Strona główna Blog Jak to zrobić w eRecruiter Testy kompetencyjne Talent Bridge już w eRecruiter! Jak Grupa Żywiec sprawdza umiejętności analityczne kandydatów?

Testy kompetencyjne Talent Bridge już w eRecruiter! Jak Grupa Żywiec sprawdza umiejętności analityczne kandydatów?

testy kompetencyjne w eRecruiter

W procesie rekrutacji wykorzystujesz testy kompetencyjne kandydatów? A może zastanawiasz się z zespołem nad ich wprowadzeniem? Od teraz możesz połączyć ten sposób selekcji kandydatów z systemem eRecruiter 😊. Przeczytaj, jak zrobiła to Grupa Żywiec i jakie korzyści wynikły z tego rozwiązania.

Z artykułu dowiesz się o tym:

– jak testy kompetencyjne kandydatów wspierają proces rekrutacji?

– na jaki spływ odpowiedzi można liczyć?

– jak wygląda integracja testów Talent Bridge z systemem rekrutacyjnym eRecruiter?

W czym pomaga przeprowadzenie testów kompetencji?

Sprawdzenie kandydatów za pomocą testów jest efektywną formą selekcji, choć to oczywiście nie jedyny wyznacznik jakości aplikacji. W Grupie Żywiec wdrożenie testów pozwoliło przyspieszyć proces rekrutacji i zapewnić bardziej dopasowane osoby do określonych stanowisk. Sekret testów Talent Bridge tkwi w tym, że są dostosowane do rzeczywistej działalności firmy.

W przypadku Grupy Żywiec użytkownicy widzą konkretne marki tej organizacji, mają również styczność z zadaniami inspirowanymi prawdziwymi danymi i przypadkami, które mogą wydarzyć się podczas pracy. Dzięki temu rekruterzy mogą łatwo sprawdzić, jak kandydaci będą reagować w określonych sytuacjach biznesowych wymagających od nich analizy danych.

Przykładowe pytanie z testu analitycznego Grupy Żywiec.

Jakich testów używa Grupa Żywiec?

Aktualnie korzystamy z testów analitycznych – tłumaczy Krzysztof Krajewski, Specjalista ds. Employer Branding z Grupy Żywiec. – Umiejętność analizy danych to podstawa w dzisiejszym biznesie. Jest potrzebna na wszystkich rodzajach stanowisk: od najbardziej operacyjnych po strategiczne, oraz we wszystkich funkcjach. Jeśli chodzi o procesy, używamy testów do wszystkich rekrutacji w ramach naszego programu Warzelnia Talentów, gdzie sprawdzamy kompetencje analityczne około 1000 osób chcących rozpocząć swoją karierę w Grupie Żywiec. Zdarza się, że wykorzystujemy testy również do pojedynczych procesów w ramach całej grupy.

Na jaki spływ odpowiedzi można liczyć przy wysyłce testów kompetencji?

W Grupie Żywiec ponad 70% kandydatów, którzy zostali zaproszenie do udziału w testach kompetencyjnych, wypełnia je. Jest to znacznie lepszy wynik niż podczas wykorzystywania wcześniej stosowanego w organizacji narzędzia. Najważniejsze jest jednak to, że kandydatom podoba się ta forma sprawdzenia wiedzy.

W ankiecie badającej satysfakcję z korzystania z testów Talent Bridge, kandydaci zaznaczali ocenę 7 w 10 stopniowej skali, gdzie średnia rynkowa to około 4,6 wyjaśnia Krzysztof Krajewski. – Co więcej, rozmawiając z ostatecznie wybranymi kandydatami, którzy wcześniej uzupełnili testy, wszyscy jednogłośnie zaznaczali, że był to przyjemny „challenge” pozwalający sprawdzić własne umiejętności i jeszcze lepiej poznać firmę.

Co ważne przed rozpoczęciem wysyłki testów, możesz zdecydować czy kandydat będzie mógł pobrać automatycznie generujący się raport z wynikiem testu, tuż po jego wypełnieniu! Jak mówi Piotr Marciniak, Managing Director w Talent Bridge, kandydaci bardzo pozytywnie reagują na tak szybki feedback:

Zapytaliśmy osoby, które biorą udział w testach o to, czy chcą otrzymywać swoje wyniki od razu po ich wypełnieniu. Zdecydowana większość była za! Dla kandydata to ogromna wartość dodana, by od razu dowiedzieć się, jak mu poszło, dlatego właśnie postanowiliśmy oddać taką funkcjonalność naszym klientom. Jest to dobra praktyka, którą polecamy wszystkim organizacjom z którymi współpracujemy, choć oczywiście ostateczny wybór należy do rekruterów wysyłających testy do kandydatów.

