Strona główna Blog ATS Digital Recruitment Specialist – sprawdź czy jesteś jednym z nich!

Digital Recruitment Specialist – sprawdź czy jesteś jednym z nich!

digital recruitment specialist

Digital to pojęcie kojarzone zwykle z branżą marketingową. To świat linków, stron www, blogów, reklam, filmów, mailingów i wielu wielu innych istniejących w wirtualnej rzeczywistości. Kiedyś świat rzeczywisty i wirtualny można było oddzielić grubą kreską, a branża rekrutacyjna, postrzegana jako dziedzina miękka, humanistyczna, spersonalizowana, była daleka od bezpośrednich i intensywnych działań online.

Czasy się jednak zmieniły, działania rekutacyjne toczą się online i coraz częściej też w rozmowach o HR pojawia się hasło marketing rekrutacyjny, który leży w gestii działu HR. Jeśli się nad tym dłużej zastanowisz, może okazać się, że Twoje stanowisko to nie tylko Specjalista ds. rekrutacji, ale Specjalista ds. rekrutacji online (ang. Digital Recruitment Specialist). Dziś mamy dla Ciebie mały test:

Czy komunikujesz się z kandydatami online?

Nie jest niczym nowym, że obecnie najwygodniejszą drogą komunikacji (a przynajmniej jedną z dróg) jest korespondencja e-mailowa. Jeśli taką prowadzisz, to masz już za sobą pierwszy krok do zostania specjalistą od rekrutacji online. Natomiast, jeśli komunikacja z aplikującymi w Twojej firmie wykorzystuje elementy automatyzacji, znaczy to, że weszła już na kolejny wyższy poziom. Musisz wiedzieć, że nawet autoresponder ustawiony w podziękowaniu za przesłanie aplikacji też jest formą automatyzacji.

Każdy kandydat, który aplikuje do naszej firmy za pośrednictwem formularza z systemu eRecruiter, otrzymuje od nas automatyczne podziękowanie za złożenie aplikacji. Uważam, że jest to bardzo ważne, ponieważ potwierdza otrzymanie przez nas dokumentów aplikacyjnych kandydata, a także wskazuje, jakich dalszych kroków z naszej strony kandydat może się spodziewać – telefonu z prośbą o krótką rozmowę, zaproszenia na spotkanie, informacji o zakończeniu rekrutacji lub informacji o odrzuceniu aplikacji. Powiadamiamy również, skąd może wynikać brak kontaktu z naszej strony – czasami szukamy osób o innej dyspozycyjności lub do innego sklepu, niż ten, który preferuje kandydat. Nie jest jednak wykluczone, że w najbliższym czasie pojawi się u nas wakat spełniający oczekiwania kandydata. Dodatkowo zautomatyzowana odpowiedź niesie za sobą jeszcze jeden przekaz – podziękowanie za zainteresowanie naszą ofertą pracy oraz czas, jaki kandydat poświęcił na przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. W dzisiejszych czasach uważam to za niezbędne, jeśli pracodawca dba o swój wizerunek w oczach kandydatów do pracy. – podkreśla Patrycja Wyszyńska, HR Specialist w Maxi Zoo

Czy tworzysz dla kandydatów treści edukacyjne?

Zdarzyło Ci się przygotowywać prezentację dla kandydatów lub uzupełniać zakładkę Kariera o informacje dotyczące procesu rekrutacyjnego? Za pewnie nie raz. Jeśli do tego podejmujesz działania, których celem jest to, aby kandydaci sami aplikowali do firmy, bez konieczności ich nagabywania i śledzenia na forach czy portalach to znaczy, że prowadzisz nie tylko działania contentowe, ale stosujesz także inbound recruitment. To wszystko elementy marketingu rekrutacyjnego. Brzmi fajnie, prawda?

Czy Twoje ogłoszenia o pracy pozycjonują się w wyszukiwarkach?

Jeśli jest szansa na to, że kandydat poszukujący pracy natrafi na Twoje ogłoszenie, wpisując swoje zapytanie w wyszukiwarce, to właśnie oznacza, że ogłoszenia się pozycjonują. Płatne kampanie w sieci to już wyższy poziom wtajemniczenia, jednak nie musisz tego robić samodzielnie. Szczególnie w branżach, gdzie walka o wykwalifikowanych kandydatów jest zacięta (np. branża IT), ta metoda docierania do specjalistów jest i będzie stosowana.

Czy Twoja firma posiada zakładkę Kariera, a Ty dbasz by była zawsze aktualna?

Mówi się, że firma nie posiadająca strony www nie istnieje. Otóż ta zasada dotyczy także pracodawców. Dzisiaj ten kto nie ma zakładki Kariera, dla kandydatów pokolenia Y i Z praktycznie nie istnieje. Doskonale na potrzeby tego pokolenia odpowiadają m.in. Bonair i Pelion, które na swoich stronach posiadają niezbędne informacje o procesie, rekrutacji, benefitach oraz aktualnych ofertach pracy. Dodatkowo elementy te przestawione są w ciekawej i przejrzystej formie, a same strony dostosowane są do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

Pelion - zakładka kariera

Przykład 1: Zakładka Kariera firmy Pelion – http://www.pelion.eu/pl/100,dlaczego-warto.html

Bonair - zakładka kariera

Przykład 2: Zakładka Kariera firmy Bonair – http://www.bonair.com.pl/kariera.html

Czy dane Twoich kandydatów są gromadzone i przetwarzane w bezpiecznym systemie rekrutacyjnym?

W obliczu obecnych zmian prawa związanych z RODO rekrutacja bez odpowiedniego narzędzia, będzie praktycznie niemożliwa, a już na pewno będzie uznawana za niebezpieczną dla danych osobowych. W momencie, kiedy działy sprzedaży i marketingu w swojej pracy wspierają się odpowiednim systemem CRM, Ty powinieneś mieć swój system do zarządzania rekrutacjami.

Nie wyobrażam sobie pracy bez odpowiedniego narzędzia do rekrutacji. System do zarządzania nimi znacząco ułatwia prowadzenie procesów rekrutacyjnych. Szczególnie jeśli skala szukania kandydatów jest duża. Odpowiednie narzędzie do rekrutacji to także wsparcie w ich profesjonalnym prowadzeniu i budowaniu pozytywnego wizerunku pracodawcy na rynku pracy. – mówi Joanna Soboń-Jaśkiewicz, HR Generalist w bioMérieux SSC Europe

Jeśli na większość pytań z powyższej listy odpowiadasz twierdząco, znaczy to, że z marketing rekrutacyjny nie jest Ci obcy i z dumą możesz określać siebie mianem specjalisty ds. rekrutacji online. Na przestrzeni kilku lat rekrutacja pracowników zyskała nowe wirtualne oblicze. Wiele aktywności przeszło naturalną transformację, bez wielkiej rewolucji i nagłych zmian. Jednak te, które się dokonały, pociągną za sobą kolejne. Możemy spodziewać się, że niedługo wszystkie działania, mające na celu pozyskanie pracowników, wkroczą do wirtualnego świata. Warto zdawać sobie z tego sprawę, już teraz zadbać o odpowiednie przygotowanie merytoryczne zespołów rekrutacyjnych i zapewnienie nowoczesnych, a przy tym funkcjonalnych systemów rekrutacyjnych.

Katarzyna Trzaska

Katarzyna Trzaska

Senior Digital Marketing Specialist, eRecruiter