Strona główna Blog ATS The best of 2020, czyli najważniejsze zeszłoroczne wydarzenia w eRecruiter

The best of 2020, czyli najważniejsze zeszłoroczne wydarzenia w eRecruiter

Kolejne 12 miesięcy za nami, usiadłem zatem już po raz trzeci do podsumowania minionych zdarzeń z „eRykowego” życia. Myśląc o tym, czego dokonaliśmy w ciągu tego bezprecedensowego 2020 roku, nie sposób się nie uśmiechnąć. Pomimo globalnych i lokalnych zawirowań, „nowej normalności” i trzech kwartałów wyłącznie pracy zdalnej, mogę śmiało stwierdzić, że nie marnowaliśmy czasu. Jesteśmy w z tego powodu bardzo dumni! Nie przedłużając, zapraszam na podsumowanie😊

Premiera aplikacji mobilnej eRecruiter

Pierwszy kwartał 2020 roku to czas, w którym miało miejsce niezwykle ważne dla nas wydarzenie. Udostępniliśmy naszym użytkownikom aplikację mobilną eRecruiter! Pozwoliła ona rekruterom na dostęp do swoich projektów rekrutacyjnych dosłownie na wyciągnięcie ręki. Już w pierwszych dniach od promocji pobrano ją ponad 3000 razy!

Aplikacja dla działu HR - eRecruiter - Podgląd spotkań i dokumentów kandydatów

Wszystkie najważniejsze funkcje, jak:

 • dostęp do aplikacji kandydatów,
 • kontakt z menedżerami,
 • komunikacja z aplikującymi osobami,
 • czy podgląd najbliższych spotkań

są teraz cały czas dostępne w smartfonach naszych użytkowników. Rekruterzy są zawsze na bieżąco ze swoimi rekrutacjami, dzięki notyfikacjom push. Informują one o działaniach biznesu, czy wiadomościach od kandydatów. Aplikacja to idealne „dopełnienie” eRecruiter, który jest nie tylko systemem do zarządzania rekrutacjami, ale tażke Asystentem Rekrutacji wszystkich jego użytkowników.

Spotkajmy się… online

Na początku 2020 r. nawet nie podejrzewaliśmy, że z dnia na dzień większość spotkań rekrutacyjnych, będących przecież podstawą rekrutacji, zostanie wstrzymana. A jednak tak się stało, musieliśmy więc zareagować natychmiast zareagować. I tak się stało!

W ciągu kilkunastu dni wdrożyliśmy rozwiązanie, pozwalające zaprosić kandydata na rozmowę rekrutacyjną w pokoju online! Odnośnik do niego stał się integralną częścią zaproszenia na rozmowę, wysyłanego z systemu. Dzięki temu nasi użytkownicy nie musieli niczego dodatkowo instalować wklejać linków, ani samodzielnie zakładać wirtualnych pokoi. Rozwiązanie spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem, jestem pewien, że w ten sposób uratowaliśmy niejedną kluczową dla firmy rekrutację. Do dziś za pomocą tej funkcji w eRecruiter przeprowadzono blisko 40 tysięcy spotkań!

Więcej o spotkaniach online przeczytasz tutaj.

Jedno Konto, by wszystkimi (aplikacjami) rządzić

Gdy już zadbaliśmy o to, by spotkania mogły się odbywać bez przeszkód, postanowiliśmy wspomóc również kandydatów. Przez ponad 10 lat działania eRecruiter wspieraliśmy aplikujących pośrednio – poprzez dostarczanie najlepszego rozwiązania rekrutacyjnego i promowanie wśród naszych klientów idei Candidate Experience. W tym roku poszliśmy o krok dalej, by stworzyć rozwiązanie dedykowane dla poszukujących pracy. Tak powstało Konto Kandydata.

Konto Kandydata to narzędzie skierowane do kandydatów składających swoje aplikacje poprzez nasz system. Służy do zbierania i porządkowania wszystkich danych osób aplikujących, przesyłanych przez formularze aplikacyjne eRecruiter. 

