Jeżeli na myśl o raportowaniu wyników rekrutacji czujesz dreszcze, zamiast ciekawości – czas to zmienić. Nie martw się, mamy na to sposób. Wiemy, że raportowanie potrafi być męczące i uciążliwe, ale warto pamiętać o tym, że przede wszystkim jest użyteczne. Zgodnie ze znaną zasadą 80/20, 20% działań przynosi 80% efektów. Dzięki raportowaniu i analizowaniu danych rekrutacyjnych przekonasz się, które z Twoich działań są kluczowe do prowadzenia rekrutacji np. identyfikując najskuteczniejsze źródła aplikacji. Odpowiedni raport to także dobry sposób na przedstawienie argumentów, gdy zamierzasz wprowadzić zmiany w organizacji procesu rekrutacyjnego.
Raport z rekrutacji – czyli jak HR pomógł w danym okresie.
Zostań strategicznym partnerem dla biznesu, dostarczając wiarygodne dane dotyczące prowadzonych przez dział HR działań. Regularne sprawdzanie tych danych pomoże zwiększyć efektywność prowadzonych rekrutacji, a także zadbać o to, aby rekruterzy nie byli przesadnie obciążeni. Sprawdzaj na bieżąco ile rekrutacji udało Ci się w wybranym okresie zakończyć, ile rozpocząć, a ile było w toku.
Manager HR, na tej samej zasadzie, powinien czuwać nad wszystkimi prowadzonymi w dziale rekrutacjami. Dzięki takim będziecie mieć pełną wiedzę na temat aktualnego obciążenia. To cenna do oceny ilości rekrutacji, które można w danym czasie jeszcze otworzyć lub do zawnioskowania o wsparcie np. dodatkowego pracownika.
Raport z aplikacji – czyli szczegółowa analiza procesów rekrutacyjnych
Analizując procesy rekrutacyjne możesz m.in.
- Zmniejszyć koszty rekrutacji – dzięki analizie efektywności poszczególnych źródeł wyeliminujesz te nieskuteczne,
- Zadbać o swój czas – zamieścisz ogłoszenia tylko tam, gdzie aplikują kandydaci najlepsi jakościowo,
- Zaplanować swój dzień – sprawdzisz na jakim etapie znajdują się kandydaci uczestniczący w danej rekrutacji i zdecydujesz czym trzeba się zająć.
Do tego celu przydatne będą tabele z przebiegiem procesów rekrutacyjnych:
- Liczba kandydatów w podziale na etapy rekrutacji
- Liczba kandydatów w podziale na źródła pozyskania
- Źródła pozyskania kandydatów w podziale na etapy rekrutacji
Czy raportowanie da się lubić?
Świadomość tego, że raportowanie jest przydatne, nie sprawi, że nagle polubisz długie godziny spędzane na przygotowaniu odpowiedniego arkusza kalkulacyjnego, wykresu czy tabeli. Dlatego zadbaliśmy o to, aby każdy rekruter mógł korzystać z raportów na bieżąco i szybko, czyli bez tracenia cennego czasu.
Na początku roku 2015, w wersji eRecruiter Pro i eRecruiter Pro Plus, wprowadziliśmy nowy moduł raportowy, w którym za pomocą kilku kliknięć można wygenerować interesujący raport i wyeksportować go do arkusza kalkulacyjnego. Dane są przedstawione w postaci wykresów i tabel, które można łatwo analizować. Po prostu: 5 minut i gotowe!
Dodatkowo, wszystkie dane i wykresy możesz łatwo wyeksportować do MS Excel.
Mam nadzieję, że powyższe funkcje sprawią, że raportowanie nie będzie już męczące, a raczej stanie się przyjemnością.
PS Chcesz przekonać się jak łatwo i przyjemnie można raportować? Zobacz, jak szybko można to robić w eRecruiter.