Chcesz poznać opinie kandydatów o rekrutacjach, w których biorą udział? Pobierz nasz raport Candidate Experience w Polsce 2021 i dowiedz się, na co zwrócić uwagę w swoich procesach rekrutacyjnych.

Dlaczego w Grupie Żywiec zdecydowano się na wprowadzenie testów kompetencji Talent Bridge?

Jak tłumaczy Krzysztof Krajewski, wybór firmy Talent Bridge był poprzedzony gruntowną analizą rynku i sprawdzeniem dostępnych opcji pod kątem weryfikacji kompetencji kandydatów, w szczególności ich umiejętności analitycznych.

Chcieliśmy dokonać zmiany naszych wysłużonych testów analitycznych na rozwiązanie bardziej przyjazne kandydatom, budujące pozytywny wizerunek firmy, a jednocześnie intuicyjne i proste w obsłudze dla rekrutera. O firmie Talent Bridge zebraliśmy wiele pozytywnych opinii z rynku, gdzie usłyszeliśmy, że praca z tymi testami jest efektywna, a kandydaci wracają z pozytywną informacją zwrotną.

Obejrzyj wideo, na którym Rekruterzy z Grupy Żywiec opowiadają o współpracy z Talent Bridge i przeprowadzonej integracji systemu z eRecruiter.

Testy kompetencyjne kandydatów w systemie rekrutacyjnym eRecruiter: jak to działa?

Integracja Talent Bridge z systemem eRecruiter pozwala na automatyczną wysyłkę testów do kandydatów. Wystarczy, że w rekrutacji zostanie zmieniony etap, lub ocena (co wcześniej zostało zaznaczone w systemie Talent Bridge), a wiadomość z zaproszeniem jest wysyłana automatycznie. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić czas. Eliminuje potrzebę samodzielnego wysyłania wiadomości e-mail do każdego z kandydatów. Dodatkowo w prosty sposób można mieć pod kontrolą pełną listę osób, do których przesłano test. Wystarczy za pomocą dwóch kliknięć wykonać filtrowanie po danej ocenie lub etapie, dzięki czemu możesz na przykład sprawdzić, kto już wykonał swoje zadanie.

Gdy kandydat wypełni test, dostęp do całej jego treści znajduje się na profilu aplikującego. Dodatkowo przy danej aplikacji pojawi się tag lub notatka, w której widać będzie procentowy wynik kandydata oraz informację, jakiego testu dotyczy. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bardzo szybko wyszukać (zarówno w danej rekrutacji, jak i całej bazie) na przykład tylko tych kandydatów, których wynik był wyższy niż 80% z testu analitycznego.

Jak wygląda integracja Talent Bridge z eRecruiter?

W celu przeprowadzania testów kompetencji przez eRecruiter, należy skontaktować się z Talent Bridge lub napisać do swojego Opiekuna eRecruiter. Przedstawiciel Talent Bridge dokładnie zbada potrzeby Twojej firmy, by jak najlepiej odzwierciedlić zakres tematyczny, jaki chcesz zaadresować testami. Będzie również służył wsparciem podczas wdrożenia, gdy będziesz zapoznawał się ze szczegółami testów kompetencyjnych.

Po ustaleniu kwestii technicznych, następuje integracja systemów i dodatkowa faza testów, by sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak powinno. Gdy zostanie to wykonane, można już wysyłać testy bezpośrednio przez eRecruiter i czekać na wyniki bezpośrednio w systemie 😊

Testy kompetencyjne stają się wsparciem w prowadzonych procesach rekrutacyjnych, pomagając w lepszej selekcji i dopasowaniu kandydatów. Jak widać na przykładzie Grupy Żywiec, cieszą się one również dobrym odbiorem kandydatów. A dzięki integracji z systemem eRecruiter mogą być naturalnym, nieingerującym w proces, elementem rekrutacji.

Więcej informacji o testach kompetencji można znaleźć na stronie talentbridge.pl.

Katarzyna Trzaska

Katarzyna Trzaska

Marketing Team Leader