Strona główna Blog Nowości w eRecruiter Czy raportowanie w rekrutacji da się lubić?

Czy raportowanie w rekrutacji da się lubić?

raportowanie w HR

Jeżeli na myśl o raportowaniu wyników rekrutacji czujesz dreszcze, zamiast ciekawości – czas to zmienić. Nie martw się, mamy na to sposób. Wiemy, że raportowanie potrafi być męczące i uciążliwe, ale warto pamiętać o tym, że przede wszystkim jest użyteczne. Zgodnie ze znaną zasadą 80/20, 20% działań przynosi 80% efektów. Dzięki raportowaniu i analizowaniu danych rekrutacyjnych przekonasz się, które z Twoich działań są kluczowe do prowadzenia rekrutacji np. identyfikując najskuteczniejsze źródła aplikacji. Odpowiedni raport to także dobry sposób na przedstawienie argumentów, gdy zamierzasz wprowadzić zmiany w organizacji procesu rekrutacyjnego.

Raport z rekrutacji – czyli jak HR pomógł w danym okresie.

Zostań strategicznym partnerem dla biznesu, dostarczając wiarygodne dane dotyczące prowadzonych przez dział HR działań. Regularne sprawdzanie tych danych pomoże zwiększyć efektywność prowadzonych rekrutacji, a także zadbać o to, aby rekruterzy nie byli przesadnie obciążeni. Sprawdzaj na bieżąco ile rekrutacji udało Ci się w wybranym okresie zakończyć, ile rozpocząć, a ile było w toku.

raportowanie w HR

Manager HR, na tej samej zasadzie, powinien czuwać nad wszystkimi prowadzonymi w dziale rekrutacjami. Dzięki takim będziecie mieć pełną wiedzę na temat aktualnego obciążenia. To cenna do oceny ilości rekrutacji, które można w danym czasie jeszcze otworzyć lub do zawnioskowania o wsparcie np. dodatkowego pracownika.

raportowanie w HR

Raport z aplikacji – czyli szczegółowa analiza procesów rekrutacyjnych

Analizując procesy rekrutacyjne możesz m.in.

  • Zmniejszyć koszty rekrutacji – dzięki analizie efektywności poszczególnych źródeł wyeliminujesz te nieskuteczne,
  • Zadbać o swój czas – zamieścisz ogłoszenia tylko tam, gdzie aplikują kandydaci najlepsi jakościowo,
  • Zaplanować swój dzień – sprawdzisz na jakim etapie znajdują się kandydaci uczestniczący w danej rekrutacji i zdecydujesz czym trzeba się zająć.

Do tego celu przydatne będą tabele z przebiegiem procesów rekrutacyjnych:

  • Liczba kandydatów w podziale na etapy rekrutacji
  • Liczba kandydatów w podziale na źródła pozyskania
  • Źródła pozyskania kandydatów w podziale na etapy rekrutacji

raportowanie w HR

Czy raportowanie da się lubić?

Świadomość tego, że raportowanie jest przydatne, nie sprawi, że nagle polubisz długie godziny spędzane na przygotowaniu odpowiedniego arkusza kalkulacyjnego, wykresu czy tabeli. Dlatego zadbaliśmy o to, aby każdy rekruter mógł korzystać z raportów na bieżąco i szybko, czyli bez tracenia cennego czasu.

Na początku roku 2015, w wersji eRecruiter Pro i eRecruiter Pro Plus, wprowadziliśmy nowy moduł raportowy, w którym za pomocą kilku kliknięć można wygenerować interesujący raport i wyeksportować go do arkusza kalkulacyjnego. Dane są przedstawione w postaci wykresów i tabel, które można łatwo analizować. Po prostu: 5 minut i gotowe!

Dodatkowo, wszystkie dane i wykresy możesz łatwo wyeksportować do MS Excel.

Mam nadzieję, że powyższe funkcje sprawią, że raportowanie nie będzie już męczące, a raczej stanie się przyjemnością. 

PS Chcesz przekonać się jak łatwo i przyjemnie można raportować? Zobacz, jak szybko można to robić w eRecruiter.

Katarzyna Trzaska

Katarzyna Trzaska

Marketing Team Leader