Strona główna Blog ATS O czym warto pamiętać wybierając system ATS? (cz.1)

O czym warto pamiętać wybierając system ATS? (cz.1)

wybieranie systemu ATS

Proces rekrutacji jest dosyć złożony, zwłaszcza gdy wykonuje się go właściwie, zgodnie z zasadami Przyjaznej Rekrutacji i w duchu dbania o Candidate Experience firmy. Wybrany system ATS ma za zadanie możliwie jak najbardziej ułatwić proces rekrutacji i selekcji oraz pomóc zrekrutować najbardziej obiecujących kandydatów. System z rodzaju Applicant Tracking System można traktować jak pracownika, więc wybierając go podejdźmy do tego jak do rekrutacji na stanowisko.

Przemyśl wymagania w stosunku do systemu do rekrutacji

Zacznij od przeanalizowania różnych rozwiązań dostępnych na rynku, żeby zobaczyć jakie funkcjonalności występują w poszczególnych systemach rekrutacyjnych. Na tej podstawie, stwórz listę funkcjonalności w podziale na kilka grup:

  • funkcjonalności, które są Ci absolutnie niezbędne,
  • funkcjonalności, które bardzo dobrze byłoby mieć,
  • funkcjonalności, które będą stanowiły miły dodatek do systemu rekrutacji elektronicznej.

W ten sposób stworzysz swój idealny profil systemu ATS czyli kandydata, który spełnia Twoje wymagania.

Poczuj miętę do programu do rekrutacji

Zatrudniasz właśnie nowego pracownika, z którym będziesz współpracować przez długi czas, zadbaj więc o to, żebyście się polubili i rozumieli bez słów. Funkcjonalność to jedno, ale jeżeli nie dojdziesz do ładu ze swoim systemem do rekrutacji to na nic się nie zda. Przed ostatecznym wyborem zatrudnij system na okres próbny, w wielu wypadkach firmy oferujące takie usługi mają taką możliwość bezpłatnie. Dlatego też wykorzystaj to, przetestuj dokładnie system, daj się oprowadzić przez wdrożeniowców jeżeli jest taka możliwość i przeprowadź próbną rekrutację. W ten sposób lepiej doprecyzujesz swoje potrzeby i wyłonisz rozwiązania, które najlepiej pasują do Twojego procesu rekrutacji i selekcji pracowników.

Candidate Experience to odpowiedzialność

Wzięliśmy już pod uwagę siebie, teraz czas pomyśleć o kandydatach na stanowiska, na które będziemy rekrutowali. Coraz więcej mówi się o właściwym traktowaniu kandydata, dzięki czemu umacniamy swoją markę firmy jako pracodawcy. Dobrze, żeby Twój program do rekrutacji wsparł Cię w komunikacji z wszystkimi kandydatami, tak żeby wiedzieli jak przebiega rekrutacja, czego się od nich oczekuje i jaki jest jej wynik. System ATS może bardzo odciążyć Cię w pracy w tym zakresie, zapewniając kandydatowi możliwie jak najwięcej informacji we właściwym momencie. Dodatkowym plusem jest przyspieszenie żmudnej pracy związanej z przeglądaniem CV i wybieraniem najlepiej pasującego kandydata, umawianiem spotkań i wielu innych aspektach. Dzięki takim działaniom skróci się znacząco proces rekrutacji, a tym samym kandydaci odbiorą to pozytywnie.

Sprawdź co w trawie piszczy

Internet daje nam duże możliwości jeżeli chodzi o sprawdzenie informacji – warto również w ten sposób zweryfikować oprogramowanie do rekrutacji, które rozważamy. Do podstawowych aspektów na jakie powinniśmy zwrócić uwagę to na pewno doświadczenie firmy na rynku, informacje o klientach, informacje co mówią poszczególni klienci o danej firmie. Nie ograniczajmy się tu wyłącznie do stron danej firmy, nad tym mają kontrolę i nie napiszą tam nic złego o sobie, sprawdźmy co myśli o firmie „wujek Google”.

Będąc rekruterem na pewno spotykasz innych rekruterów, warto zapytać o ich opinie i co oni myślą o zaimplementowanych u nich systemach elektronicznego wspomagania rekrutacji.

Jeżeli stanęliście przed wyborem odpowiedniego dla Was systemu ATS, to zacznijcie weryfikować już dzisiaj, czy systemy, które bierzecie pod uwagę spełniają w Twojej opinii powyżej wypisane kryteria. Do tematu wrócimy już niebawem dodając jeszcze kilka aspektów, które warto brać pod uwagę przy podejmowaniu tak ważnej decyzji.

PS. Sprawdź jak eRecruiter pomaga oszczędzać czas i usprawnia procesy rekrutacyjne. Przetestuj go przez 21 dni za darmo!

 

Kryteria_wyboru_dostawcy