Dzięki temu rozwiązaniu:

 • wszystkie aplikacje kandydata są w jednym miejscu: nie musi on przeszukiwać skrzynki pocztowej, by przypomnieć sobie kiedy aplikował na dane stanowisko;
 • aplikujący ma dostęp do przesłanych CV i informacji z formularza: w dowolnym momencie może podejrzeć, jakie pliki załączył w danej rekrutacji, czy przypomnieć sobie odpowiedzi, które podał w formularzu aplikacyjnym;
 • można uporządkować korespondencję z rekruterem: dzięki możliwości odbierania i wysyłki wiadomości e-mail, kandydat ma dostęp do pełnej listy poruszanych z pracodawcami tematów.
Widok Konta Kandydata

Ale Konto Kandydata, wspierając aplikujących, jest jednocześnie korzyścią dla pracodawców. Dlaczego?

 1. Dzięki dostępowi do przesłanych wcześniej danych, kandydaci są lepiej przygotowani i wiedzą, jakie informacje przekazywali pracodawcy podczas procesu aplikowania.
 2. Kandydat zalogowany do Konta Kandydata szybciej uzupełnia formularz aplikacyjny eRecruiter – konto robi to za niego. Przyczynia się to do wzrostu konwersji, a sam kandydat może więc poświęcić więcej czasu i uwagi na dodatkowe pytania (np. otwarte).
 3. Wzrasta ogólne pozytywne doświadczenie z udziału w rekrutacji. Dostęp do przesłanych danych oraz możliwość kontaktu z rekruterem w jednym miejscu pozytywnie wpływa na całościowy odbiór procesu rekrutacyjnego przez kandydatów.

Jesteśmy dumni z naszego dzieła, tym bardziej, że spodobało się ono kandydatom, co widzimy przez ich rosnące zaangażowanie i powrót do założonych Kont przy kolejnych składanych aplikacjach. 😊

eRecruiter Lab, czyli eksperymentowanie z podejściem do rekrutacji

Pandemia pokrzyżowała nam plany dotyczące organizacji wydarzeń dla naszych klientów. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Dzięki zupełnie nowej sytuacji mogliśmy wyjść poza zaplanowane wcześniej działania i zaproponować coś zupełnie nowego. I to w jakim stylu!

Owocem burzy mózgów i działań przygotowawczych są dwa kursy, które przekornie nazwaliśmy „eRecruiter Lab”. Nawiązanie do laboratorium nie jest przypadkowe. Tak jak w tego typu miejscach, przeprowadzaliśmy badania. 😊 Nie przelewaliśmy jednak cieczy w próbówkach, a rozkładaliśmy na części pierwsze dwa niezwykłe tematy. Ich poznanie i zrozumienie pozwala na rozwój umiejętności rekruterskich.

Po pierwsze sprawdziliśmy, co ma wspólnego copywriting z HR-em i Emloyer Brandingiem. Nasz ekspert, Filip Nocny, odkrył przed „laborantami”, jak odzwierciedlić biznesowe DNA przy użyciu słów i jakie są najlepsze praktyki, o których warto pamiętać, pisząc do kandydata.

Po drugie zajęliśmy się odczarowywaniem pojęcia „design thinking” i przekładaniem go na środowisko rekrutacyjne. Kolejna ekspertka – Agnieszka Waliszewska, w przystępny sposób wskazała, jak metodę design thinking można wykorzystać do planowania i ulepszania procesów rekrutacyjnych.

Pierwszy kurs w formie kilku lekcji wideo, cały czas jest dostępny tutaj:

1. eRecruiter Lab 1 – copywriting rekrutacyjny

Do tej pory w eRecruiter Lab wzięło udział ponad 5800 osób!   

Jak rekruterzy widzą efektywność swoich rekrutacji?

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie przygotowali kolejnego materiału edukacyjnego dla branży HR. W tym roku pochyliliśmy się nad efektywnością w rekrutacji. Przeprowadziliśmy badanie, w którym udział wzięło 250 przedstawicieli branży HR. Zapytaliśmy rekruterów HR m.in. o:

 • ocenę efektywności rekrutacji w organizacjach,
 • najczęściej i najrzadziej stosowane wskaźniki efektywności,
 • czasu trwania rekrutacji i powody jego wydłużania,
 • a także o to, jak wykorzystanie systemów ATS wpływa na efektywność rekrutacji.

