoby, aby usprawnić codzienne działania.

Oto kilka przykładowych narzędzi HR, które są przydatne nie tylko w „gorących” miesiącach i od święta, ale również na co dzień:

1. Rekrutacje online

Jeśli Twój przedświąteczny grafik pęka w szwach, a dodatkowo kandydaci chcieliby usłyszeć konkretne decyzje jeszcze przed końcem roku – możesz przeprowadzić rozmowy z aplikującymi z wykorzystaniem spotkań online. Zaoszczędzisz w ten sposób cenne godziny, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości procesów rekrutacyjnych. Poznasz motywację kandydata, ale też jego oczekiwania, np. finansowe. Natomiast kandydat zyska szansę bliższego poznania oferty Twojej firmy.

2. Własna baza CV zawierająca notatki i opisy

Jeżeli zadbasz o systematyczne gromadzenie dokumentów aplikacyjnych i budowanie bazy CV, to z pewnością dużo łatwiej odnajdziesz się w sytuacjach wzmożonej pracy i piętrzących się projektów. Posiadanie bazy elektronicznej zamiast stosu papierów i segregatorów pomoże Ci zachować porządek. W ferworze obowiązków mogą Ci też umknąć ważne informacje dotyczące Twoich kandydatów. Dobrze jest więc w jednym miejscu gromadzić notatki ze spotkań rekrutacyjnych, oznaczać kandydatów i nadawać im oceny, które widoczne będą również dla współprowadzących projekt rekrutacyjny. Etap preselekcji kandydatów z bazy będzie wówczas przyspieszony, a zapisane notatki i dodatkowe informacje sprawią, że w ferworze zadań, żaden ważny szczegół nie umknie Twojej uwadze.

3. Aplikacje mobilne

Niektóre narzędzia HR dostępne są obecnie w wersji mobilnej, np. eRecruiter. Korzystając z nich możesz mieć dostęp do aplikacji kandydatów w każdej wolnej chwili, np. podczas podróży służbowej, czy w drodze na spotkanie rekrutacyjne. Możesz przeglądać aplikacje kandydatów i odpowiedzi na pytania z formularza oraz wysyłać krótkie informacje zwrotne. Aplikacje mobilne są również świetnym narzędziem wspierającym kierowników liniowych, którzy często mocno zajęci swoimi obowiązkami, nie mają czasu na przeglądanie kandydatur.

Narzędzia HR – dodatkowe, automatyczne ręce do pomocy

Nowe technologie usprawniają pracę i przyspieszają wykonywanie zadań. Nowoczesne narzędzia HR pozwalają bowiem zautomatyzować wiele czynności. Dzięki systemom ATS można np. wysyłać zbiorowe komunikaty do kandydatów, opracowywać ogłoszenia i formularze aplikacyjne, wyszukiwać w bazie kandydatów według preferowanych kryteriów. System do zarządzania rekrutacjami znacznie odciąża rekrutera, a w „gorących” okresach. Takie dodatkowe „ręce” do pomocy są na wagę złota.

PS Sprawdź, jak eRecruiter, pozwala usprawnić pracę w okresach wzmożonej pracy i piętrzących się obowiązków. Odbierz swój bezpłatny dostęp!

Katarzyna Klimek-Michno

Katarzyna Klimek-Michno