Badanie dopełniliśmy wypowiedziami naszych ekspertów – przedstawicieli firm: Media Markt, igus, DPD, Grupy Colian, Grupy Raben i Sephora Polska. Całość zamknięta jest w formie przystępnego raportu, który dostępny jest do pobrania poniżej. Dołącz do ponad 3000 osób, które już się z nim zapoznały i wiedzą, jak podnieść efektywność procesów rekrutacji! 🙂

Praktyczna edukacja użytkowników eRecruiter

Druga połowa roku 2020 to czas, który poświęciliśmy na pomoc naszym użytkownikom w podnoszeniu wiedzy na temat wykorzystania systemu eRecruiter. Jesteśmy rozbudowanym ATS-em, dlatego dobrze jest od czasu do czasu zrobić sobie podsumowanie tego, jak używać dostępnych funkcji, by praca była jeszcze szybsza i bardziej efektywna. Wychodząc naprzeciw potrzebom, przygotowaliśmy dwa cykle webinarów na żywo:

 • eRecruiter Summer Course – 6 spotkań dla Administratorów systemu, gdzie omawialiśmy bardzo konkretne przykłady działań w eRecruiter, związane m.in. z odwzorowywaniem procesu w  systemie, pracą na raportach, zarządzaniem danymi i dostępami.
 • ABC skutecznej pracy na eRecruiter – 3 spotkania dla osób z rolą Rekruter i Użytkownik Plus, którym podpowiedzieliśmy najlepsze praktyki związane z pracą na aplikacjach, zarządzaniem rekrutacjami i współpracą z biznesem.

Obydwa cykle poprowadzili nasi eRecruiterowi eksperci, od lat zajmujący się wdrożeniami nowych klientów do systemu (oraz ja😉). Przekazane informacje pozwoliły nam stworzyć obszerne i bardzo praktyczne materiały, które mogą teraz służyć kolejnym użytkownikom w szybkim poznawaniu szczegółów systemu. Jeśli jesteś użytkownikiem systemu eRecruiter, zajrzyj do systemowej Bazy Wiedzy, gdzie znajdziesz wsparcie, którego być może szukasz 😉

Nowinki technologiczne w służbie HR

Nie od dziś wiadomo, że rekrutacja bardzo lubi się z nowoczesnymi technologiami. Idąc naprzeciw najnowocześniejszym rozwiązaniom dla HR wyszliśmy poza ramy naszego systemu i nawiązaliśmy współpracę z renomowanymi partnerami.

Teraz korzystając z eRecruiter można między innymi, zdecydować się na wdrożenie HR Voicebota, który wspomoże przeprowadzenie rozmów rekrutacyjnych na wstępnym etapie rekrutacji. Możliwa jest również weryfikacja kwalifikacji kandydatów z wykorzystaniem testów kompetencji. Wszystkie działania i ich wyniki nadal będą dostępne w jednym systemie 😊

Cały wachlarz nowych funkcji w eRecruiter

Nasz system sam w sobie również nie stał w miejscu. Można powiedzieć, że eRecruiter z końca 2020 r., nie jest już tym samym systemem, który rozpoczynał rok. O 9 najważniejszych nowościach w eRecruiter napisałem osobny artykuł, do którego już teraz zapraszam😊

Budujemy społeczność rekruterów!

Wśród naszych użytkowników są osoby, które wręcz uwielbiają wymieniać się doświadczeniami, słuchać koleżanek i kolegów z branży i poświęcać czas na pomoc innym, także nam. To właśnie z myślą o nich stworzyliśmy eRecruiter Community – społeczność użytkowników eRecruiter, którą stopniowo rozwijamy. W tej chwili należy do niej 42 rekruterów, którzy w ciągu roku mieli okazję spotkać się na dwóch spotkaniach on-line.

Wspierali nas również w wielu ankietach, testach makiet funkcji i nowych rozwiązań. Dzielili się także wiedzą i opiniami w naszych artykułach na blogu eRecruiter, e-bookach i case study. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że mamy takich użytkowników i jesteśmy pewni, że w przyszłym roku to grono jeszcze się powiększy!

To na razie wszystko, przeszliśmy razem przez cały 2020 rok! Musisz przyznać, że trochę się działo.😊 Z optymizmem patrzymy na 2021, bo wiemy, że cokolwiek on przyniesie, dołożymy wszelkich starań, by przekuć to na wspólny sukces! Do zobaczenia w kolejnym podsumowaniu! 😉